شهر قونیه

شهر قونیه

شهر قونیه

شهر قونیه در منابع کهن، ایکونیوم (Iconium) نامیده می شده است و هفتمین شهر پرجمعیت کشور ترکیه می باشد. این شهر در ارتفاعی در حدود  1207 متری (3370 فوت) در لبه جنوب غربی فلات مرکزی آناتولی قرار دارد و با دشتی حاصلخیز احاطه شده است.

تاریخچه شهر قونیه

شهر قونیه

شهر قونیه از قدیمی ترین مراکز شهری جهان به شمار می آید. کاوش های صورت گرفته از تپه علا الدین در وسط شهر، حاکی از وجود شهرک سازی بوده که حداقل از هزاره سوم قبل از میلاد مسیح در آنجا احداث شده بود.

پس از فروپاشی امپراتوری هیتیت، فریجیان در آنجا شهرک بزرگی تاسیس کردند. از قرن 3 قبل از میلاد، این شهر به تدریج حال و هوای یونانی به خود گرفت و به شهری مستقل تبدیل شد که اکثرا از لحاظ زبان، آموزش و فرهنگ، یونانی بودند. با این حال، برخی از شهروندان فرهنگ فریجی خود را حفظ کردند. ایکونیوم (قونیه حاضر) که 25 سال پیش از میلاد مسیح، در استان روم از توابع گالاتیا قرار داشت، توسط امپراتور هادریان در سال 130 میلادی به مقام مستعمره رسید و در سال 372 پایتخت استان لیکونیا شد.

از آنجایی که ایکونیوم در نزدیکی مرزها واقع بود، از قرن 7 تا 9 میلادی مورد حمله ی اعراب قرار گرفت. این شهر توسط پادشاهان نوظهور سلجوقی در سال 1072 از امپراتوری بیزانس گرفته شد و خیلی زود به پایتخت سلطان سلجوقی روم تبدیل شد و به قونیه تغییر نام یافت. این شهر در زمان حکومت سلطان سلجوقی به بالاترین حد رشد و توسعه خود رسید و یکی از درخشان ترین شهرهای جهان به حساب آمد. حاکمان روشنفکر این شهر، سازندگان بزرگ و حامیان هنری بودند که مسبب ساخت ساختمان های بسیاری از جمله برخی بناهای سلجوقی زیبا شدند.

این ساختمان ها که امروزه به عنوان موزه از آنها استفاده می شود شامل includence Minare (تاسیس در سال 1258) ، دانشکده الهیات سابق است که در موزه سلجوقی قرار دارد.

Medate Karatay (تاسیس در سال 1251) ، مدرسه الهیات سابق که اکنون موزه سرامیک در آن قرار دارد و Sirçali Medrese (تاسیس در سال 1242) که هم اکنون دارای موزه ای از آثار باستانی سلجوقی و عثمانی است.

پس از سقوط سلجوقیان، قونیه توسط مغولان ایلخانیان و بعدا توسط ترکمن ها اداره شد تا اینکه سرانجام در حدود سال 1467 به امپراطوری عثمانی رسید. این شهر در دوره عثمانی رو به زوال بود اما بعد از سال 1896 دوباره احیا شد که ساخت خط ریلی بین استانبول و بغداد که از شهر قونیه می گذشت، منجر به پیشرفت آن شد. از طرفی آبیاری دشت Çarşamba نیز سبب افزایش بهره وری کشاورزی در این منطقه گشت.

معرفی شهر قونیه

شهر قونیه

تا سال 1923، شهر قونیه مهمترین شهر مرکزی آناتولی بود که با آنکارا رقابت می کرد. قسمت جنوب غربی شهر مجددا طراحی شد و یک خیابان وسیع از طریق حومه غربی به ایستگاه راه آهن منتهی گشت، اما شهر قدیمی هنوز در شرق آکروپولیس واقع شده است. صنایع موجود در این شهر شامل کارخانه چغندرقند، کارخانه آرد و کارخانه فرش است. این شهر از طریق هوایی با آنکارا و از طریق زمینی با مراکز اصلی شهری ترکیه در ارتباط است.

