شهر استانبول

شهر استانبول

معرفی شهر استانبول

آیا قصد دارید که زندگی جدیدی را در شهر استانبول آغاز کنید؟ یقینا تصمیم به این مهمی به برنامه ریزی دقیق و درست نیاز دارد. فضای پرجمعیت شهری و قالب شهر استانبول ممکن است کمی برای تازه واردان پیچیده و غیر قابل هضم باشد اما راهنمای سایت ما در زمینه مهاجرت به استانبول به شما کمک می کند تا برای زندگی در این شهر آمادگی لازم را به دست آورید.

جابجایی بین المللی کار چندان ساده ای نیست، از این رو، ما آنچه را برای زندگی در این شهر لازم است بدانید، در قالب یک مقاله ارائه داده ایم. قبل از بستن بار سفر، لازم است این مقاله را تا انتها مطالعه و مقدمات سفر را با بررسی این لیست آماده کنید.

معرفی شهر استانبول

شهر استانبول

همانطور که مستحضرید استانبول، شهری میان دو قاره معروف اروپا و آسیا است که این تفکیک بندی توسط تنگه بسفر صورت گرفته است. این شهر یکی از شهرهای بزرگ در جهان بوده که آمیخته با تمدن مدرن غربی و تمدن سنتی شرقی است به طوری که فرهنگ ها و افراد مختلف را در طول سالیان دراز در خود جای داده است.

استانبول شهر نمادین کشور ترکیه است که بیش از هر شهر دیگری دستخوش تغییرات بوده و با هر موج جدیدی از حاکمان خو گرفته است. این شهر پلی میان شرق و غرب است که گستردگی آن به اروپا و آسیا می رسد. استانبول تنها کلان شهر میان دو قاره است.

شهر استانبول از پرجمعیت ترین شهرهای ترکیه محسوب می شود و حدود 25 منطقه را در بر دارد. استانبول (قسطنطنیه) در تاریخ طولانی خود به عنوان پایتخت امپراتوری روم، امپراتوری بیزانس، امپراتوری لاتین و امپراتوری عثمانی مورد توجه قرار گرفته است. بین سال های (1453-1922) استانبول پایتخت فرهنگی اروپا لقب گرفت. مناطق تاریخی استانبول در سال 1985 به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شدند.

با شهرهای دیگر ترکیه آشنا شوید:

زندگی در شهر استانبول

زندگی در استانبول

دو وجه مهم و مشترک زندگی در شهر استانبول، آزادی مذهب و نگرش لیبرال است. با وجود اینکه بیشتر جمعیت این شهر در دسته مسلمانان قرار دارند، اما آوازه مردسالاری قسطنطنیه برای مسیحیان ارتدکس شرقی در سراسر دنیا هنوز هم پر رنگ دیده می شود. این شهر مکانهای عبادی زیادی برای فرقه مسیحیت و یهودیت نیز دارد.

این آزادی نگرش تا حدی به کلانشهر بودن استانبول بر می گردد. این شهر همیشه شهری بزرگ محسوب شده و رشد پایدار جمعیتی را از دهه 1940 تجربه کرده است.

این روند رو به رشد جمعیت به مهاجرت مردم مناطق روستایی مربوط می شود که در جهت بهبود وضعیت زندگی به این شهر مهاجرت کرده اند. افزایش مهاجرت ها سبب شد که جمعیت استانبول در سال 2014 به بیش از 14 میلیون نفر برسد.

مدارس شهر استانبول

شهر استانبول

برای فرزندان افراد مهاجر در استانبول، مدارس بین المللی زیادی هست که اغلب آن ها شامل برنامه تحصیلی IB یا بین المللی هستند. هرچند زبان انگلیسی، زبان غالب آموزشی است، اما اکثرا آمادگی لازم برای پذیرش کودکان کشورهای مختلف را نیز دارند.

آنها دوره هایی ارائه می دهند که به دانشجویان کمک می کند تا زبان انگلیسی خود را تقویت کنند. در استانبول برخی مدارس نیز وجود دارند که برای ملیت های خاص ارائه می شوند، مانند مدارس آلمانی یا فرانسوی.

