شهر شانلی اورفا

شهر شانلی اورفه

شهر شانلی اورفا یا سانلیورفا در حدود 180 کیلومتری (110 مایلی) غرب قزل تپه، در منطقه جنوب شرقی آناتولی واقع شده است. طبق کتاب مقدس و قرآن، شهر شانلی اورفا، زادگاه حضرت ابراهیم قبل از مهاجرت وی به کنعان بوده است. تاریخ این شهر بسیار پیچیده تر از اسطوره های افسانه ای است.

شهر شانلی اورفا یک پادگان مهم در دوران روم و یکی از اولین مراکز کلیسای اولیه بوده است. شهر شانلی اورفا شبه جزیره آناتولی را به شبه جزیره عربستان وصل می کند و مساحت آن 18584 کیلومتر مربع است. این استان دارای 10 ناحیه (آقچه قلعه، بیره جک، بوزوا، جیلان پینار، خلفتی، حلوان، حران، سیورک، سوروچ و یران شهر) می باشد.

تاریخچه شهر شانلی اورفا

شهر شانلی اورفه

شهر شانلی اورفا (Şanlıurfa) دارای قدمتی 12000 ساله است که به گفته برخی مورخین، تصور می شود این شهر باستانی، با افتخار میراث کلیه تمدن هایی که در منطقه رونق گرفته اند را به نمایش می گذارد. این شهر در ابتدا با نام ” Urfa” شناخته می شد اما بعدها به خاطر نقشی که در جنگ استقلال ترکیه در دهه 1920 ایفا کرد، عنوان “Şanlı” یا “شکوه” نیز به آن اضافه شد.

تاریخ شهرهای باستانی مانند حران (Harran) و Soğmatar به هزاره ها قبل بازمی گردد و این شهرها از طریق مطالعات و کاوش های بسیاری تاسیس شدند. بسیاری از بناهای دیگر تمدنهای باستانی که هزاران سال است به خاک سپرده شده اند، توسط باستان شناسان در سطح شهر یکی پس از دیگری به معرض نمایش گذاشته می شوند.

از جمله آنها می توان به شهرک های عصر نوسنگی Nevali-Çori در شهرستان حلوان (Hilvan)، شهرک عصر مس سنگی  Kazane در نزدیکی مرکز شهر که قدمت آن به 5000 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و آثار باستانی مربوط به 10 هزار سال قبل از میلاد مسیح در گورستان Biris در ایالت بوزوا، اشاره کرد. این مطالعات قبلا وضعیت “شهر شانلی اورفا” را به عنوان مهد تمدن ها اثبات کرده است و گودبرداری های در حال انجام، شاید از واقعیت های تاریخی پرده برداری کنند که حتی به دوره های قدیمی تر نیز بر می گردد.

شهر شانلی اورفا، با دارا بودن انجمن های کتاب مقدس، به عنوان “اورشلیم آناتولی” شناخته و توسط یهودیان، مسیحیان و مسلمانان نیز به عنوان یک مکان مقدس در نظر گرفته می شود. طبق عهد عتیق، حضرت ابراهیم “پدر سه آیین توحیدی” در شهر اورفا متولد شد و به همراه خانواده به حران “اقامتگاه ایلخانی” مهاجرت نمود.

در سرزمین های منطقه شانلی اورفا، روزگاری ایالت Hurrite در هزاره دوم قبل از میلاد وجود داشته است. برخی معتقدند که حضرت ابراهیم در غاری در نزدیکی مکانی که اکنون مسجد Mevlid Halil در آن قرار دارد، متولد شده است، بنابراین، این غار نیز مکانی مقدس محسوب می شود.

معرفی شهر شانلی اورفا

شهر شانلی اورفه

شهر شانلی اورفا واقع در کشور ترکیه به عنوان Urfa نیز شناخته می شود و یکی از مهمترین شهرهای زیارتی خاورمیانه محسوب می گردد. این شهر بیشتر به دلیل میراث مسیحی و مسلمانی به عنوان “شهر پیامبران” نیز خوانده می شود. در دوران باستان، شانلی اورفا، نام های مختلفی داشت و از آن در کلیه کتب مقدس مذهبی یاد شده است. هنگامی که به نام ادسا (Edessa) معروف بود، پیامبران عهد عتیق در آنجا زندگی می کردند مانند حضرت شعیب، ایوب، الیاس و ابراهیم. حضرت موسی نیز در این منطقه زندگی می کرد و قبل از بازگشت به مصر، حدود هفت سال به عنوان چوپان در این شهر ساکن بوده است.