شهر قونیه مدرن، تجارت رو به رشد توریستی خود را با باغ ها و بناهای تاریخی جذب می کند. بناهای مسیحی تاریخی شامل کلیسای قدیمی Amphilochius در داخل شهر و چندین زیارتگاه در این نزدیکی می باشد.

شهر قونیه یکی از سنتی ترین شهرهای ترکیه است و تعداد زیادی از خانم ها در این شهر روسری سر می کنند. این شهر روی زمینی مسطح واقع شده است، به استثنای تپه کوچک علاء الدین که در مرکز شهر واقع شده و یک تپه دست ساز می باشد که در دوره سلجوقی بنا شده بود تا ساکنان آن بتوانند به راحتی منظره شهر را تماشا کنند. این تپه، اکنون به عنوان پارک مرکزی در نظر گرفته شده که بسیار زیبا است.

با شهرهای دیگر ترکیه آشنا شوید:

آب و هوای شهر قونیه

شهر قونیه
 • در ماه می و سپتامبر، به احتمال زیاد آب و هوای مطلوبی را در شهر قونیه تجربه خواهید کرد که میانگین دمای آن بین 20 درجه سانتیگراد (68 درجه فارنهایت) و 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) است.
 • به طور متوسط، گرم ترین ماه های این شهر، ماه جولای و آگوست می باشند.
 • دوره های خشکسالی در شهر قونیه، در ماه های جولای، آگوست و سپتامبر است.
 • ماه جولای خشک ترین ماه سال است.
 • ماه جولای، گرم ترین ماه سال در شهر قونیه است که میانگین دمای حداکثر آن 30.2 درجه سانتی گراد (86.4 درجه فارنهایت) و میانگین دمای حداقل آن 16.1 درجه سانتی گراد (61 درجه فارنهایت) است.
 • با میانگین دمای حداکثر 4.8 درجه سانتی گراد (40.6 درجه فارنهایت) و میانگین دمای حداقل 3.9- درجه سانتیگراد (25 درجه فارنهایت)، ماه ژانویه سردترین ماه شهر قونیه است.
 • ماه می، مرطوب ترین ماه سال است. اگر طرفدار باران نیستید، باید از سفر در این ماه اجتناب کنید. بارش باران در این ماه به 10.8 روز می رسد و 43.3 میلی متر ارتفاع آب حاصل از بارندگی است.
 • در شهر قونیه، در کل طول سال، باران حدود 84.1 روز می بارد و ارتفاع آب حاصل از بارندگی به 319.7 میلی متر می رسد.
 • ماه های ژانویه و دسامبر با میانگین حداکثر اشعه ماوراء بنفش 2، ماههایی با کمترین شاخص UV در شهر قونیه هستند.
 • ماه ژوئن با میانگین 14.8 ساعت روز، طولانی ترین روزهای سال این شهر را به خود اختصاص داده است.
 • ماه جولای دارای بیشترین میزان تابش آفتاب در سال است که میانگین تابش آفتاب در این ماه به 11.4 ساعت در روز می رسد.
 • ماه جولای دارای بالاترین شاخص UV است که حداکثر شاخص UV آن 11 است.
 • ماه دسامبر با میانگین 9.6 ساعت روز، کمترین روزهای سال را دارد.
 • ماه دسامبر با میانگین 3.1 ساعت آفتاب، کمترین میزان آفتاب سال در شهر قونیه را دارد.

هتل های شهر قونیه

شهر قونیه

شهر قونیه یک شهر تجاری، توریستی و زیارتی مهم است و هم اکنون هتل های با کیفیت زیادی دارد. اگر برنامه ریزی کنید و هتل خود را از قبل در این شهر رزرو کنید، در پیدا کردن محل اقامتی مناسب در این شهر به مشکلی بر نمی خورید. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که تنها در نیمه اول ماه دسامبر به مناسبت مراسم بزرگداشت مولانا جلال الدین رومی، بسیاری از هتل های قونیه به ویژه هتل های نزدیک به فرهنگسرای مولانا، خیلی زود از قبل رزرو می شوند.

