مشهد

معرفی شهر مشهد

استان خراسان رضوی یکی از استان های بزرگ در شرق ایران است که دارای شهرستان ها و روستاهای خیلی زیادی میباشد. بزرگترین شهر این استان مشهد میباشد که به عنوان مرکز استان خراسان رضوی نیز انتخاب شده است.

این شهر با داشتن وسعت351 کیلومتر مربع وبیش از 3 میلیون نفر جمعیت، دومین شهر بزرگ و پرجمعیت در ایران محسوب میشود.

نام:

نام مشهد به معنای محل شهادت است. در گذشته شیعیان بر این باور بودند در سال 203 هـ .ق، امام رضا(ع) توسط مأمون که خلیفه عباسی بود در آرامگاه هارونی ” سناباد ” به قتل رسید و در همانجا دفن شد، سپس نام این شهر به نام ” مشهد الرضا ” تغییر یافت و به مرور زمان این نام ماندگار شد.

آب و هوا و موقعیت جغرافیایی:

آب و هوا و موقعیت جغرافیایی مشهد

شهر مشهد به دلیل قرار گرفتن در منطقه مرزی بین شمال و جنوب خراسان رضوی، در فصل تابستان دارای آب و هوای گرم و خشک و در فصل زمستان دارای آب و هوای سرد و خشک میباشد.

زبان:

93 درصد مردم این شهر به زبان فارسی، 3.4 درصد به زبان ترکی، 1.5 درصد به زبان کردی، 0.5 درصد به زبان های عربی و شمالی و نیم درصد دیگر به سایر زبان ها صحبت میکنند.

گویش و لهجه عموم مردم مشهد، لهجه مشهدی است که در گذشته شاعرانی مانند فردوسی، عطار و خیام خاستگاه این لهجه بودند. لهجه مشهدی قسمتی از فارسی دری میباشد که بسیاری از کلمات فارسی را میتوان در این لهجه یافت.

در گذشته اکثر مشهدی ها به لهجه مشهدی صحبت میکردند اما در حال حاضر تعداد زیادی از قشر جوان این شهر با لهجه مشهدی صحبت نمیکنند.

اقلیت های مختلف:

اکثر مردم مشهد مسلمان هستند وبه دلیل وجود حرم امام رضا (ع) مذهبشان هم شیعه دوازده امامی نیز می باشد. با این وجود سایر اقلیت های دینی و مذهبی در این شهر نیز وجود دارد مانند مسلمان – اهل تسنن، مسیحی، یهودیان و بهابیان که برای هرکدام از این دین ها مکان هایی برای عبادت نیز فراهم شده است که عبارتند از:

مساجدی برای مسلمانان اهل تسنن در ۶۰ کیلومتری مشهد منطقه شورک ملکی ( دارای بیش از یک هزار طلبه سنی)، منطقه مهر آباد، منطقه 5 راه پایین خیابان، منطقه قلعه ساختمان، منطقه اسماعیل آباد و…

یهودیان نیز در منطقه ((جنت)) زندگی میکردند و خانه هایی با دیوارهای بلند و محکم برای خود ساخته اند که از داخل با یکدیگر مرتبط هستند و عده ای از آن ها به اسرائیل مهاجرت کردند.

قبرستان ارامنه در مشهد

حدود ۵۲۱ نفر ارمنی در کل استان خراسان رضوی ساکن هستند که قبرستان مخصوص خود را در شهر مشهد ساخته اند علاوه بر آن ارمنی ها مدرسه هایکازیان را تاسیس کردند و این مدرسه در تهران نیز شعبه دارد.

جاذبه های تاریخی و مذهبی:

حرم امام رضا (ع):

معرفی حرم امام رضا در مشهد

همانطور که میدانید مشهد، مهم ترین شهر مذهبی ایران شناخته شده است و ده سال پیش یعنی در سال ” 1388″ به عنوان پایتخت معنوی ایران معرفی شده است.