بسیاری از آداب و رسوم فولکلور در شهر شانلی اورفا هنوز وجود دارد. خال کوبی، روایتی است که از گذشته برگرفته شده و در حران و سوروچ بسیار رایج است. این هنر، تزئین صورت و پوست با رنگ است که عمدتا معتقدند برای بچه های کوچک شانس می آورد. بیشترین اشکال خال کوبی شامل حیوانات وحشی، زندگی روزمره، اسلحه و ارقام عددی است. رنگ مورد استفاده برای خال کوبی از گیاهان بدست می آید و زیر پوست با سوزن اعمال می شود. برای جلوگیری از پاک شدن خال کوبی، از رنگ فراوان استفاده می شود. با توسعه فرهنگ ها، این نوع سنت ها نیز به تدریج از بین می روند.

برخی از قبایل در شهر شانلی اورفا، عشایری هستند که از جاهای دیگر به این منطقه آماده اند. این قبایل، تابستان را در ارتفاعات آناتولی شرقی می گذرانند و در زمستان به منطقه GAP می روند. این قبایل درگذشته با پیاده روی یا اسب سواری کوچ می کردند اما اکنون از وسایل نقلیه موتوری استفاده می کنند. لازم به ذکر است که برخی از قبایل ساکن منطقه قرجه داغ (Karacadag) به دلیل شرایط طبیعی زندگی به سبک عشایری سوق پیدا کرده اند. آنها در تابستان به سمت قرجه داغ می روند و در زمستان به دشت های سیورک، ویرانشهر، شانلی اورفا و دیاربکر می آیند.

با شهرهای دیگر ترکیه آشنا شوید:

آب و هوای شهر شانلی اورفا

شهر شانلی اورفه

شهر شانلی اورفا آب و هوای قاره ای دارد. این منطقه در طول تابستان بسیار گرم است و دمای هوا به 40 درجه سانتی گراد می رسد. در تابستان، تقریبا باران نمی بارد اما زمستان عموما سرد و مرطوب است. بهار، بهترین زمان برای بازدید از شهر شانلی اورفا می باشد. هوا در روزهای بهار، معتدل و مرطوب است. این شهر عموما بین آوریل و ژوئیه بازدیدکننده زیادی دارد. اگر در تابستان قصد بازدید از شهر شانلی اورفا را دارید، باید خاطر نشان کرد که انجام هر کاری بعد از ظهر برای شما سخت خواهد بود.

 • ماه ژانویه، سردترین ماه در شهر شانلی اورفا است که میانگین دمای حداکثر آن 10 درجه سانتی گراد (50 درجه فارنهایت) و میانگین دمای حداقل آن، ​​2.3 درجه سانتی گراد (36.1 درجه فارنهایت) است.
 • ماه جولای، گرم ترین ماه سال در این شهر است که حداکثر دمای ​​میانگین آن، 38.7 درجه سانتی گراد (101.7 درجه فارنهایت) و حداقل دمای میانگین آن، ​​24.4 درجه سانتی گراد (75.9 درجه فارنهایت) می باشد.
 • ماه جولای با میانگین 22٪ رطوبت، خشک ترین ماه سال است.
 • با متوسط ​​میزان رطوبت نسبی 74٪، ماه ژانویه مرطوب ترین ماه سال است.
 • در طول سال، در شهر شانلی اورفا، 80.4 روز بارندگی می باشد و 459 میلی متر ارتفاع آب حاصل از بارندگی است.
 • در ماه ژانویه، میزان بارش در بالاترین حد است. بارش باران به 12.4 روز می رسد و 86.5 میلی متر ارتفاع آب حاصل از بارندگی است.
 • ماه جولای، کمترین میزان بارش در شهر شانلی اورفا را دارد میزان بارش باران به مدت 0.3 روز در این ماه رخ می دهد و به طور معمول 0.7 میلی متر ارتفاع آب حاصل از بارندگی است.
 • ماه هایی با کمترین شاخص UV در شهر شانلی اورفا، ماه های ژانویه و دسامبر با میانگین حداکثر اشعه ماوراء بنفش 2 می باشند.
 • ماه جولای دارای بالاترین شاخص UV در شهر شانلی اورفا است که حداکثر شاخص UV آن 11 است.
 • ماه ژوئن طولانی ترین روزهای سال با میانگین 14.7 ساعت روز دارد.
 • ماه دسامبر کمترین روزهای سال را در شهر شانلی اورفا دارد که میانگین طول روز آن، 9.6 ساعت است.
 • با میانگین 12.3 ساعت آفتاب، ماه جولای دارای بیشترین میزان آفتاب سال است.
 • ماه دسامبر کمترین میزان تابش آفتاب با میانگین 4 ساعت در روز را دارد.