هتل هیلتون گاردن

جدیدترین هتل بزرگ شهر قونیه است که در نزدیکی فرهنگسرای مولانا و در فاصله کمی با موزه مولانا قرار دارد. پارک علاءالدین نیز 2 کیلومتر با این هتل فاصله دارد. این هتل یک مرکز تجاری 24 ساعته با امکانات بدنسازی مدرن ارائه می دهد. این هتل Wi-Fi و پارکینگ رایگان زیرزمینی نیز دارد.

تمام اتاق های مهمان در این هتل دارای تختخواب مجزا و همچنین تلویزیون LCD و یک میز بزرگ با صندلی ارگونومیک هستند، در ضمن هر اتاق یک حمام اختصاصی بزرگ نیز دارد.

هتل ددمان

این هتل در حد یک پیاده روی کوتاه تا موزه و فرهنگسرای مولانا فاصله دارد. هتل ددمان در دسامبر سال 2006 افتتاح شد و برج 16 طبقه ای با تمام امکانات مورد انتظار از جمله وان جکوزی و اینترنت بی سیم در هر اتاق است.

هتل هیچ

این هتل در مرکز شهر قونیه واقع شده و فاصله کوتاهی تا موزه مولانا دارد. این هتل در یک ساختمان 200 ساله بازسازی شده مستقر است و دارای اتاق های شیک و مجلل می باشد.

اتاق های این هتل مجهز به تلویزیون LED، کتری برقی با چای و قهوه مجانی، میز کار و نشیمن هستند.docking iPad و Wi-Fi و حمام اختصاصی با لوازم بهداشتی رایگان در همه اتاق های این هتل موجود است. در هتل هیچ، صبحانه نیز سرو می شود. بین هتل و موزه مولانا تنها دیوارهای باغ وجود دارند و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس فقط 100 متر و فرودگاه قونیه نیز 15 کیلومتر با هتل فاصله دارد.

هتل بالیکچیلار

هتل بالیکچیلار در قسمت جنوبی موزه مولانا (مقبره رومی) در مرکز شهر قونیه قرار دارد.

هتل رومی

هتل رومی تنها 100 متر از موزه مولانا و مقبره آن فاصله دارد و دارای وای فای و تلویزیون ماهواره ای رایگان است. از امکانات این هتل می توان به سالن بدنسازی، سونا و حمام ترکی اشاره کرد. اتاق های هتل رومی با مبلمان چوبی دیزاین شده و مجهز به مینی بار، سشوار و حمام اختصاصی می باشند. در بعضی از اتاق ها نیز حمام آبگرم در نظر گرفته شده است. مهمانان می توانند در اتاق بازی هتل رومی، به بازی بیلیارد مشغول شوند. این هتل از امکانات خشکشویی 24 ساعته نیز برخوردار است.

رستوران داخلی هتل رومی، غذاهای محلی و بین المللی سرو می کند. غذاخوری خارج از تراس نیز امکان پذیر است که دارای نمای پانوراما از شهر است. پارک علاء الدین و موزه باستان شناسی، 1 کیلومتر با هتل رومی فاصله دارد. اماکن تاریخی، بازارها و مراکز خرید شهر در فاصله کمی از این هتل واقع شده اند که با پیاده روی کوتاه می توان به آنجا رسید.

هتل پاشا پارک کاراتای

این هتل در مرکز شهر قونیه واقع شده و دارای اتاق های مدرن با وای فای رایگان و تلویزیون هایی با صفحه نمایش 82 سانتی است. رستوران درون این هتل، غذاهای محلی و بین المللی، منوی گیاهی و رژیم های غذایی ویژه سرو می کند.

