کشور ترکیه

کشور ترکیه

کشور ترکیه برای همه خارجی هایی که قصد زندگی در این کشور را دارند، امکانات و تسهیلات زیادی ارائه می دهد. با توجه به زیرساخت های این کشور، استاندارد زندگی، کم هزینه بودن مخارج، نرخ ارز TL و مزیت دریافت تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری، زندگی در ترکیه ایده خوبی برای هر خارجی است. آیا می خواهید به خارج از کشور سفر کنید و اقامت بگیرید؟ جابجایی بین المللی کاری نیست که بتوان به راحتی و به تنهایی انجام داد. ما آنچه را شما به عنوان شخص مهاجر به آن نیاز دارید، درک کرده و از این رو در این مقاله قصد داریم تا خدمات ضروری را برای کمک به شما برای زندگی در کشور ترکیه ارائه دهیم.

شما به عنوان یک مهاجرت کننده به ترکیه، شاهد یک کشور مدرن، سرشار از میراث و سنت خواهید بود. اگرچه پیچیدگی های زندگی روزمره در ترکیه ممکن است مدتی گریبان گیرتان باشد، اما راهنمای سایت ما شامل معرفی کامل کشور ترکیه است که یقینا کمک کننده خواهد بود، از مراقبت های بهداشتی و مسکن، مدارس و دانشگاه برای فرزندان افراد مهاجر گرفته تا غذا و رستوران و جاهای دیدنی.

معرفی کشور ترکیه

ترکیه، کشوری است که موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی دارد، زیرا بخشی از آن در آسیا و بخشی از آن در اروپا واقع شده است. کشور ترکیه در طول تاریخ خود همیشه به عنوان پلی میان دو قاره معرفی شده است. ترکیه در محل تلاقی بالکان، قفقاز، خاورمیانه و شرق مدیترانه قرار دارد. این کشور از نظر قلمرو و جمعیت در رده کشورهای بزرگ منطقه قرار داشته و مساحت آن از هر کشور اروپایی بیشتر است.

این کشور از شمال و جنوب وسعت  زیادی دارد و در حدود 300 تا 400 مایل (480 تا 640 کیلومتر) گسترش یافته است و از غرب به شرق نیز حدود هزار مایل امتداد دارد. ترکیه از شمال با دریای سیاه، از شمال شرقی با گرجستان و ارمنستان، از شرق با جمهوری آذربایجان و ایران، از جنوب شرقی با عراق و سوریه، از جنوب غربی و غرب به دریای مدیترانه و از شمال غربی به یونان و بلغارستان محدود می شود. پایتخت ترکیه، آنکارا و بزرگترین شهر و بندر آن استانبول است.

کشور ترکیه یک کشور عمدتا کوهستانی بوده و زمین های آن به حاشیه ساحلی محدود می شود. حدود یک چهارم سطح این کشور دارای ارتفاعی بالاتر از 4000 پا (1200 متر) و کمتر از دو پنجم سطح آن در ارتفاعی زیر 1500 فوت (460 متر) قرار دارد. صخره های کوهستانی در بسیاری از مناطق این کشور، به ویژه در شرق که بلندترین کوه ترکیه، کوه آرارات واقع است، از 7500 پا (2300 متر) فراتر می رود و در مرزهای ارمنستان و ایران به 16.945 پا (5،165 متر) می رسد.

زندگی در کشور ترکیه

زندگی در کشور ترکیه

طبق سنت ترک ها، میهمان حبیب خدا محسوب می شود. به عنوان یک مهاجر در ترکیه، شما مهمان نوازی صمیمانه ای را که در این کشور بسیار متداول است، تجربه خواهید کرد. هر چند این نگرش ترک ها نه تنها مهاجران را به خود جلب می کند بلکه بسیاری از گردشگران را نیز مجذوب خود می کند. سواحل زیبای مدیترانه و اژه در بین بازدید کنندگان و مهاجران بسیار محبوب است. واحد پول ترکیه لیر است که در سال 2005 معرفی شد و کاربرد بسیار گسترده ای دارد. با این وجود، اگر در منطقه توریستی این کشور زندگی کنید، می توانید مغازه ها و رستوران هایی را پیدا کنید که ارز خارجی نیز می پذیرند.