بازارهای شهر شانلی اورفا

شهر شانلی اورفه
 • Kınacı Bazaar ،Tütüncü Bazaar ،Pamukçu Bazaar و Kuşçu Bazarar مکان های ایده آلی برای خرید انواع سوغات، لباس و مواد غذایی در شهر شانلی اورفا هستند.
 • بازار Kuşçu یکی از جالب ترین این بازارها است. پرورش پرندگان در این بازار بسیار مرسوم است. بازار پرنده، یکی از بازارهایی است که انواع پرندگان در آن خرید و فروش می شوند.
 • مرکز تجاری قدیمی شهر شانلی اورفا با قدمتی که از زمان عثمانی به ارث می برد، در حوالی هتل Gumruk متمرکز شده است.
 • بازارKazzaz  که در سال 1562 ساخته شد، یکی از معدود بازارهایی است که ارزش های اصیل خود را همچنان حفظ کرده است. در داخل بازار، مغازه هایی به ارتفاع یک متر (3 فوت) بالاتر از سطح زمین در دو طرف قرار دارند. مغازه داران Kazzaz لباس محلی زنانه و مردانه می فروشند.
 • بازار Sipahi نیز هویت خود را حفظ کرده و کالاهایی مانند فرش، گلیم و نمد را به فروش می رساند.
 • بازارهای Huseyniye که هرکدام از آنها با 15 طاق صلیبی پوشیده شده اند، به بازار مسگری معروف می باشد.

 نمد، دباغی، سنگ کاری، بافندگی، کارهای چوبی، کارهای مس، ساخت زین، خز و جواهرات از صنایع دستی پیشرو شهر شانلی اورفا می باشند که از یک سنت دیرینه برخوردارند. نمدبافی قرن هاست که در این شهر شناخته می شود و دارای سبک های مختلف گلدوزی است.

سیستم حمل و نقل شهر شانلی اورفا

شهر شانلی اورفه
 • شهر شانلی اورفا دارای فرودگاهی به نام فرودگاه Sanliurfa GAP است که در 34 کیلومتری شمال شرقی این شهر واقع شده است. این فرودگاه پروازهای مستقیم به استانبول، آنکارا و ازمیر دارد.
 • می توانید از خدمات ترابری فرودگاه Havaş نیز استفاده کنید تا به مکان های توریستی و مرکز شهر برسید اما باید توجه داشته باشید که بر اساس پروازهای روزانه، ساعت بازگشت را نیز چک کنید تا جا نمانید.
 • ایستگاه اتوبوس شانلی اورفا در 5 کیلومتری شمال این شهر، در جاده دیاربکر واقع شده است. برای رفتن به مرکز شهر می توانید اتوبوس بگیرید. برای رفتن به ایستگاه اتوبوس می توانید از خیابان آتاتورک سوار اتوبوس شوید. لازم است برای اتوبوس ها از UrfaKart استفاده کنید، به خاطر داشته باشید که این کارت فقط دو بار عمل می کند.
 • برای مسافرت در سطح شهر نیز می توانید از مینی اتوبوس استفاده کنید. ترمینال مینی بوس در زیر ایستگاه اتوبوس قرار دارد.
 • این شهر ناوگان اتوبوس برقی نیز دارد که دارای شبکه خطوط 78 کیلومتری 4 مسیره است. برای استفاده از اتوبوس برقی نیز به UrfaKart احتیاج دارید. این شبکه 4 مسیره مرکز شهر را به منطقه موزه وصل می کند.