مدارس بین المللی استانبول

مدارس بین المللی استانبول، شامل تحصیلات دوره ابتدایی و متوسطه است. هیئت ملی آموزش در انگلیس، برنامه تحصیلی دانش آموزان را مشخص می کند که در سه بخش اصلی تقسیم بندی شده است:

 • مطالعات محیطی شامل علوم، تاریخ، جغرافیا و مطالعات فرهنگی
 • مهارت های زندگی شامل زبان انگلیسی، زبان خارجی مدرن، ریاضیات، آموزش بهداشت اجتماعی- شخصی، فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • هنرهای بیان شامل هنرهای تجسمی، موسیقی و حرکات، تربیت بدنی

مدرسه بین المللی IICS استانبول

این مدرسه در سال 1911 تأسیس شد و برای تحصیل خارجی های ساکن استانبول هدف گذاری شده است. این مدرسه یکی از قدیمی ترین مدارس بین المللی در سطح جهان به شمار می رود و آموزش IB را برای همه گروه های سنی ارائه می دهد. مدرسه بین المللی IICS استانبول، مهد کودک مستقل نیز دارد. در این مدرسه، سه نوع آموزش مختلف در IB برقرار است:

 • IB دوره ابتدایی (PK-6)
 • IB دوره متوسطه (7-10)
 • IB دوره دیپلم (11-12)

مدرسه بین المللی MEF استانبول

این مدرسه بین المللی پردیس هایی در استانبول و ازمیر دارد. پردیس استانبول در جوار پارک اولوس، در اورتاکوی تاسیس شده است. هرچند زبان آموزش مدرسه، انگلیسی است، اما زبان های دیگری چون زبان ترکی نیز، جز برنامه درسی این مدرسه به شمار می آید که یک تجربه بین المللی برای کودکان خارجی رقم می زند.

در این مدرسه، کودکان در هر سنی از آموزش IB در اوایل کودکی و همچنین برنامه تحصیلی ابتدایی و متوسطه و دبیرستان برخوردار هستند.

دانشگاه های شهر استانبول

دانشگاه های استانبول

دانشگاه های دولتی و خصوصی زیادی در استانبول وجود دارند که امکانات و تسهیلات بسیاری را برای آموزش عالی شامل می شوند. برخی از دانشگاه های دولتی استانبول عبارتند از:

به عنوان مثال، دانشگاه استانبول بالغ بر 20 دانشکده، 3 دپارتمان، 3 مدرسه، 17 موسسه و 27 مرکز تحقیق و مطالعه را در سراسر شهر مدیریت می کند. بیشتر دانشکده ها، دانشگاه ها و برخی از مراکز اداری در بیازیت، لاله لی، Vezneciler و Sarachane قرار دارند.

مطالب مرتبط زیر را از دست ندهید:

مراکز بهداشت و بیمارستان های شهر استانبول

شهر استانبول

استانبول بیمارستان های بسیاری در سطح شهر دارد که خدمات درمانی پیشرفته ای دارند. بیشتر آنها استاندارد اعتباربخشی کمسیون مشترک بین المللی(JCI) معتبر داشته و به به روز ترین فناوری های علم روز مجهز هستند. پزشکان و پرستاران بین المللی از هیچ تلاشی برای رفع نیازهای ساکنین و مهاجران دریغ نمی کنند. بیمارستانهای ویژه مهاجران شامل:

 • بیمارستان آمریکایی استانبول
 • بیمارستان بین المللی استانبول
 • بیمارستان آلمانی استانبول
 • بیمارستان مموریال حاجی بادام
 • بیمارستان فلورانس نایتینگِل استانبول

این بیمارستان ها فقط منحصر به بخش معاینات و معالجات اساسی نیستند، آنها همچنین مجهز به بخش هایی برای انواع جراحی های پلاستیک، پیوند اعضا یا درمان لیزیک چشم نیز می باشند. مسائل روانشناختی یا تغذیه و رژیم غذایی نیز در این مراکز ارائه می شود.

اورژانس و داروخانه در شهر استانبول

شهر استانبول

داروخانه ها در استانبول با مربع سفید و حرف “E” علامت گذاری می شوند. بیشتر داروخانه ها در این شهر از ساعت 10:00 تا 19:00، روزهای دوشنبه تا شنبه فعالیت دارند. همچنین در هر محله از شهر حداقل یک داروخانه وجود دارد که می توانید در مواقع اضطراری به آن رجوع کنید.