زندگی در کشور ترکیه برای خارجی ها از اتحادیه اروپا و ایالات متحده پر هزینه تر نیست. به استثنای مکان های خاص، مسکن و هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با کشورهایی دیگر، ارزان تر است. اگرچه اختلافات منطقه ای بر هزینه زندگی تأثیر می گذارد، اما میانگین هزینه اجاره، حمل و نقل، غذا و هزینه های روزانه بسیار پایین تر از اتحادیه اروپا یا ایالات متحده است.

اقامت و مجوز کار در کشور ترکیه

اقامت در کشور ترکیه

اتباع خارجی که تصمیم به زندگی در ترکیه دارند، برای اقامت در این کشور پس از گذراندن دوره ویزای 90 روزه، می توانند اقامت یا مجوز کار خود را دریافت کنند. قبل از عزیمت به ترکیه، می بایست مدارک لازم از کنسولگری جمهوری ترکیه در کشور خود، برای مجوز کار صادر کنید. پس از درخواست اولیه، برنامه های آنلاین باید از طریق پرتال دولت الکترونیکی ترکیه به آدرس (www.turkiye.gov.tr) و برنامه های مستقیم به وزارت کار و تأمین اجتماعی در ترکیه طی 10 روز کاری ارسال شود. برنامه های مربوط به اخذ اقامت نیز ابتدا باید از طریق سیستم اقامت الکترونیکی اداره کل مدیریت مهاجرت انجام شود و پس از درخواست آنلاین، باید اسناد لازم به دفاتر مدیریت مهاجرت محلی ارائه گردد.

بهترین فرصت برای یافتن شغل در ترکیه اشتغال توسط یک شرکت بین المللی است که شعبه ای در ترکیه داشته باشد. کسانی که می توانند تدریس کنند و تجربه تدریس دارند، در وضعیت بهتری از نظر شغلی قرار می گیرند. اگر قصد دارید زبان انگلیسی تدریس کنید، کار در ترکیه برایتان آسان تر خواهد بود. برخی از مدارس خصوصی در تلاش هستند تا معلمان زبان انگلیسی استخدام کنند تا جایی که آنها مایل به استخدام افراد با تجربه اندک نیز هستند.

سیستم بهداشت و درمان کشور ترکیه

بهداشت و درمان در کشور ترکیه بخشی از سیستم تأمین اجتماعی این کشور است. در این کشور در صورت بیماری، تصادف یا بازنشستگی، با یک سهم واحد، تحت پوشش قرار می گیرید. SGK (موسسه تأمین اجتماعی) و وزارت بهداشت، مراکز پزشکی خود را اداره می کنند. در صورت بروز حادثه یا بیماری می بایست به این مراکز مراجعه کنید. فقط در صورت عدم ارائه خدمات کافی، بیمارانی که در ترکیه زندگی می کنند به بیمارستان ها یا درمانگاه های دیگر منتقل می شوند.

سیستم بهداشت و درمان کشور ترکیه در سالهای اخیر به طرز چشمگیری پیشرفت کرده است. بیمارستان ها و کلینیک ها، اقدامات و امکانات و انواع درمان ها را ارائه می دهند. اما متاسفانه بیماریهای عفونی و انگلی هنوز در این کشور وجود دارد. توسعه بخش کشاورزی نیز به منجر به سیر برگشت بیماری مالاریا شده است. در مقایسه با کشورهای اتحادیه اروپا، مراقبت های پزشکی ترکیه کمی پایین تر از حد متوسط است.

سیستم مراقبت های بهداشتی کشور ترکیه شامل بسیاری از بیمارستان ها، مراکز درمانی و مراکز بهداشتی است. بیشتر این مراکز توسط مؤسسات تأمین اجتماعی یا وزارت بهداشت اداره می شوند. علاوه بر این ها، بخش مراقبت های بهداشتی خصوصی نیز در این کشور وجود دارد.

مراکز بهداشتی خصوصی، خدمات درمانی بسیار عالی ارائه می دهند. متأسفانه در میان اکثریت مردم ساکن در ترکیه، تنها افراد مرفه قادر به استفاده از خدمات درمانی خصوصی هستند. طبق مقررات تأمین اجتماعی، شما می بایست حدود 20٪ از هزینه های دارویی را خودتان بپردازید، اما بازنشستگان فقط باید 10٪ از هزینه های دارویی را متقبل شوند. با این حال، بیمارانی هم هستند که هزینه داروهای گران قیمت و درمانهای سنگین را از جیب می پردازند و این بخشی از واقعیت زندگی در ترکیه است.