غذای معروف شهر شانلی اورفا

شهر شانلی اورفه

اورفا کباب (Urfa Kebab) یکی دیگر از انواع کباب ترکی معروف است. این کباب ممکن است به عنوان نوع مشابه آدانا کباب در نظر گرفته شود اما حتی اگر آنها بسیار شبیه به هم باشند، باز هم یک تفاوت عمده بین این دو نوع کباب وجود دارد.

اورفا کباب نام خود را از شهر شانلی اورفا در ترکیه گرفته است. شهر شانلی اورفا یکی دیگر از شهرهای معروف ترکیه در زمینه آشپزی و پخت و پز است. وقتی در مورد انواع کباب صحبت می کنیم، بی شک شهر شانلی اورفا، آدانا و غازی عینتاب در درجه اول قرار می گیرند. این سه شهر، سرزمین مقدس دوستداران کباب هستند.

شهر شانلی اورفا نه تنها با طیف گسترده آشپزی خود مشهور است، بلکه با تنوع تاریخی، فرهنگی و جامعه شناختی نیز بسیار معروف می باشد. این شهر دارای شب های معروفی به نام “Sıra Nights” است که در این شبهای خاص، محلی ها با نوازندگی آلات موسیقی سنتی و آواز خواندن دور هم جمع می شوند. در این شب ها شما می توانید بسیاری از غذاهای مختلف مانند کباب و انواع غذاهای محلی را بیابید. چی کوفته (ğiğ Köfte) یکی از این غذا ها است و معمولا قبل از اورفا کباب به عنوان دسر در Sıra Nights سرو می شود.

هتل های معروف شهر شانلی اورفا

شهر شانلی اورفه

هتل هیلتون گاردن این

شهر شانلی اورفه

در مرکز شهر شانلی اورفا، هتل هیلتون گاردن این واقع شده است و تنها 15 دقیقه با بالیکلیگول فاصله دارد. این هتل دارای استخر سرپوشیده، مرکز تناسب اندام و سونا می باشد و هر اتاق دارای تلویزیون HD و Wi-Fi رایگان است.

اتاق های مدرن هتل Hilton Garden Inn Sanliurfa با دکوراسیون بسیار زیبا، دارای یک یخچال کوچک و یک کتری برقی است. یک میز کار با روشنایی قابل تنظیم و صندلی ارگونومیک نیز در اتاق ها گنجانده شده است. هتل هیلتون گاردن این در فاصله 2 کیلومتری قلعه شانلی اورفا قرار گرفته و فقط 30 دقیقه با ماشین با فرودگاه شانلی اورفا فاصله دارد. پارکینگ خصوصی رایگان نیز در این محل موجود است.

هتل NEVALI

شهر شانلی اورفه

هتل NEVALI در در 4 کیلومتری بالیکلیگول واقع شده و دارای رستوران، پارکینگ اختصاصی رایگان، مرکز بدنسازی و یک سالن مشترک است. هر اتاق این هتل 5 ستاره دارای منظره شهری زیبا است و میهمانان می توانند از استخر سرپوشیده این هتل لذت ببرند. همه اتاق های هتل دارای تهویه هوا، تلویزیون صفحه تخت با کانال های ماهواره ای، یخچال، کتری، دوش، سشوار و میز هستند. همچنین در هر اتاق کمد و حمام اختصاصی نیز وجود دارد. حران با این هتل 50 کیلومتر، ایستگاه اتوبوس شانلی اورفا 2.9 کیلومتر و  فرودگاه شانلی اورفا نیز 101 کیلومتر از هتل NEVALI فاصله دارد.

هتل narlı ev butik otel

شهر شانلی اورفه

هتل narlı ev butik در شانلی اورفا در فاصله 100 متری بالیکلیگول واقع شده و دارای تهویه مطبوع و باغی زیبا است. این ملک با داشتن اتاق های خانوادگی و تراس، چشم اندازی زیبا را در اختیار میهمانان قرار می دهد. تمام اتاق های هتل مجهز به تلویزیون صفحه تخت هستند. هر روز صبح صبحانه در هتل سرو می شود. صحبت کردن کارکنان به زبان انگلیسی و ترکی می تواند به شما در برنامه ریزی امور روزانه کمک کند. حران 38 کیلومتر و ایستگاه اتوبوس شانلی اورفا حدود 1.2 کیلومتر با این هتل فاصله دارد. فرودگاه شانلی اورفا نیز در فاصله 8 کیلومتری هتل واقع شده است.