اتاق های هتل با مبلمان مدرن مجهز شده اند و دارای دکوراسیون مدرن هستند. حمام ها، شامل دوش با سیستم هیدروماژ و طراحی سرامیکی هستند. پارکینگ اختصاصی رایگان در محل هتل موجود است. ایستگاه اتوبوس شهر قونیه نیز حدود 10 کیلومتر با این هتل فاصله دارد. این هتل در فاصله 400 متری از موزه مولانا واقع شده است.

گراند هتل قونیه

این هتل 5 ستاره در یک زمین 100000 متر مربعی واقع شده است و پارکینگ اختصاصی و استخر روباز نیز در اختیار مهمانان قرار می دهد. این هتل در محیطی پر جنب و جوش و خیابان های شلوغ واقع شده و تا مرکز شهر 20 کیلومتر فاصله دارد.

این هتل، اتاق هایی با دکوراسیون مدرن و یک میز کار دارد. همه اتاق ها دارای تهویه هوا، تلویزیون ماهواره ای و مینی بار هستند. حمام های اختصاصی این هتل دارای دمپایی، سشوار و سرویس بهداشتی رایگان هستند. میهمانان می توانند در ورزشگاه، ورزش کنند یا از ماساژ لذت ببرند.

مراکز خرید شهر قونیه

شهر قونیه

طرفداران خرید می توانند از مراکز و بازارهای درجه یک شهر قونیه بازدید کنند، این شهر تاریخی به دلیل تنوع در محصولات بی نظیر خود، مشهور است. یکی از بزرگترین و مدرن ترین مراکز خرید این شهر، مرکز خرید کنت پلازا است.

مجتمع خرید دیگری به نام مرکز خرید کولیست نیز، فرصت های بسیاری را برای خرید هیجان انگیز و گذران اوقات فراغت فراهم می کند. تعداد زیادی کافه،  فست فودی و سرگرمی های جالب برای کودکان در این مرکز وجود دارد. این مرکز خرید به ویژه در بین طرفداران مد مدرن، محبوب است.

علاوه بر این ها، مرکز خرید نوادا اوت لت نیز مطمئنا توجه مسافران را به خود جلب خواهد کرد. در این مرکز خرید، لباس هایی با مارک های معروف ترکیه ای و اروپایی با کمترین قیمت ممکن به فروش می رسند. در اینجا یک فروشگاه بزرگ کفش FLO، چندین مغازه لوازم آرایشی و عطر و رستوران ها و کافه های ارزان قیمت برای راحتی بازدید کنندگان پیدا خواهد شد.

شهر قونیه به دلیل فرش های دستباف مشهور است و یکی از معروف ترین فروشگاههای این رده، فرش فروشی کاروان است. در این فروشگاه، فرش های بسیار گران قیمت و فرش های کوچک نیز به فروش می رسند.  اگر فرش های این فروشگاه راضیتان نمی کند، می توانید از مرکز خرید Firat Hali نیز بازدید کنید. این فروشگاه اغلب پر از بازدید کننده است، زیرا محصولات آن قیمت مناسبی دارند. این فروشگاه علاوه بر فرش های مجلل، محصولات دیگری از هنر صنعتگران محلی مانند چینی های بسیار زیبا و سوغات دست ساز ارزان قیمت به فروش می رساند. بسیاری از گردشگران اغلب برای سوغات ارزان قیمت یا برای گرفتن عکس با فرش های رنگارنگ به این فروشگاه می آیند.

دانشگاه های شهر قونیه

شهر قونیه

دانشگاه سلجوق

 • رتبه کشوری: 19
 • رتبه جهانی: 1906

دانشگاه سلجوق (Selçuk) که در سال 1975 تاسیس شده است، یک موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است که در محوطه حومه شهر قونیه واقع شده است. محدوده ثبت نام این دانشگاه بیش از 45000 دانشجو است و مدارک آموزش عالی از قبیل مدارک قبل از لیسانس (گواهینامه پیش دانشگاهی، دیپلم و کاردانی) ، مدرک لیسانس، کارشناسی ارشد و مدرک دکترا را به طور رسمی در چندین زمینه تحصیلی ارائه می دهد. این مؤسسه آموزش عالی 45 ساله دارای سیاست پذیرش انتخابی است که بر اساس امتحانات ورودی انجام می شود. متقاضیان بین المللی واجد شرایط نیز می توانند در این دانشگاه ثبت نام کنند.