هزینه مسکن در کشور ترکیه

هزینه مسکن در کشور ترکیه

قبل از اجاره آپارتمان یا خانه، باید بدانید که اجاره بها بسته به مکان و امکانات متفاوت خواهد بود. به خصوص در شهرهای بزرگتر، اجاره بها برای مهاجران می تواند مبلغ بالایی رقم بخورد. به طور مثال اجاره آپارتمان 4 خوابه در آنکارا از حدود 1200 لیر تا 2000 لیر و بیشتر متغیر است ، اما اجاره خانه در استانبول قطعا بسیار گرانتر است.

بیشتر آپارتمان های ترکیه دارای یک اتاق نشیمن، سه اتاق خواب، آشپزخانه و حمام هستند. اتاق های مبله بسیار ساده بوده و تنها تجهیزات اساسی و مبلمان در آن موجود است. به عنوان یک خارجی، ممکن است از شما خواسته شود که اجاره خود را به دلار یا یورو پرداخت کنید. پیش پرداخت اجاره 6 تا 12 ماهه در این کشور رایج است.

منبع خوب برای پیدا کردن مسکن در ترکیه، کمک گرفتن از اینترنت و روزنامه های محلی است. روزنامه های روزانه مانندHürriyet ، Zaman یا Milliyet منبع بسیار خوبی برای جستجوی خانه هستند. اگر به زبان ترکی مسلط نیستید، بهتر است به جای روزنامه و اینترنت از نماینده املاک و مستغلات مشورت بگیرید.

سیستم آب، برق، گاز در کشور ترکیه

منبع برق در ازمیر، آنکارا و بیشتر مناطق استانبول دارای ولتاژ 220 ولت تا 50 هرتز است. اکثر بخش های این سه شهر نیز دارای سیستم گازرسانی هستند. منبع تأمین آب ترکیه در سال های اخیر بهبود یافته است. با این حال، شهرهای بزرگ ممکن است در گرم ترین ماه های سال (تابستان) با کمبود آب روبرو شوند. فروشندگان برای تأمین این کمبود آب، اغلب آب را در بطری های بزرگ می فروشند. با این حال، این آب ممکن است مطابق با استانداردهای بهداشتی نباشد، از این روبرای جلوگیری از بیمار شدن، قبل از نوشیدن آب، حتما آن را بجوشانید.

سیستم آموزشی در کشور ترکیه

سیستم آموزشی کشور ترکیه

مدرسه برای کلیه کودکان از سن 6 تا 14 سالگی لازم الاجرا است، در بخشی از اصلاحات مدرسه در سال 1997، آموزش اجباری از 5 سال به 8 سال افزایش یافت. به این ترتیب، کودکان سه سال بیشتر، تحصیلات اجباری را در مؤسسات دولتی می گذرانند.

مدارس ابتدایی دولتی برای همه کودکان رایگان است. مدارس خصوصی نیاز به شهریه دارند. بسیاری از این مدارس خصوصی پاسخگوی نیازهای اقلیت های خاص (یونانی ها، یهودی ها، ارمنی ها) یا فرزندان خانواده های مهاجران هستند. دانش آموزان پس از گذراندن دوره 8 ساله دبستان، دیپلم دریافت می کنند و بعد از آن باید وارد مدرسه متوسطه شوند. انواع مختلفی از مدارس متوسطه در ترکیه وجود دارد که فرزندان شما ممکن است یکی از آنها را انتخاب کنند:

  • مدارس عمومی با شعبه ای که بر علوم اجتماعی یا علوم طبیعی تمرکز دارد
  • مدارس متوسطه با تمرکز بر علوم ورزشی
  • مدارس متوسطه حرفه ای

مدارس حرفه ای در یک زمینه یا شغل خاص مانند امور مالی، گردشگری یا تجارت تمرکز دارند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی، آمادگی کار در این زمینه را بدست می آورند. برخی از این مدارس متوسطه با هدف پرورش امام و خطیب مساجد پایه گذاری شده اند. این مدارس یک برنامه درسی اسلامی دارند و دانشجویان باید خود را برای کار با محوریت مذهبی آماده کنند.