هتل yildiz saray oteli

شهر شانلی اورفه

هتل yildiz saray oteli در در فاصله 500 متری بالیکلیگول قرار گرفته و دارای تهویه هوا و پارکینگ اختصاصی می باشد. تمام واحدهای موجود در این هتل مجهز به تلویزیون صفحه تخت هستند. میهمانان هتل می توانند از صبحانه هتل میل کنند. حران با این هتل 38 کیلومتر، ایستگاه اتوبوس شانلی اورفا 1.1 کیلومتر و  فرودگاه شانلی اورفا حدود 8 کیلومتر با این هتل فاصله دارد.

هتل Göbeklitepe Çadır saray

شهر شانلی اورفه

هتل Göbeklitepe Çadır واقع در شانلی اورفا، رستوران، باغ و تراس بی نظیری دارد. این هتل 5 ستاره وای فای رایگان دارد و با بالیکلیگول 12 کیلومتر فاصله دارد. تمام واحدهای موجود در هتل مجهز به تلویزیون صفحه تخت هستند. صبحانه روزانه نیز در هتل در دسترس است. حران 37 کیلومتر و فرودگاه شانلی اورفا 11 کیلومتر با این ملک فاصله دارد.

هتل lariva konakları

شهر شانلی اورفه

هتل lariva konakları در فاصله کمتر از 1 کیلومتری بالیکلیگول واقع شده و دارای رستوران، پارکینگ اختصاصی رایگان، باغ و تراس است.  در هتل، هر اتاق دارای کمد، تلویزیون صفحه تخت و حمام اختصاصی است. اتاق های میهمان نیز به اتاق نشیمن مجهز می باشند. صبحانه در هتل هر روز در دسترس است. حران با این هتل 49 کیلومتر، ایستگاه اتوبوس شانلی اورفا 1.6 کیلومتر و فرودگاه شانلی اورفا نیز 103 کیلومتر از این هتل فاصله دارد.

Nahrin hotel & art

شهر شانلی اورفه

Nahrin hotel&art در فاصله 1.1 کیلومتری بالیکلیگول واقع شده و دارای رستوران، پارکینگ اختصاصی و باغ می باشد. این هتل با داشتن اتاق های خانوادگی و تراس، فضای لذت بخشی را در اختیار مهمانان قرار می دهد. این هتل دارای ترانسفر فرودگاهی و وای فای رایگان است. صبحانه روزانه در هتل موجود است. حران از این هتل 48 کیلومتر و ایستگاه اتوبوس شانلی اورفا 2.3 کیلومتر با هتل فاصله دارد. فرودگاه شانلی اورفا در 8 کیلومتری این هتل واقع شده است.

هتل PALMYRA BOUTIQUE

شهر شانلی اورفه

هتل PALMYRA BOUTIQUE در فاصله 1.2 کیلومتری بالیکلیگول قرار دارد و دارای رستوران، پارکینگ اختصاصی رایگان، سالن مشترک و باغ است. این هتل اتاق های خانوادگی با تراس دارد وهر اتاق شامل یک میز، تلویزیون صفحه تخت و حمام اختصاصی است. واحدهای موجود در هتل دارای تهویه هوا و کمد لباس نیز هستند. میهمانان این محل اقامت می توانند روزانه صبحانه نیز میل کنند. حران از این هتل 48 کیلومتر و ایستگاه اتوبوس شانلی اورفا 2.3 کیلومتر با آن فاصله دارد. فرودگاه شانلی اورفا نیز در 8 کیلومتری هتل واقع شده است.

هتل HANEHAN

شهر شانلی اورفه

این هتل در فاصله 1.5 کیلومتری بالیکلیگول و 48 کیلومتری حران واقع شده و دارای باغ و وای فای رایگان در سراسر ملک و همچنین پارکینگ اختصاصی رایگان برای مهمانان می باشد. اتاق های مهمان در هتل مجهز به تلویزیون صفحه تخت با کانال های ماهواره ای و تهویه مطبوع و میز هستند. میهمانان این محل اقامت می توانند از صبحانه هتل استفاده کنند. ایستگاه اتوبوس شانلی اورفا 2.5 کیلومتر و فرودگاه شانلی اورفا در 8 کیلومتری این هتل واقع شده اند.