این داروخانه ها در حدود ساعت 19 تا 10 قابل دسترسی هستند. اگر نتوانستید داروخانه ای در نزدیکی محل سکونت خود پیدا کنید، بهتر است از یک سرویس تحویل دارو کمک بگیرید. این سرویس ها، در اسرع وقت و هزینه ای اندک خدمت رسانی می کنند.

در صورت بروز مسائل اورژانسی پزشکی، بهتر است با شماره 112 تماس بگیرید. این سرویس دولتی هزینه ای ندارد و با هر تلفنی قابل دسترسی است.

هزینه مسکن در شهر استانبول

مسکن در استانبول

قیمت اجاره در شهر استانبول بسته به موقعیت خانه، بسیار متفاوت است. اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر بین 1000 تا 2000 لیر متغیر است. پیش پرداخت 6 تا 12 ماه و سپرده امنیتی یک معضل بزرگ در استانبول است. علاوه بر این، صاحبخانه ممکن است از شما بخواهد اجاره خود را به یورو یا دلار پرداخت کنید.

برای پیدا کردن مسکن در استانبول، می توانید جستجوی آنلاین را امتحان کنید، زیرا به روزتر است. از طرف دیگر، می توانید مسیر قدیمی را طی کنید و روزنامه های محلی مانند Hürriyet ،Milliyet یا Zaman را بخرید، هرچند تبلیغات املاک و مستغلات خصوصی در روزنامه ها ممکن است فقط به زبان ترکی باشد. اگر هنوز به زبان محلی مسلط نیستید، از یک نماینده املاک و مستغلات در استانبول کمک بگیرید.

فعالیتهای خارج از منزل در استانبول

شهر استانبول

استانبول واقعا شهر بزرگی است و جای تعجب نیست که در آن می توانید فعالیت های متفاوت زیادی را در فضای باز انجام دهید. اگر می خواهید فعالیت منظم داشته باشید که چندان پیچیده و سخت نیز نباشد و در عین حال به شما این امکان را دهد که از مناطق مختلف شهر نیز دیدن کنید، بهتر است دوچرخه سواری را انتخاب کنید. یکی از دلایل آن نیز خلاصی از ترافیکی است که می تواند در طول روز سرسام آور باشد.

از آنجا که بیشتر مسیرهای دوچرخه در سمت آسیا قرار دارد، از این رو می تواند یک راه حل عالی برای اکتشاف منطقه آسیایی این شهر باشد. حتی تورهای دوچرخه سواری نیز وجود دارند که می توانید برای دیدن اکثر نقاط دیدنی به آن ها بپیوندید.

کوهنوردی نیز به دلیل رشته کوه های کوهستانی ترکیه بسیار جذاب است. این کار می تواند یک فعالیت روزانه ایده آل تلقی شود، فقط مطمئن شوید که تمام تجهیزات لازم را با خود ببرید. از آنجا که استانبول در کنار دریا واقع شده است، ورزش های آبی زیادی نیز وجود دارد.

یکی از مهمترین جاذبه ها در این شهر دیدن تنگه بسفر است، راحت ترین راه کار این است که از یک قایق مسافرتی کمک بگیرید که شما را در اطراف تنگه بسفر قرار می دهد و با دیدنی های مناطق اروپایی و آسیایی این شهر آشنا می کند. پس اگر به دنبال یک فعالیت پرماجرا هستید، قایقرانی را انتخاب کنید.

برای کسانی که واقعا به دنبال هیجان هستند، پاراگلایدر یا بالون های سواری انتخاب خوبی است تا با آن از دیدن تمام حومه شهر ترکیه لذت ببرند.

مکان های دیدنی در استانبول

مکان های دیدنی استانبول

استانبول شهری است که فرهنگ و تاریخ خود را به خوبی حفظ کرده است و همین امر آن را به شهری هیجان انگیز تبدیل کرده است که چیزهای زیادی برای مسافران از سراسر جهان دارد.