مدارس متوسطه خصوصی تحت کنترل وزارت آموزش ملی هستند. بسیاری از آنها مانند مدارس جهانی IB در کشور ترکیه با وجود موسسات مستقل یا سرمایه گذاران خارجی، تاسیس و اداره می شوند. بعد از گذراندن دوره متوسطه، اکثر دانش آموزان به دانشگاه می روند یا در شغلی که برای آنها آماده است، شروع به کار می کنند.

نحوه پذیرش در دانشگاه های ترکیه

پذیرش دانشگاه کشور ترکیه

کشور ترکیه در مجموع دو نوع دانشگاه دارد، دانشگاه دولتی و دانشگاه خصوصی. دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت در ترکیه از کیفیت درسی بهتر و اعتبار و ارزش بالاتری نسبت به دانشگاه های خصوصی برخوردار هستند. از این رو تعداد دانشگاه های دولتی ترکیه که مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می باشد،  بسیار بیشتر از دانشگاه های غیر انتفاعی یا خصوصی است.

در هر شهر ترکیه حداقل یک دانشگاه دولتی تاسیس شده است. شماری از دانشگاه های معتبر ترکیه که از نظر رتبه بندی جهانی در سطح بالایی قرار گرفته اند شامل: دانشگاه استانبول، دانشگاه آنکارا، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه آتاتورک، دانشگاه رجب طیب اردوغان و… می باشند. این دانشگاه ها برای افزایش امتیاز خود، هر ساله دانشجویان خارجی زیادی را از طریق مختلف پذیرش می کنند. از جمله راه های پذیرش دانشجو در دانشگاه های کشور ترکیه شامل برگزاری کنکور، شرط معدل و بورسیه تحصیلی می باشد.

پذیرش از طریق کنکور

اکثر دانشگاه های ترکیه عموما دو نوع آزمون ورودی برگزار می کنند که شامل آزمون یوس (YÖS) و آزمون اس ای تی می باشد.

دانشگاه های دولتی خود برگزار کننده آزمون یوس هستند که محتوای آزمون شامل هوش، هندسه و ریاضیات است. درجه سختی آزمون بسته به نوع دانشگاه متفاوت است. بازه زمانی برگزاری این آزمون ها از اواخر اسفند شروع و تا مرداد ادامه می یابد. این آزمون شامل 80 سوال با امتیاز 100 است. هرچه نمره به عدد 100 نزدیکتر باشد، شانس قبولی در رشته هایی همچون پزشکی، دندانپزشکی و… بیشتر خواهد بود.

آزمون اس اس تی برخلاف آزمون یوس به صورت کلی برگزار می شود. این آزمون سالانه 5 نوبت در ماه های مختلف سال اجرا می شود. محتوای آزمون، شامل ریاضیات و زبان انگلیسی است. این آزمون از طریق کالج برد آمریکا برگزار می شود و یک آزمون بین المللی محسوب می گردد.

پذیرش از طریق شرط معدل

علاوه بر این آزمون ها، شرط معدل نیز یکی از شرایط پذیرش در دانشگاه های کشور ترکیه است. این دانشگاه عموما ظرفیتی را برای دانشجویانی که خواستار درخواست پذیرش با شرط معدل هستند، در نظر می گیرند. هر دانشگاهی حداقل معدلی را برای پذیرش در نظر می گیرد.

پذیرش از طریق بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی در ترکیه از طرف دولت ترکیه به دانشجویان تعلق می گیرد. دانشجویان هر ساله از تاریخ 11 دی تا 1 اسفند مهلت ثبت نام دارند و این بورسیه تمامی مقاطع لیسانس، ارشد، دکتری و رشته های پزشکی را شامل می شود. رزومه خوب تعیین کننده شانس پذیرش بیشتر است. از مزایای بورسیه تحصیلی می توان به داشتن حقوق ماهانه، شهریه رایگان، خوابگاه رایگان  و… اشاره کرد.

دانشگاه های برتر کشور ترکیه

شهرهای معروف کشور ترکیه

شهرهای معروف کشور ترکیه

کشور ترکیه یکی از پر بازدیدترین کشورها در جهان است که سالانه بیش از 30 میلیون بازدید کننده دارد. این منطقه دارای مناظر خیره کننده ای برای مسافران است، از مکان های تاریخی باستانی گرفته تا بازارهای شلوغ و سواحل بکر. در اینجا برخی از بهترین شهرها برای بازدید از کشور ترکیه ذکر شده است. برخی از این شهرها ساحلی، برخی دیگر درون مرزی، برخی باستانی و برخی دیگر مدرن هستند، البته که همه زیبا و دیدنی هستند!