دانشگاه Necmettin Erbakan

 • رتبه کشوری: 60
 • رتبه جهانی: 3856

این دانشگاه در سال 2010 در شهر قونیه تاسیس شده و یک مؤسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است که مدارک تحصیلات عالی را بطور رسمی در چندین زمینه تحصیلی ارائه می دهد.

دانشگاه KTO Karatay

 • رتبه کشوری: 122
 • رتبه جهانی: 6389

این دانشگاه در سال 2009 تاسیس شد و به عنوان یک موسسه آموزش عالی خصوصی غیرانتفاعی در شهر قونیه واقع شده است.

دانشگاه Konya Gida ve Tarim

 • رتبه کشوری: 165
 • رتبه جهانی: 9537

این دانشگاه (دانشگاه غذا و کشاورزی قونیه) در سال 2013 احداث شد و یک موسسه آموزش عالی خصوصی غیرانتفاعی است که در شهر قونیه مستقر است.

مطالب مرتبط زیر را از دست ندهید:

خوردنی های محبوب شهر قونیه

شهر قونیه
 • Etliekmek: این یک نوع غذای محلی و سنتی ترک است. نان تخته ای با گوشت خرد شده، گوجه فرنگی، فلفل و پیاز.
 • Pişmaniye: از آن به عنوان پشمک یاد می شود و مانند یک توپ کرکی به نظر می رسد.
 • Fırın Kebab :گوشت پخته شده با فر
 • آب نبات: قونیه به دلیل آب نبات های آن شناخته شده است.
 • Hurma: از آنجا که شهر قونیه به عنوان یک شهر مذهبی در نظر گرفته شده است، چندین مغازه به فروش خرما در این شهر اختصاص داده شده اند. خرما میوه ای است که حضرت محمد برای باز کردن روزه خود از آن میل می نمود.
 • Tirit: این غذای غنی به عنوان نان مخصوص قونیه به همراه عصاره گوشت، ماست، پیاز، کره و سماق تهیه می گردد. به طور سنتی در عروسی ها سرو می شود و بسیار خوشمزه است!
 • Tavuk Suy: این یک سوپ مرغ معمولی نیست! این سوپ حاوی گوجه فرنگی با مرغ خرد شده و رشته فرنگی یا ورمیشل می باشد که مناسب فصل سرماست.

مکان های دیدنی شهر قونیه

شهر قونیه

مکان زیارتی مهم شهر قونیه در مرکز این شهر واقع شده که با موزه و آثار به جا مانده از دوره سلجوقی مزین شده است. اغلب گردشگران برای بازدید از موزه مولانا و مقبره وی اغلب به این شهر گشت و گذار می کنند. اما این شهر جاذبه های گردشگری جذاب دیگری همچون مساجد و مدارس قدیمی نیز دارد که هنر دوره سلجوقی را در معرض نمایش قرار داده اند. هرکسی که تاریخ ترکیه برایش مهم و هیجان انگیز است، می بایست از این شهر دیدن کند. با فهرستی از بهترین جاذبه های گردشگری در شهر قونیه با ما همراه باشید.

موزه مولانا

شهر قونیه

برای مسلمانان و غیرمسلمانان، دلیل اصلی بازدید از شهر قونیه، دیدن موزه جلال الدین رومی مشهور به مولانا است. این موزه یکی از بزرگترین مراکز زیارتی ترکیه است و از کاشی های فیروزه ای تشکیل شده که آن را به یکی از دیدنی ترین مناطق ترکیه تبدیل کرده است.