وجود آرامگاه علی بن موسی الرضا که به آن” حرم امام رضا (ع) ” میگویند، باعث شد تا این لقب را برای این شهر انتخاب کنند که از اهمیت زیادی نیز برخوردار است.

در طول سال تعداد قابل توجهی از زائران داخلی و خارجی از این شهر دیدن میکنند، بطوریکه 27 میلیون نفر را زائران داخلی و حدود 2 میلیون نفر را زائران خارجی تشکیل میدهند.

سایر مساجد و آرامگاه ها مانند مسجد جامع گوهرشاد، مسجد هفتاد و دو تن، مسجد مصلی طرق، آرامگاه شیخ نخودکی، گنبد سبز، آرامگاه ناصر و یاسر، آرامگاه خواجه اباصلت، آرامگاه خواجه مراد وگنبد خشتی و… نام بعضی از مکان های مذهبی مشهد می باشد که به عنوان جاذبه های مذهبی این شهر محسوب میشوند.

البته همه این مکان ها در مشهد ساخته نشدند به عنوان مثال آرامگاه خواجه مراد در جاده فریمان، آرامگاه امامزاده یحیی در جاده سرخس، آرامگاه امامزاده یاسر و ناصر درنزدیکی طرقبه نیز ساخته شده اند.

کلیسا مسروپ قدس مشهد:

در سال 1941.م کلیسایی به اسم ” مسروپ مقدس” توسط ارمنی های ساکن مشهد در میدان ده دی ساخته شد. از ساخت این کلیسا که تنها کلیسای ارامنه در شهر مشهد است، حدودا ۷۹ سال میگذرد و از سال 1384 جزء آثار تاریخی- فرهنگی کشورمحسوب میشود.

نام این کلیسا در فهرست آثار تاریخی-فرهنگی ثبت شده است؛ با این وجود هنوز فعالیتی در حوزه آن انجام نشده است.

جاذبه های طبیعی و گردشگری:

جاذبه های طبیعی و گردشگری مشهد

مشهد مکان های طبیعی و گردشگری زیادی دارد که در داخل و خارج شهر می باشند که در اینجا با آن ها بیشتر آشنا خواهید شد.‍

مکان های طبیعی:

مکان های طبیعی مانند ییلاقات شاندیز و طرقبه، زشک، روستای کنگ، غار مغان، آبشار گرینه، آبشار قره سو، هفت حوض، چشمه گراب، چشمه گیلاس، فریزی، سد چالیدره و سد ارادک

ییلاقات شاندیز و طرقبه:

شهرستانی در شمال شرق ایران به نام شاندیز وجود دارد که بیش از سیزده هزار نفر جمعیت آن را تشکیل میدهند. این شهرستان در گذشته به نام های شاهاندژ، شاندز، شاه دژ و شاه دیز یاد میشد و در حال حاضر عموم مردم این شهرستان را به اسم ” شاندیز” میشناسند.

کمتر از ۸۰ سال پیش شاندیز به عنوان روستایی در شمال شرق مشهد محسوب میشد اما با گذشت زمان جزء شهرستان های کشور ثبت شد.

این شهرستان کوچک دارای آب و هوای خوب و معتدل میباشد همچنین طبیعتی زیبا و دره های مصفا و پرآبی دارد. درخت های سربه فلک کشیده و گل های وحشی به زیبایی طبیعت این شهرستان خوش آب و هوا افزوده اند و سرچشمه رودخانه های دامنه های شمالی کوه های بینالود این زیبایی را کامل کرده است.

مسافران عزیز علاوه بر لذت بردن از طبیعت زیبایی که این شهرستان دارد میتوانند از مکان های تفریحی و دیدنی شاندیز نیز دیدن کنند. که در اینحا تعدادی از این مکان هارا برای شما معرفی میکنیم:

پارک جنگلی شاندیز:

معرفی مکان های طبیعی مشهد

پارک جنگلی شاندیز در 30 کیلومتری غرب مشهد در مسیر جاده مشهد به ابرده و زشک قرار دارد که دارای آب و هوا بسیار خوب و معتدل نیز میباشد همچنین وجود رودخانه در فضای سبز این پارک، ارامش بسیار زیادی به این فضا بخشیده است.

