معرفی نامه

بسیاری از ما وقتی دانشگاه های خارج از کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنیم غیر از مدارک تحصیلی باید مدارکی مانند معرفی نامه (توصیه نامه) و انگیزه نامه را آماده کنیم. از این رو، در این مطلب اطلاعاتی را درمورد اینکه معرفی نامه چیست و چه کسی باید آن را بنویسد و موارد مختلفی که در این زمینه بدانید، جمع آوری کرده ایم.

معرفی نامه چیست؟

معرفی نامه یا توصیه نامه که در زبان انگلیسی به آن ” Recommendation letter” می گویند، از جمله مدارکی است که تا حد زیادی می تواند قابلیت ها و سوابق فرد را بازگو کند.

چه کسی می تواند معرفی نامه بنویسد؟

چه کسی میتواند معرفی نامه بنویسد

افرادی که شما را به طور کامل می شناسند و خودشان نیز از جایگاه علمی و یا کاری معتبری برخوردار هستند، می توانند متن خوبی را یرایتان بنویسند.

چه کسی بهتر است معرفی نامه را بنویسد؟

در حوزه های علمی، معمولا اساتید و معلمین به عنوان معتبرترین معرف ها شناخته می شوند زیرا آن ها نسبت به هر فرد دیگری شناخت و آگاهی کامل در رابطه با قابلیت ها، علایق و استعداد های دانشجویان و یا دانش آموزان خود دارند.
همچنین کاربردی ترین توصیه نامه ها از جانب اساتیدی نوشته می شود که با دانش آموز یا دانشجو خود در محیط آموزشی خارج از کلاس درس، به عنوان مثال در بخش تحقیقات و فعالیت های مختلف همکاری داشتند و آنها را بیشتر شناخته اند.

هدف از نوشتن معرفی نامه چیست؟

هدف ما از نوشتن این متن، این است که اشتیاق فرد را در زمینه کاری یا علمی نشان دهد. همچنین به فرد تصمیم گیرنده کمک میکند تا با اطمینان بیشتری برای قبول شدن یا رد شدن متقاضی تصمیم بگیرد.

برای نگارش یک متن خوب چقدر زمان بگذارم؟

چقدر زمان برای نوشتن معرفی نامه بگذارم

بهتر است وقت و حوصله کافی برای نوشتن یک متن تاثیر گذار صرف کنید زیرا به همان میزانی که نوشتن انگیزه نامه یا پروپوزال اهمیت دارد، توصیه نامه نیز مهم و سرنوشت ساز است.

سربرگ معرفی نامه باید چگونه باشد؟

معرفی نامه هایی که در کاغذ معمولی بدون سربرگ نوشته می شوند، فاقد اعتبار هستند. پس پیشنهاد می کنیم متن خود را در برگه دارای سربرگ بنویسید و از آنجایی که دانشجویان شما برای آماده کردن این سربرگ ها وقت کافی خواهند گذاشت، جای نگرانی نیست.

آیا تحریر متن معرفی نامه اهمیت دارد؟

بهتر است، متن معرفی نامه با فونت زیبایی نوشته شود مثل همین نوشته من! پس اگر می خواهید متن شما تحریر خوب و تاثیر گذاری داشته باشد از بهترین فونت انگلیسی یا فارسی استفاده کنید البته هیچ اصراری به تایپ کردن متن توصیه نامه نیست و می توانید با دست خط خود نیز بنویسید اما اگر می خواهید برای چند تن از دانشجویان در یک روز معرفی نامه بنویسید فرصت نخواهید داشت و بهتر است از نسخه های که از قبل آماده کرده اید و تایپ شده اند استفاده کنید.

نکات مهم:

نکات معرفی نامه

قبل از نوشتن توصیه نامه، نکاتی را که در این قسمت آماده کرده ایم با دقت بخوانید.
پس با ما همراه باشید.

 • متن شما نباید کپی باشد زیرا یک نکته منفی محسوب خواهد شد. با این وجود، می توانید از نمونه های مختلف برای نوشتن معرفی نامه، کمک بگیرید.
 • کسی که متن معرفی نامه را مینویسد باید قوانین و اصول نوشتن آن را بداند و متن را در قالب استاندارد بنویسد.
 • قبل از نوشتن معرفی نامه باید بدانید که متقاضی برای چه فرصتی اقدام کرده است به عنوان مثال اگر متقاضی برای تحصیل در رشته مهندسی قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارد، درمورد علاقه او به درس ریاضی و فیزیک و همچنین فعالیت هایی که در این زمینه انجام داده است بنویسید.
 • نکات قوت و توانایی های متقاضی در زمینه های مختلف را از یاد نبرید.
تلگرام
مطالب مشابه
7 نظر
 1. زهرا

  سلام و تشکر از شما
  اگه کسی متاهل باشه چی؟
  الان در حال حاضر ترم آخر ارشد حسابداری هستم،که آذر ماه دفاع باید کنم
  متولد تیرماه1376 هستم
  خانم و متاهل هستم

 2. سمیه

  سلام وقت بخیر
  من ۳ تا وصیت نامه دارم ۲تا از معلم دبیرستان و یکی از استاد دانشگاه ، بهترین وصیت نامه برای کسی که تازه دیپلم خود تمام کرد از دبیرستان یا دانشگاه؟

  1. ویکی دان

   سلام
   دبیرستان

 3. محمدرضا

  باسلام و وقت به خیر
  آیا توصیه نامه همان معرفی نامه است؟ در لیست مدارک مورد نیاز به توصیه نامه اشاره کرده اید!

  1. ویکی دان

   سلام بله هر دو یکی هستن

   1. آلتون حصار

    سلام و خسته نباشید . برای دانش اموزی که تازه دیپلم گرفته ، معرفی نامه از مدرسه باید باشه یا میشه از اساتید دانشگاه معرفی نامه گرفت؟ مثلا برا دیپلم تجربی از استاد دانشگاه در رشته مهندسی معرفی نامه گرفت ؟ ممنون از راهنمایی

    1. ویکی دان

     سلام
     از معلم دبیرستان

نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.