برای مسلمانان این مکان بسیار مقدس است و بیش از 1.5 میلیون نفر در سال از آن بازدید می کنند که بیشتر آنها ترک هستند. هنگام ورود به آرامگاه، همه باید از روکش های پلاستیکی برای کفش استفاده کنند، زنان باید موهای سر خود را بپوشانند و هیچ کس نباید زیرپیراهنی یا شلوار کوتاه بپوشد. بعد از طی کردن یک باغ زیبا و گذشتن از دروازه دراویش، به یک چشمه وضو در مرکز حیاط می رسید. مقبره مولانا متعلق به دوره سلجوقیان است.

موزه کاشی

شهر قونیه

گنبد مرکزی داخلی و دیوارهای این مکتب سابق سلجوقی (1251) با شکوه، آثار کاشی کاری سلجوقی را به نمایش می گذارد. همچنین مجموعه ای برجسته از نمایشگاه های کاشی هشت ضلعی دوره سلجوقی در این موزه وجود دارد که در طی کاوش های کاخ قباد آباد در دریاچه بی شهیر کشف شده اند. امیر جلال الدین قاراتای، ژنرال سلجوقی، در یکی از اتاق های این بخش به خاک سپرده شده است.

موزه مردم نگاری

شهر قونیه

موزه مردم نگاری قونیه، مجموعه خوبی از کارهای هنری عثمانی را در معرض نمایش قرار می دهد.

موزه Sahib-i Ata Vakıf

شهر قونیه

این اقامتگاه درویش قدیمی، با داشتن آجر قرمز و کاشی های آبی رنگ داخلی دارای مجموعه ای جالب از آثار باستانی مذهبی است.

مسجد علاء الدین

شهر قونیه

این بنا، مهمترین بنای مذهبی شهر قونیه پس از مقبره مولانا است. این مسجد برای علاء الدین کی قباد اول، سلطان روم از سال 1219 تا 1231 توسط یک معمار دمشقی به سبک عرب طراحی شده و در طول قرن ها تزئین، مرمت، تخریب و ترمیم شد. ورودی اصلی در ضلع شمالی، دارای تزئینات دوره بیزانس و رومی است. در اطراف مسجد علاء الدین، باغ و پارک گل واقع شده است. چندین کافی شاپ و کافی نت نیز در اینجا وجود دارد. این مسجد و برخی از مناطق اطراف آن، طی چند سال گذشته، مرمت و بازسازی بزرگی را پشت سر گذاشته اند.

مسجد شرف الدین

شهر قونیه

این مسجد بسیار باشکوه با گنبد عظیم و منبت های حکاکی شده از قرن چهاردهم قدمت دارد، اما سایت اولیه مسجد در قرن دوازدهم توسط ادیب صوفی شیخ شرف الدین ساخته شده است.

چتل هویوک

شهر قونیه

چتل هویوک یا Çatalhöyük یکی از مهمترین و بزرگترین شهرک های نوسنگی زمین است. حدود 9500 سال پیش بالغ بر 8000 نفر در این مکان سکونت داشتند و این تپه شامل 13 سطح ساختمانی با حدود 1000 سازه است. اگر بین ماه های ژوئن و سپتامبر از این تپه بازدید کنید، زمانی که بیشترین حفاری ها اتفاق می افتد، ممکن است متخصصی را برای کسب اطلاعات بیشتر از این شهرک پیدا کنید.

نتیجه گیری

شهر قونیه

رشد سریع شهر قونیه و ورود بسیاری از دانشجویان خارج از شهر به دانشگاه Selçuk که در سال 1975 در این شهر تاسیس شد، سبب شد شهر قونیه، حال و هوای یک شهر استانی آناتولی به خود بگیرد. اگرچه هجوم گردشگران از غرب به میزان قابل توجهی به این شهر افزایش یافته، اما بازدیدکنندگان این شهر همچنان در آرامش هستند و دردسرهایی را که در شهر استانبول دارند، در این شهر متحمل نخواهند شد. در شهر قونیه کمتر کسی به زبان انگلیسی (یا هر زبان خارجی دیگر) صحبت می کند.

تلگرام
مطالب مشابه
نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.