استانبول امروز در دوران نوسنگی تأسیس شده است، شهری مدرن است که از طریق مساجد و کلیساهای جامع و بازارهای باستانی رونق گرفته است. بزرگترین شهر ترکیه با قرار گرفتن بین شرق و غرب، هاله ای از جذابیت را برای همه بازدید کنندگان فراهم می کند. در زیر برخی از بهترین جاذبه های گردشگری شهر استانبول آمده است:

برج گالاتا

با ارتفاع 67 متر (219 فوت) ، برج گالاتا بر فراز آسمان استانبول حکمرانی می کند و منظره ای عالی از شهر قدیمی و اطراف آن ارائه می دهد. برج سنگی قرون وسطی، معروف به برج مسیح، هنگامی که در سال 1348 ساخته شد، بلندترین ساختمان استانبول به شمار می رفت. این برج در طول قرن ها بازسازی شده است، زمانی نیز به عنوان برج دیدبانی برای شناسایی آتش سوزی در شهر استفاده می شد. امروزه نیز، بخش فوقانی آن شامل یک کافه و رستوران و باشگاه است.

موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول از مهمترین موزه های ترکیه محسوب می شود و از سه نوع موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه کاشی کاشی تشکیل شده است. این سه موزه ترکیبی از 1 میلیون شیء از تمدن های سراسر جهان را شامل می شوند. اولین موزه ترکیه معروف به موزه باستان شناسی استانبول در سال 1891 تأسیس در محوطه کاخ توپکاپی تاسیس شد. این موزه ها حاوی هزاران اثر با ارزش از جمله تابوت اسکندر بزرگ هستند.

کلیسای چورا

کلیسای چورا ممکن است کمی فرسوده و تخریب شده باشد، اما بازدید کنندگان معتقدند که هنر زیبای بیزانس یقینا ارزش دیدن دارد. موزائیک ها و نقاشی های با شکوه کلیسا، زندگی حضرت عیسی و مادرش حضرت مریم را به تصویر می کشد. این کلیسا به کلیسای منجی مقدس در چورا معروف است که از آن به عنوان یکی از زیباترین آثار ماندگار معماری بیزانس یاد شده است.

کلیسای چورا از زمان کنستانتین (امپراطور روم: 280-337 پس از میلاد) قدمت دارد و در سالهای اولیه صومعه سرا بوده است. چند قرن بعد، به مسجد و در سال 1948 به موزه تبدیل شد.

مخزن باسیلکا

مخزن باسیلکا در قرن ششم توسط امپراطور روم ژوستینین یکم ساخته شده است و از آن زمان آب در اختیار ساکنان استانبول قرار گرفت. این مخزن، مکانی است که مسافران می توانند از فن آوری خاصی که رومیان باستان برای ساخت این معماری شگفت آور استفاده کرده بودند، بازدید کنند. مخزن زیرزمینی، تنها چند قدم با مسجد آبی فاصله دارد. این مخزن که به عنوان آب انبار باسیلکا نیز شناخته می شود، می تواند 2.8 میلیون فوت مکعب آب را در خود ذخیره کند.

کاخ دولماباحچه

کاخ دولماباحچه بسیار بی نظیر، باشکوه و باعظمت است، به طوری که آن را با کاخ ورسای مقایسه کرده اند. این کاخ زیبا در قرن 19 ساخته شد و در ساخت آن از 14 تن ورق طلا استفاده شده است. این کاخ عظمت ترکیبی از معماری باشکوه ترکی سنتی عثمانی با سبک اروپایی نئوکلاسیک، باروک و روکوکو است.

مسجد سلیمانیه

بازدید کنندگان مسجد سلیمانیه معتقدند زیبایی و آرامش این مسجد، حس معنوی الهام بخشی به آنها می بخشد. این مسجد واقع در تپه سوم استانبول است و در سال 1550 توسط سلطان سلیمان بزرگ ساخته شد. این مسجد واقعا با شکوه است و بهترین معماری اسلامی و بیزانس را در هم می آمیزد. این مسجد طی سال ها آسیب دید، از جمله در جنگ جهانی اول هنگام وقوع آتش سوزی در حالی که از آن به عنوان انبار اسلحه استفاده می شد. در اواسط قرن بیستم نیز مجدد بازسازی و مرمت شد.

بازار بزرگ استانبول

مسافرانی که خرید کردن را دوشت دارند، نباید از بازدید از گرند بازار استانبول غافل شوند. این بازار شامل بیش از 3000 فروشگاه است که آن را به یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان تبدیل کرده است. این بازار بیش از یک چهارم میلیون بازدید کننده در روز دارد و مواردی از قبیل جواهرات، فرش، ادویه جات و ترشی جات، عتیقه جات و سرامیک های نقاشی شده با دست و… در این بازار به فروش می رسند. قدمت این بازار به سال 1461 باز می گردد.