آنکارا

پایتخت کشور ترکیه و دومین شهر پرجمعیت است، آنکارا چیزی بیش از ساختمانهای دولتی دارد. همچنین برخی از بهترین موزه های کشور از جمله موزه هنر و مجسمه سازی و موزه علم و فناوری در این شهر واقع است. بازدید کنندگان همچنین می توانند از مقبره کمال آتاتورک، پدر بنیانگذار مدرن کشور ترکیه در این شهر دیدن کنند. اما مطمئنا بهترین جاذبه آنکارا، ارگ است. این قلعه با دیوارهای ضخیم و خیابان های پر پیچ و خم خود قرن هاست که بازدیدکنندگان را مسحور خود کرده است.

استانبول

استانبول شهر نمادین کشور ترکیه است که بیش از هر شهر دیگری دستخوش تغییرات بوده و با هر موج جدیدی از حاکمان خو گرفته است. این شهر پلی میان شرق و غرب است که بازدیدکنندگان می توانند علاوه بر لذت بردن از بخش های تاریخی در این شهر، در بهترین رستوران ها نیز شام میل کنند. جاذبه های برتر این شهر شامل هاگیا سوفیا، کلیسا و مسجد و گرند بازار است.

ازمیر

سومین شهر پرجمعیت کشور ترکیه که در دریای اژه واقع شده است. نکات برجسته شامل مرکز خرید رومی / یونانی آگورا و آکروپولیس است. سواحل شنی سفید نیز در این شهر در دسترس همه است. این شهر همچنین دارای مجموعه ای چشمگیر از موزه هایی است که شامل بنیانگذار آتاتورک، موزه باستان شناسی، هنر و مجسمه سازی و موزه کودک است.

آنتالیا

آنتالیا یک گوهر مدیترانه ای است که دارای بافت قدیمی با قدمت بالا است. دو ساحل بی نظیر در این شهر وجود دارد و سایر مکانهای چشمگیر طبیعی شامل آبشار دودن است. این شهر دارای فضای عالی برای کسانی است که به دنبال انجام فعالیت هایی همچون چهارچرخه سواری و قایقرانی هستند.، همچنین یکی از بهترین آکواریوم های کشور ترکیه در این شهر واقع شده است.

ادیرنه

در نزدیکی مرز یونان و بلغارستان، جاذبه اصلی ادیرنه، مسجد باشکوه سلیمیه است که به عنوان یکی از بهترین نمونه های معماری مسلمانان دیده می شود. این شهر به مسابقات کشتی روغنی معروف است.

بورسا

بورسا نخستین پایتخت امپراتوری عثمانی بوده و به همین ترتیب بسیاری از بناهای قدیمی مانند مسجد اولو در آن قرار دارد. این شهر دارای پارک های جذاب زیادی است و نزدیک به کوه است. کوه اولوداغ ، یکی از محبوب ترین استراحتگاه های اسکی کشور ترکیه است. شما می توانید با کابین بالای کوه بروید و هنگام بارش برف از اسکی بازی لذت ببرید.

قونیه

 قونیه یا کونیا یک شهر سنتی با تاریخ غنی است. از معماری عثمانی در مسجد عزیزیه گرفته تا قهوه و شیرینی های خوشمزه ترکیه ای در منطقه علاء الدین. برای علاقه مندان به طراحی، دو موزه در این شهر وجود دارد که یکی اختصاص به کاشی دارد و دیگری مربوط به حکاکی های چوبی و سنگی است.

اروفا

اروفا، در مرز جنوبی کشور ترکیه قرار دارد. این شهر محل اقامت ساکنان ترک، کرد، ارمنی و عرب بوده و مکانی برای زیارت است. اعتقاد بر این بود که این شهر حضرت ابراهیم است. برای دوستداران پیش از تاریخ، در نزدیکی گوبکلی تپه بزرگترین سنگ های نوسنگی وجود دارند که به عقیده آنها مربوط به 10 هزار سال قبل از میلاد هستند.