مجموعه توریستی و گردشگری پدیده شاندیز:

معرفی کامل مجموعه توریستی و گردشگری  پدیده مشهد

مجموعه توریستی و گردشگری پدیده شاندیز نخستین بار در هشتم آبان سال1388 در شاندیز تاسیس شد و درحال حاضر سایر شعبه های این مجموعه در تهران و جزیره کیش، نیز ساخته شده است.

زیر بنا این مجموعه (شعبه مشهد) ده هزار متر مربع بوده که قسمت های مختلفی مانند پارک آبی، مجتمع فرهنگی، هتل پنج ستاره، باغ گل، مرکز خریپ، مجتمع تجاری، مجتمع آپارتمان های مسکونی، رستوران و شهربازی دارد که بازدید کنندگان میتوانند ساعات خوشی را در کنار خانواده و دوستان خود در این مجموعه داشته باشند.

خیابان آبشار:

یکی دیگر از جاذب های طبیعی شاندیز خیابان آبشار است که در خیابان امام خمینی این شهرستان ساخته شده است و نمای بسیار زیبایی نیز دارد.

سایر نقاط تفرحی، تاریخی و دیدنی شاندیز شامل:

رصد خانه نجوم رضوی
موزه شهرداری شاندیز
آرامگاه شیح حافظ ابردهی
آرامگاه اخی علی قتلقشاه
رباط تاریخی ویرانی شاندیز
سنگ نگاه های شتر سنک درخت بید شاندیز
بقایای قلعه تاریخی شاهاندژ شاندیز
روستای ابرده بالا
مسجد حامع تاریخی شاندیز

خوراکی معروف شاندیزی:

معرفی شهر مشهد و غذای مشهور شاندیزی

مشهور ترین غذا های شاندیز ” شیشلیک شاندیز” است. این غذا یکی از بهترین و خوشمزه ترین غذاهای شاندیز محسوب میشود که از شش تکه گوشت گوسفند، در تمامی رستوران های شاندیز با روشی خاص پخته و سرو میشود.

طرقبه:

طرقبه یکی دیگر از شهرستان های مشهد می باشد که بیش از ۲۰ هزار نفر جمعیت این شهرستان را تشکیل میدهند.

نام:

نام این شهرستان تشکیل شده از از دو بخش ” تُرُِق” و “بّذ” . در فارسی قدیم ” بذ ” به معنی بزرگ بوده است که برای غیر انسان استفاده میشد. با گذشت زمان نام این شهرستان به طرقبه تغییر کرد و از آنجایی که بعضی از افراد بر این معتقدند که “طرق” جمع مکسر واژه “طریق” است و ” به” به معنای بهتر، بنابراین طرقبه یعنی راه های بهتر!

از اسم این شهرستان هم پیداست که مکانی بسیار زیبا می باشد همچنین دارای آب و هوای کوهستانی و معتدل نیز میباشد.
در ادامه با مکان های گردشگری و تفریحی که مردم مشهد برای تفریح و گردش به آنجا میروند آشنا می شوید.

بند گلستان:

معرفی بند گلستان مشهد

بند گلستان یکی از مکان های تاریخی و دیدنی طرقبه می باشد. در فصل های پاییز و زمستان و بهار به دلیل بارندگی، سطح آب بالا آمده و منظره زیبایی در این مکان خلق میشود. همچنین امکانات تفریحی دیگر مانند قایق رانی، رستوران و… در این مکان نیز وجود دارد.

دریاچه و سد چالیدره:

معرفی سد چالیدره در مشهد

اگر میخواهید یک روز پر از هیجان و به یادماندنی برای خود و خانواده خود رقم بزنید پیشنهاد میکنم حتما از این مکان تفریحی و دیدنی دیدن کنید. چالیدره در 16 کیلومتری شهر مشهد قرار دارد که یکی دیگر از جاذبه های طبیعی شهرستان طرقبه است.