هتل ŞarkÇırağan Konak Boutique

شهر شانلی اورفه

هتل ŞarkÇırağan Konak Boutique در فاصله 1.7 کیلومتری بالیکلیگول و 48 کیلومتری حران قرار دارد و دارای باغ و وای فای رایگان در سراسر ملک و همچنین پارکینگ اختصاصی رایگان می باشد. این هتل مجهز به آشپزخانه مشترک، تهویه مطبوع، اتاق نشیمن، تلویزیون صفحه تخت با کانال های ماهواره ای، اتاق ناهار خوری و حمام اختصاصی با سشوار و دوش است. همه اتاق ها، میز و کتری در اختیار مهمانان قرار می دهند. میهمانان هتل می توانند صبحانه نیز در این هتل میل کنند. ایستگاه اتوبوس شانلی اورفا در فاصله 2.1 کیلومتری و فرودگاه شانلی اورفا در فاصله 9 کیلومتری هتل واقع شده است.

دانشگاه حران در شهر شانلی اورفا

شهر شانلی اورفه

دانشگاه حران (به زبان ترکی: Harran Üniversitesi) یک دانشگاه دولتی در شهر شانلی اورفا می باشد که در سال 1992 تاسیس شده است.

اولین واحد آموزش عالی که در شانلی اورفا تاسیس شده است، دانشکده فنی شانلی اورفا می باشد (1976). سپس دانشکده کشاورزی (1978) و گروه مهندسی عمران (1984) هر دو وابسته به دانشگاه دجله (Dicle University) تاسیس شدند. دانشکده الهیات نیز در سال 1988 توسط دانشگاه غازی عینتاب در شهر شانلی اورفا تشکیل شد.

در سال 1992، در نتیجه اقدامی برای تشکیل 23 واحد دانشگاهی جدید، دانشگاه حران تاسیس شد (9 ژوئیه 1992؛ قانون شماره: 3837) و گروه های ذکر شده در بالا با ادغام دو دانشکده (دانشکده هنر و علوم، دانشکده پزشکی)، یک آموزشگاه حرفه ای (دانشکده فنی و حرفه ای و خدمات بهداشتی) و سه موسسه (انستیتوی علوم طبیعی و کاربردی، مؤسسه علوم بهداشت، انستیتوی علوم اجتماعی) به جمع این دانشگاه پیوستند.

در سال 1994، آموزشگاه های جدید فنی و حرفه ای (دانشکده های فنی حرفه ای سوروچ، حلوان، بیره جک، ویران شهر و بوزوا) و دانشکده های (دامپزشکی، علوم اقتصادی و اداری) به این سیستم اضافه شدند. بعدها، دانشکده های حرفه ای آقچه قلعه (1995)، جیلان پینار (1995) و کاهتا (1997) تاسیس شدند. کالج بهداشت نیز در سال 1997 تشکیل شد.

زمانی که چشم انداز جدید برای گسترش برنامه های آموزشی این دانشگاه در سال 2007 به بهره برداری رسید، دانشکده آموزش و دانشکده هنرهای زیبا به همراه دانشکده گردشگری و مدیریت هتل نیز تاسیس شدند.

از دسامبر 2015، دانشگاه حران با 9 دانشکده و دو دانشگاه، دوره های 4 ساله کارشناسی و مدارس حرفه ای دوره دو ساله کاردانی را ارائه می دهند. دانشجویان در سه موسسه ثبت نام می کنند تا مدرک دانشگاهی و دکتری دریافت کنند. این دانشگاه بیش از 800 عضو هیئت علمی در حدود 70 بخش / برنامه مختلف برای جمعیت 12000 دانشجو دارد. در دانشگاه حران، زبان آموزش ترکی است.

مطالب مرتبط زیر را از دست ندهید:

مکان های دیدنی شهر شانلی اورفا

شهر شانلی اورفه

شهر شانلی اورفا یا سانلیورفا یکی از شهرهای بزرگ زیارتی ترکیه است. اگر می خواهید به اعماق فرهنگ و میراث ترکیه بروید، قطعا شهر شانلی اورفا گزینه خوبی است. تاریخ و معماری غنی این شهر آن را به مکانی افسانه ای تبدیل کرده است. در منطقه مرکزی آن که مملو از مساجد و مدرسه‌ و مجتمع موزه جدید است، ویرانه‌های بسیاری وجود دارد که قطعا ارزش دیدن دارند.