محبوب ترین غذاهای کشور ترکیه

غذاهای محبوب کشور ترکیه

 باقلوا

قدمت این غذا به دوران امپراتوری عثمانی باز می گردد، باقلوا یکی از نمادین ترین غذاهای ترکی است و برای هر کسی که دوستدار شیرینی است، خوردنش واجب است. این شیرینی لایه ای از آجیل، شربت، پسته و بادام زمینی تهیه می شود. در اکثر نانوایی ها و سوپر مارکت ها می توانید باقلوا پیدا کنید، اما تازه آن چیز دیگری است.

 شیش کباب

“کباب” یکی از انواع مختلفی از غذاهای خیابانی در کشور ترکیه است که معروف ترین آن شیش کباب است که به طور سنتی از گوشت گاو یا بره تهیه می شود. در ترکیه عموما شام از میان منوی متنوعی از گوشت، ماهی، مرغ و … به صورت کبابی انتخاب می شود.

کباب دونر

کباب معروف دیگر، کباب دونر است که با گوشت بره یا گاو با گیاهان و ادویه ها چاشنی می شود و روی یک سطح عمودی و چرخشی پخته می شود. برش های این کباب لای نان به همراه سالاد و سیر یا سس های تند سرو می شود.

 کوفته

کوفته ترکی به هر شکل و اندازه در این کشور موجود است و به عنوان میان وعده های خیابانی با ماست یا برنج و سالاد سرو می شود.

پیده گوشت

پیده معمولا به عنوان “پیتزا ترکی” معروف است. مانند پیتزای ایتالیایی، دارای پایه خمیری است که با پنیر و گوشت و سبزیجات متنوع پخته می شود.

 کومپیر

کومپیر یک غذای خیابانی ارزان قیمت در منطقه استانبول است که از سیب زمینی پخته شده به همراه ذرت و نخودفرنگی و سوسیس و… تهیه می شود.

رستوران های معروف کشور ترکیه

رستوران های معروف کشور ترکیه

رستوران نیکول

رستوران نیکول توسط سرآشپز آیلین یازوشوغلو اداره می شود که تحصیلات دکتری خود را در دانشگاه کمبریج رها کرد تا علاقه واقعی خود را در آشپزخانه دنبال کند. او پس از اتمام تحصیلات خود در انستیتوی کوردون بلو در پاریس، قبل از افتتاح رستوران نیکول با بسیاری از سرآشپزهای مشهور فرانسوی همکاری داشت. ترکیب کاملی از مهارت های فرانسوی و ترکیه ای در منوی این رستوران مشهود است.

رستوران بورسا   

یک رستوران سنتی کلاسیک در استانبول است که بهترین غذاهای ترکی را از سال 1927 ارائه می دهد. از آن زمان تاکنون، این رستوران در اجرای سبک و سیاق آشپزی تغییر چندانی نکرده است.

رستوران ارفوز

یکی از رستوران های معروف و پرطرفدار بدروم، ارفوز است که متخصص در غذاهای دریایی است. منوی آن شامل غذاهای دریایی همچون مارماهی دودی، حلزون با سس شراب، صدف تازه با لیمو … می باشد.

رستوران کاراکوی 

از جمله رستوران های مدرن در کشور ترکیه که با کاشی های فیروزه ای تیره کلاسیک معروف شده است، رستوران کاراکوی است. در طول روز غذاهایی خانگی کلاسیک در این رستوران سرو می شود اما منوی عصر با ماهی تازه و مقداری راکی همراه است.

رستوران ینی لوکونتا         

ینی لوکونتا یکی دیگر از محبوب ترین رستوران های استانبول است که بهترین دستور العمل ها و مواد تشکیل دهنده را سرو می کند. منوهای مزه دار آشپز سیوان بسیار خوشمزه هستند و ترکیب طعم های آن هیچ جا پیدا نمی شود.

مکان های دیدنی کشور ترکیه

مخزن باسیلکا

این مخزن یک سیستم زیرزمینی برای ذخیره و تأمین آب فیلتر شده است. مخزن باسیلیکا در سال 532 برای ذخیره و تصفیه آب کاخ قسطنطنیه و مناطق مجاور ساخته شد. در حال حاضر، بازدید کنندگان به دو دروازه مخزن دسترسی دارند.