چالیدره نخستین باردر سال ۱۳۷۶ با هدف آب رسانی به زمین های کشاورزی اطراف آن منطقه ساخته شد و با گذشت زمان به مکان توریستی و تفریحی تبدیل شد. این مکان دارای امکانات بسیار زیاد تفریحی و رفاهی میباشد که عبارتند از:

رستوران با منوی غذاهای ایرانی و خارجی
کافی شاپ
تله کابین
ماهی گیری در دریاچه
بانجی جامپینگ که ارتفاع ۴۰ متری دارد
برج گردان
تله سیژ
زیپ لاین
عکاسخانه سنتی
کشتی شناور تفریحی
آموزش قایق سوار
انواع قایق سواری : قایق موتوری، قایق پدالی، قایق پارویی و …

طرقبه همچنین دارای مراکز خرید و رستوران ها نیز میباشد.

روستای کنگ:

معرفی روستا کنگ در مشهد

روستای کنگ، روستایی پلکانی که در یکی از دامنه های شمال شرقی کوه های بینالود واقع شده است و در 19 کیلومتری غرب طرقبه قرار دارد.

قدمت این روستای به بیش از یک هزار سال میرسد که مکانی تاریخی محسوب میشود و دارای آب و هوای بسیار خوب و معتدل میباشد.

روستای کنگ به دلیل قرار گرفتن در این موقعیت جغرافیاییدارای چشمه ها،کوه ها و درختان زیادی میباشد که فضای بسیار زیبا و آرام بخش را بوجود آوردند.

پارک ها:

پارک جنگلی وکیل آباد،باغ وحش وکیل آباد، پارک ملت، پارک کوهسنگی، پارک مینیاتوری، پارک پردیس قائم، پارک خورشید، پارک جنگلی طرق، پارک میرزا کوچک خان، پارک امت، پارک حجاب، پارک بسیج، پارک ارم، پارک بابا قدرت، باغ ملی مشهد و…

پارک جنگلی وکیل آباد:

پارک جنگلی وکیل آباد را کمتر کسی است که نشناسد، این پارک یکی از قدیمی ترین و بزرگترین پارک های جنگلی شهر مشهد میباشد که با وسعت 259 هزار و 659 متر مربع در 8 کیلومتری شمال غرب مشهد واقع شده است.

پارک جنگلی وکیل آباد درگذشته به نام های ” میرطراز” یا ” باغ وکیل آباد” شناخته میشد که نخستین بار توسط حاج حسین آقا ملک، به منظور استفاده شخصی ساخته شد اما او در سال 1348 این باغ را به صورت رسمی به شهرداری مشهد واگذار کرد و در اخیتار عموم مردم قرار گرفت.

علاوه بر زیبایی های ک در این پارک جنگلی وجود داشت، با گذشت زمان شهرداری مشهد امکانات بسیار زیادی در این پارک اضافه کرد که موفق به جذب بسیاری از گردشگران شد.
این امکانات عبارتند از:


احداث خیابان
جدول بندی
کف سازی معتبر
برق کشی
آب نما های بسیار زیبا
اقامتگاه های موقت
وسایل بازی کودکان
کاقه و رستوران
جاده برای پیاده روی و دوچرخه سواری
60 سرویس بهداشتی
گلخانه
احداث پل

باغ وحش وکیل آباد:

معرفی باغ وحش وکیل آباد مشهد

اگر از پارک جنگلی وکیل آباد دیدن کردید بد نیست سری هم به باغ وحش وکیل آباد که در کنار آن تاسیس شده است بزنید.

باغ وحش وکیل آباد با هدف حفظ حیات وحش و جلوگیری از انقراض حیوانات نادر فعالیت میکند. حیواناتی نظیر ببر، شیر، خوک، تمساح، شامپانزه، مار، گراز، لاما، قوچ، پلنگ آفریقا، سیاه گوش، میش آئوراد و… در این باغ وحش نگهداری میشوند به طور کلی ۱۲۵ گونه جانوری در باغ وحش وکل آباد زندگی میکنند.