گوبکلی تپه

شهر شانلی اورفه

اگرچه تعداد ویرانه های یافت شده این مکان کم است، اما اهمیت این سایت برای درک ما از تاریخ بشر قابل اغماض نیست. هنگامی که کاوش ها در اواسط دهه 1990 از اینجا آغاز شد، باستان شناسان کشف کردند که به نظر می رسد قدیمی ترین مکان معبد مذهبی در جهان اینجا واقع شده است. ستون های نوسنگی، حکاکی شده با تصاویر حیوانات به قدمتی حدود 10000 سال قبل از میلاد مسیح می رسند. این در حالی است که فقط بخش کوچکی از سایت (تقریبا پنج درصد آن) حفاری شده است.

موزه باستان شناسی و موزائیک

شهر شانلی اورفه

موزه باستان شناسی جدید شهر شانلی اورفا برای حفظ و نگهداری و نمایش آثار تاریخی، ضروری است و مجموعه آثار حیرت انگیز باستانی را بر اساس کاوش های اطراف در معرض نمایش قرار می دهد. یکی از این آثار، نمایشگاه برجسته گوبکلی تپه است که یافته های نوسنگی را از این محل به نمایش می گذارد. نمایشگاه های موزه وسعت تاریخ این منطقه را از زمان عثمانی، آشوری و هیتی نمایش می دهند. نمایشگاه دیگر که در زیر پوشش گنبدی محافظت می شود، کف پوش موزاییکی می باشد، بخشی از یک ویلای رومی که در سال 2006 کشف شده است.

مجتمع Dergah

شهر شانلی اورفه

در وسط مجتمع بزرگ Dergah، حضرت ابراهیم خلیل الله متولد شده است. افسانه های محلی می گویند مادر این پیامبر در این محل به صورت مخفیانه او را به دنیا آورد، زیرا در یک پیشگویی به پادشاه نمرود هشدار داده شده بود که به زودی یک رهبر بزرگ متولد می شود و به همین دلیل قرار شد او همه نوزادان اورفا را بکشد. گفته می شود که ابراهیم تا 15 سالگی در این غار مخفی زندگی می کرد.

برای مردان و زنان ورودی های جداگانه ای در این غار وجود دارد. خانم ها قبل از ورود باید روسری سر کنند و مردان نیز لباس متعارفی بپوشند. درست به سمت غرب، در یک حیاط مرکزی، نمای باشکوهی از مسجد Mevlid-i Halil مشخص است که یک مکان زیارتی مهم برای مؤمنان محسوب می شود و سالی یک بار، درست قبل از اینکه حجاج به مکه بروند، برای طلب نعمت و دعای خیر در این محل جمع می شوند.

قلعه

شهر شانلی اورفه

از بقایای این قلعه باستانی مشرف به مرکز شهر، می توان به بخشی از پارک Gölbasi رسید. این تپه توسط افراد محلی به نام Nimrod’s Pulpit شناخته می شود. یک خندق به طول 12 متر، قلعه را از مناطق داخلی جدا می کند. قدمت قلعه مشخص نیست، اما اهالی محلی اظهار دارند که اینجا همان جایی است که تشییع پیکر ابراهیم توسط پادشاه نمرود صورت گرفته است. سنگربندی اصلی بالای تپه متعلق به دوره یونانی، بیزانس، صلیبی یا عثمانی است. دیوار خارجی هنوز دارای سه ورودی است و در داخل آن هنوز هم می توان ویرانه های 25 برج مستحکم را مشاهده کرد.

بازار

شهر شانلی اورفه

بازار شهر شانلی اورفا یکی از معتبرترین بازارهای ترکیه است و بازدید از اینجا یکی از محبوب ترین کارهایی است که می توان انجام داد. در میان کوچه های پیچ در پیچ، غرفه هایی با بوی عطر، ادویه، چرم و گوشت کبابی مجذوبتان می کنند. در اینجا هر چیزی را می توانید پیدا کنید، از شلوار جین ارزان قیمت و کالاهای پلاستیکی خانگی گرفته تا چرم دستباف، عتیقه و فلزات زیبا. این یک مکان عالی برای صرف وقت است. یک کاروانسرای خوب و زیبا در بازار وجود دارد که در حیاط مرکزی چای سرو می کند.