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی یکی از مکان های شگفت انگیز برای بازدید در کشور ترکیه است. کاخ توپکاپی نگاهی اجمالی به سبک زندگی سلطنتی سلاطین عثمانی دارد. این کاخ محل سکونت اصلی ترکها در قرن 15 – 16 بود و بعدها در سال 1924 به موزه تبدیل شد. امروز، این کاخ-موزه دارای تعدادی اتاق مجلل و بزرگ است که در دید نمایش است. برخی از مواردی که باید در موزه به آن توجه ویژه نمود شامل گنجینه سلطنتی، خنجر توپکایی، لباس عثمانی، سلاح، زره پوش، نسخه های خطی و موارد دیگر است. کاخ توپکاپی شما را به دوران باستانی سلطنت و شکوفایی باز می گرداند.

هاگیا سوفیا

این مکان میراثی ثبت شده در یونسکو، به عنوان گنجینه ای از دانش باستانی مورد بازدید قرار می گیرد. بیشتر مناطق استانبول شاهد ادغام مذهبی قابل توجهی بوده اند. هاگیا سوفیا، کلیسای قرن ششم که توسط ترکان عثمانی به عنوان مسجد مورد بازسازی قرار گرفت و بعدا سکولار شد، از اهمیت بالایی برخوردار است. یک واقعیت جالب که باید هنگام بازدید از این موزه به خاطر داشته باشید این است که هاگیا سوفیا تنها در 6 سال ساخته شده است.

برج گالاتا

برج گالاتا قدیمی ترین برج استانبول است. این هتل به عنوان یک برج دیده بان ساخته شده و یکی از مکان هایی است که در ترکیه بسیار پربازدید است. عرشه برج بهترین مکان برای لذت بردن از چشم انداز پانوراما از شهر است. علاوه بر این، این برج چند طبقه، یک رستوران لوکس را در خود جای داده که در هنگام تماشای منظره شهر، می توانید از خوردن غذاهای ترکی نیز لذت ببرید.

مسجد آبی

یکی از مکانهای دیدنی توریستی در ترکیه، مسجد آبی استانبول است. معماری مسحور کاشی کاری آبی، آن را به یک مکان بصری بی بدیل تبدیل کرده است. این مسجد برای بازدید کنندگان همواره باز است. با این حال، پیشنهاد می شود که ساعتهای غیر از اقامه نماز مراجعه کنید زیرا پنج نوبت در روز هنگام برگزاری نماز بسته می شود. آئین نامه لباس مسجد باید کاملا رعایت شود. از خانمها خواسته می شود که سر و پاهای خود را بپوشانند، مردان نیز باید کاملاً با لباس پوشیده ظاهر شوند.

موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول در طول قرن نوزدهم تاسیس شد و اولین موزه ای است که در کشور ترکیه ساخته شده است. مجموعه گسترده ای از سکه ها، آثار باستانی، تجهیزات جنگی، اقلام بین النهرین، ترکان عثمانی، مصریان و موارد دیگر در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

کلیسای چورا

این کلیسای قرون وسطایی سابقا یک کلیسای ارتدکس یونان بیزانس بود که در زمان ترکان عثمانی به عنوان مسجد استفاده می شد. با این حال، این کلیسا در سال 1948 به عنوان موزه مورد بازسازی قرار گرفت. امروزه، این موزه با بازیابی بهترین آثار و نقاشی های دیواری بیزانس، از قرن چهارم، ارزش معماری تاریخی خود را حفظ کرده است.

نتیجه گیری

نتیجه گیری معرفی کشور ترکیه

کشور ترکیه کشور ایده آلی است که می تواند به خانه دوست داشتنی شما در خارج از کشور تبدیل شود. بسیاری از مهاجران عاشق زندگی در کشور ترکیه هستند و حتی فکر رفتن به کشور دیگری به ذهنشان خطور نمی کند. با این وجود، جابجایی در هنگام عزیمت به کشور دیگر یک تجربه بسیار شخصی است.

آنچه برای بعضی ها خوب به نظر می رسد، ممکن است برای شما افتضاح باشد. تحقیقات اولیه قبل از حرکت به کشور دیگر بسیار مهم است، اما تنها تحقیقات به شما کمک نمی کند که بفهمید آیا ترکیه کشور مناسبی برای شما است یا خیر. بهترین کار این است که مدتی را در کشور به عنوان اقامت موقت بگذرانید و قبل از این که متعهد به زندگی دائمی شوید، با مهاجران محلی در این باره صحبت کنید.

تلگرام
مطالب مشابه
نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.