دیدن این حیوانات نادر و کمیاب تجربه ی تکرار نشدنی برای شما و خانواده تان رقم میزند.

پارک ملت مشهد:

معرفی پارک ملت در مشهد

پارک ملت مشهد نخستین باردر سال 1343 توسط دو مهندس انگلیسی طراحی شد. این پارک جزء پارک های قدیمی شهر مشهد وهمچنین ایران میباشد که در غرب این شهر قرار دارد.

پارک ملت در زمینی با مساخت 720 هزار متر مربع ساخته شده است که امکانات و تجهیزات بسیار زیادی دارد. این امکانات شامل زمین های تنیس، بسکتبال، والیبال، پیست اسکیت، زمین چمن فوتبال، استخر رو باز( با مساحت 1250مترمربع که بزرگترین استخر رو باز مشهد محسوب مشود)، بوستان ویژه بانوان، مسیری برای دویدن و دوچرخه سواری، لوازم های بازی کودکان، میز های شطرنج و… می باشند.

علاوه بر آن بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه در پارک ملت ساخته شده است.

همچنین پارک ملت دارای نمازخانه، سرویس بهداشتی، آب نماهای بسیار زیبا و طبیعتی فوق العاده می باشد که در همه فصل های سال به خصوص فصل پاییز شاهد زیبایی های بی نظیر آن خواهید بود.

پارک کوهسنگی:

معرفی پارک کوهسنگی مشهد

اگر به شهر مشهد سفر کرده باشید حتما اسم ” پارک کوهسنگی ” به گوشتان خورده است. این پارک بسیار قدیمی، دومین پارک بزرگ شهر مشهد و زیباترین پارک ایران محسوب میشود که در بین دو قله از رشته کوه بینالود واقع شده است.

طبیعت این پارک را درختان، گل ها و گیاهان، فواره ها، استخرها و دریاچه مصنوعی، زمین های پوشیده شده از سنگ، درختان، کوه و.. تشکیل میدهند که فضایی آرام بخشی را بوجود آورده اند. همچنین این پارک دارای آب و هوای خوب و معتدل نیز میباشد.

از امکانات این پارک میتوان به موارد مختلفی اشاره کرد که عبارتند از:
زمین فوتبال
زمین تنیس
وسایل ورزشی و بدن سازی
مسیر دوچرخه سواری که دورتا دور پارک را در برگرفته است
رستوران
تالار پذیرایی
زمین بازی کودکان
بوفه ها و مغازه ها
مسجد
نمایشگاه
سرویس های بهداشتی
خدمات تفریحی
باشگاه کودک و آینده

پارک مینیاتوری مشهد:

معرفی پارک مینیاتوری در خیابان قاسم آباد مشهد

مسئولین گردشگری و فرهنگی جوامع مختلف، بسیاری از روش ها را برای نشان دادن هویت و فرهنگ کشور و شهر خود انتخاب کردند تا از این طریق، آن را به افراد مختلف معرفی کنند.

شهردار مشهد ایده جالبی برای معرفی و نمایش دادن فرهنگ و هویت کشور عزیزمان ایران، در غالب پارکی در خیابان الهیه مشهد به بهره برداری رساند و نام آن را ” بوستان مینیاتوری” نام گذاری کرد.

بوستان و یا همان پارک مینیاتوری در زمینی به مساحت 8هزار متر مربع تاسیس شده است که در آن 58 نماد فرهنگی، مذهبی و مکان های دیدنی ک شامل تخت جمشید، پل خواجو، راه آهن مشهد ، روستای کندوان، فرودگاه بین المللی مشهد و شهید هاشمی نژاد، آرامگاه های عطار نیشابوری و فردوسی و… می باشند.

روزانه تعداد بسیاری از مردم و توریست ها از این بوستان دیدن میکنند بطوریکه طبق اسناد سازمان گردشگری سالانه بیش از 60 هزار نفر بازدید کننده دارد.