مسجد جامع (Ulu Camii)

شهر شانلی اورفه

در قرن دوازدهم Ulu Camii در محل کلیسای سابق سنت استفان (قرن ششم) بنا شد. ضلع غربی ساختمان دارای مناره هشت ضلعی است که احتمالا از کلیسا باقی مانده است. این مسجد به سفارش نورالدین، ​​پسر و جانشین فرماندار سلجوقی موصل، عمادالدین زنگی که سلسله زنگیان را تاسیس کرد، بنا شد.

حران

شهر شانلی اورفه

تصور می شود این شهر باستانی از هزاره سوم قبل از میلاد اسکان یافته است. اگرچه به دلیل داشتن خانه های خاص آجر خشتی کندویی (سبکی از معماری که احتمالا به دلیل کمبود چوب به وجود آمده است) مشهور است اما حران دارای دو ویرانه مهم تر است:

 • بقایای قلعه مربوط به دوره فاطمیان قرن یازدهم، گرچه شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بخشی از قلعه از زمان هیتی باقی مانده است.
 • در طرف دیگر روستا، ویرانه های Ulu Camii وجود دارد که روزگاری اولین دانشگاه اسلامی در آن مستقر بود. این مجتمع توسط خلیفه بنی اموی مروان دوم در قرن هشتم ساخته شده است.

مسجد صلاح الدین ایوبی

شهر شانلی اورفه

زیباترین مسجد جامع شهر، مسجد صلاح الدین ایوبی می باشد که با شکوه سابق خود به زیبایی بازسازی شده است. این مسجد بر پایه کلیسای سنت جان ساخته شده است و بخشی از نقشه کلیسا در طراحی آن گنجانیده شده است. فضای داخلی یک فضای غارنشین است که واقعا متحیر کننده است.

سلطان تپه

شهر شانلی اورفه

کاوشهای موجود در Sultantepe بقایای شهرک آشوری قرن هشتم و هفتم قبل از میلاد را کشف کرده است. این اکتشافات شامل لوحهای بی شمار سفالی است که کتابخانه ای از شعرهای حماسی (شامل بخش هایی از حماسه گیلگمش)، دعاها، نامه ها و متون علمی را تشکیل می دهند. برخی از مهمترین یافته ها اکنون در موزه تمدنهای آناتولی آنکارا به نمایش گذاشته شده اند.

نتیجه گیری

شهر شانلی اورفه

شهر شانلی اورفا در جنوب شرقی ترکیه واقع شده است. حتی اگر مردم آن از زبان ترکی به عنوان زبان رسمی استفاده کنند، اکثر ساکنان می توانند به زبان های دیگری مانند عربی و کردی نیز صحبت کنند. شهر شانلی اورفا جمعیتی بیش از 2 میلیون نفر دارد. امروز به کمک سرمایه گذاری های عظیمی که در زمینه پروژه آناتولی جنوب شرقی و سایت حفاری گوبکلی تپه انجام شده است، شهر شانلی اورفا به یکی از بزرگترین کلانشهرها تبدیل شده که از رشد بالایی برخوردار است.

بسیاری از آداب و رسوم و سنت های قدیمی، بافت فرهنگی غنی این شهر را تشکیل می دهند. شهر شانلی اورفا، شهری با سنن باستانی و انجمن های عرفانی است. شاید برایتان تعجب برانگیز باشد، اما در شهر شانلی اورفا، اکثر مردم، چه زن و چه مرد برای محافظت از گرما روسری سر می کنند. به یاد داشته باشید که نوشیدن الکل در اماکن عمومی این شهر ممکن است دردسرساز شود. این شهر، شهری امن است اما باید بعد از نیمه شب کمی مراقب باشید. برای گزارش هرگونه مشکلی، به پلیس منطقه بالیکلیگول (Balıklıgöl) مراجعه کنید یا با شماره 156 تماس بگیرید.

تلگرام
مطالب مشابه
نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.