پارک های آبی سرپوشیده مشهد:

معرفی پارک های آبی سر پوشیده مشهد

اگر میخواهید یک روز پرهیجان و فوق العاده را برای خود و خانواده تان رقم بزنید توصیه میکنم حتما از پارک های آبی شهر مشهد دیدن کنید.

مشهد چهار پارک آبی بزرگ سرپوشیده دارد که در مناطق مختلفی از شهر تاسیس شده اند و به دلیل داشتن سرسره ها و بازی های هیجان انگیز برای تمام سنین، جزء محبوب ترین جاذبه های تفریحی این شهر محسوب میشوند.

سرزمین موج های آبی:

اولین و بزرگترین پارک سرپوشیده ایران ” سرزمین موج های آبی ” میباشد و کمتر کسی است که نام این پارک آبی را نشنیده باشد. این پارک اولین بار در سال 1386 افتتاح شد و در حال حاضر دارای دو سالن مجزا برای خانم ها و اقایون می باشد که به صورت همزمان میتوانند از این سالن ها استفاده کنند.

ویژگی های سرزمین موجهای آبی:
– اولین پارک آبی سرپوشیده و استاندارد در ایران

– اولین دریافت کننده استاندارد ملی ایران در پارک های آبی و همچنین دارای استاندارد اروپا و آمریکا برای تمامی دستگاه ها و سرسره ها و تمامی تجهیزات

– واحد نمونه استاندارد ملی ایران از سال 91 تا 97

– واحد نمونه بهداشت استان از سال 93 تا 97

– دارای سیستم گرمایش هوشمند بطوریکه دمای محیط و آب در تمام طول سال مناسب و دلچسب می باشد .

– استفاده بدون محدودیت زمانی

– دارای صندوق امانات رایگان

– پذیرش بر اساس ظرفیت مجموعه

– دارای پارکینگ اختصاصی، رستوران، فست فود و کافی شاپ های متعدد

– دارای سیستم جدید گرمایش از کف به نحوی که در تمام طول سال دمای محیط پارک و آب ها در حد نرمال تنظیم می گردد.

– دارای مهدکودک

– دارای منطقه بازی ویژه کودکان با بازی های آبی متنوع و سرسره های مخصوص کودکان

– استفاده رایگان از تمامی بازی ها و سرسره ها تا پایان ساعت کار مجموعه

– دارای رودخانه خروشان به طول 250 متر و عرض 8 متر

– دارای استخر موج با ایجاد 20 نوع موج متنوع و طبیعی

– دارای جدید ترین سرسره های منحصر به فرد در ایران سرسره های سرعتی و هیجان انگیز، تیوپ سواری یک و دونفره و سرسره های گروهی چهار نفره

– سرسره های سقوط آزاد، جت موج به طول 300 متر

– دارای سوناهای متعدد بخار، خشک و جکوزی

– سالن حمام ترکی سنتی و سالن های ماساژ

– دارای آرایشگاه ، سالن بافت مو و نقش حنا ویژه بانوان

پارک ساحلی آفتاب:

معرفی پارک ساحلی آفتاب مشهد و امکانات

پارک ساحلی آفتاب ” یکی دیگر از پارک های آبی سرپوشیده مشهد می باشد که در نیمه شعبان سال 1390، در مجاورت بازار بین المللی سپاد و الماس شرق تاسیس شد. پارک ساحلی آفتاب دارای دو سالن مجزا برای خانوم ها و اقایون میباشد.
امکانات زیادی در این دوسالن در اختیار مشتریان عزیز قرار گرفته است که شامل:

استخر
سونای خشک
سونای بخار
جکوزی
حمام سونای ماسه (مفید جهت بیماریهای جلدی و پوستی ،آرتروز،دیسک کمرو تقویت و شادابی پوست)
استخر نمک دریایی
سرسره های پیچ و سرعتی
حمام آفتاب
یوگا و ایروبیک
سالن ماساژ
سالن بدنسازی
اتاق نگهداری کودک
منطقه بازی کودکان
فست فود وکافی شاپ
کلاس های ورزش در آب
استخر نمک دریایی
غار نمک
سالن بدنسازی
حمام سنتی
سالن استراحت و…

پارک آبی ایرانیان نام یکی دیگر از پارک های سرپوشیده مشهد است که بازی های متنوع و هیجان انگیز تری برای بازدید کنندگان در نظر گرفته است.

یکی از این بازی ها موج سواری در استخر موجی این پارک ابی است و ارتفاع این موج ها حدودا 5.3 متر میباشد همچنین دارای دو سالن مجزا برای اقایون و خانوم ها ساخته است که به صورت همزمان میتوانند از امکانات موجود در سالن های تفریحی استفاده کنند و ساعات خوشی را برای خود رقم بزنند.

این پارک آبی نیز امکانات بسیار زیادی دارد که در اینجا به آن ها اشاره میکنیم:

سرسره های پیچی به طول ۲۵ متر
چاله فضای
سرسره های آهسته
سرسره های سرعتی
سر سره های رنگین کمان
رودخانه خروشان
استخر موج
اسکی روی آب
سونا خشک و بخار
سرسره کودک
جکوزی
حوضچه آب سرد
کافی شاپ
رستوران
سالن بدنسازی
اتاق ماساژ
سینما ۵ بعدی
حمام ترکی
شاتل فضایی(جدید)
سورتمه وحشت (جدید)

مراکز خرید مشهد:

معرفی مراکز خرید لوکس مشهد

قائدتا مهم ترین و شاید بنیادی ترین زیر مجموعه صنعت توریسم و نظام اقتصادی در کلان شهرها، فراهم آوردن تسهیلات رفاهی و تجاری هرچه بیشتر برای ساکنان و گردشگران داخلی یا خارجی است که سالانه سود و بودجه هنگفتی را به ارمغان می آورد و بدون اغراق میتوان آن را نیروی محرکه ای برای سیر صعودی پیشرفت این شهر دانست.

مشهد نیز از این قائده مستثنا نیست و جلوه ای بی نظیر از امکانات تفریحی و تجاری را به صورت ادغام شده و گاه مجزا به همگان عرضه می دارد بطوریکه مشهد بزرگترین قطب تجاری شرق کشور محسوب میگردد.

اگر قصد سفر به مشهد را دارید و میخواهید از 80٪ لذت سفر خود را تکمیل کنید باید نیمی از سفر خود را برای دیدن مراکز تجاری لوکس و چند منظوره این شهر باشکوه صرف کنید.
در ادامه متن پیشنهاداتی را به شما ارائه خواهیم داد که نمیتوان به سادگی از کنار آنها گذشت.

مرکز تجاری مهر کوهسنگی
مرکز تجاری آرمیتاژ
مرکز تجاری خورشید
مرکز تجاری الماس شرق
مرکز تجاری وصال
مرکز تجاری پروما
مرکز تجاری کیان سنتر ۱ و ۲
مرکز خرید ویلاژتوریست
مرکز خرید فردوسی
مرکز خرید آسمان ۱
و…

شهر بازی های مشهد:

نام شهربازی های مشهد

شهربازی پارک ملت
شهربازی سرزمین خورشید
شهربازی سرزمین عجایب
شهربازی هپی لند
شهربازی کیان سنتر2 ( لگو سیتی)
شهربازی سرزمین بازی های سمگا
شهربازی پروما
شهربازی هلیوم پارک
شهربازی اکسیر
شهربازی کارالند آرمیتاژ
کلوپ پاندا
شهربازی ویلاژ توریست
باشگاه کودک و آینده
شهربازی پارک وحدت
شهربازی وصال
شهربازی بوستان ارم
شهربازی پارک بسیج
پارک بادی نیلوفر آبی
شهربازی مجتمع تجاری امید
شهربازی معارفی ها
شهربازی سرزمین عجایب الماس شرق
پارک پروفسور بازیما

تلگرام
مطالب مشابه
نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.