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی یکی از جاذبه های دیدنی در شهر استانبول است که مناظر آن واقعا حیرت آور است. تقریبا حدود چهار قرن، کاخ پرشور توپکاپی به عنوان اقامتگاه رسمی سلاطین حاکم بر امپراتوری عثمانی استفاده می شده است. این کاخ یکی از بزرگترین کاخ های موجود در جهان است.

سلطان محمد دوم اندکی پس از فتح قسطنطنیه در سال 1453 زندگی در این کاخ را آغاز کرد و تا زمان مرگش در سال 1481 در این کاخ زندگی کرد. در سال 1924، این کاخ به موزه ای تبدیل شد که مجموعه گسترده ای از هنر، چینی، جواهرات، نسخه های خطی و سایر گنجینه ها را به نمایش گذاشته بود.

مسجد آبی

مسجد آبی که در اوایل قرن 17 ساخته شده است، امروزه مکانی برای عبادت است. این بدان معنی است که بازدید کنندگان باید بازدید خود را در ساعات خاصی از روز انجام دهند، زیرا این مسجد در پنج نوبت روزانه برای اقامه نماز بسته می شود.

همه بازدید کنندگان برای بازدید از این مسجد باید شئونات اسلامی را رعایت کرده و زنان باید موهای خود را بپوشانند. گنجینه بی نظیر این مسجد شامل 20000 نوع کاشی و سرامیک در طرح های مختلف است. این مسجد توسط سلطان احمد ساخته شده و نام آن برگزفته از کاشی های آبی رنگ روی گنبد و سطوح فوقانی داخلی آن گرفته است.

هاگیا سوفیا

هاگیا سوفیا یک شاهکار مهندسی رومی است و دارای گنبد عظیم (قطر 102 فوت یا 31 متر) است. هاگیا سوفیا بنا به دستور امپراتور بیزانس ژوستینین بین سال های 532 تا 537 ساخته شده است. این بنا کلیسای ارتدکس شرقی تا سال 1453 بود.

در سال 1453، ترکان عثمانی قسطنطنیه را به تصرف خود درآوردند و ساختمان را به مسجدی تبدیل کرده و بسیاری از آثار مسیحی را برداشته و گچ کاری کردند و آنها را با معماری اسلامی جایگزین نمودند. این ساختمان در سال 1931 بسته شد و جمهوری ترکیه در سال 1935 مجددا آن را به عنوان موزه باز کرد.

کتابخانه هاگیا سوفیا که در سال 1739 ساخته شد، حاوی کاشی های باستانی ترکی است و قفسه های چوبی حکاکی شده، اشیاء تاریخی و همچنین کتاب ها را در خود جای داده است. در طی سالیان متمادی، این کلیسا از زلزله، آتش سوزی و شورش آسیب دیده و بسیاری از تعمیرات و ترمیم های لازم روی آن صورت گرفت. این ساختمان آنقدر زیبا است که برخی از مردم از آن به عنوان هشتمین شگفتی جهان یاد می کنند.

حقایق جالب توجه در مورد استانبول

حقایق استانبول
 • استانبول (بیزانس باستان) مانند رم در هفت تپه تاسیس شد.
 • استانبول تنها شهر جهان است که از نظر جغرافیایی هم در اروپا و هم در آسیا واقع است.
 • شهر استانبول شلوغ ترین شهر جهان در سال 1502 بود، پس از آن لندن در سال 1840 به عنوان شلوغ ترین شهر جهان معرفی شد.
 • استانبول پایتخت سه امپراتوری بزرگ بود: امپراطوری روم شرقی، امپراتوری بیزانس و امپراتوری عثمانی.
 • مسجد آبی تنها مسجد استانبول با شش مناره است که حداکثر تعداد مناره ای که یک مسجد می تواند داشته باشد را داراست.
 • در حال حاضر دو پل معلق در تنگه بسفر وجود دارد که اروپا را به آسیا وصل می کند. سومین پل معلق نیز در دست ساخت است.
 • در حال حاضر تونلی در زیر بسفر وجود دارد که سیستم ریلی مارمارای را بین اروپا و آسیا متصل می کند. مورد دوم با نام تونل اوراسیا در دست ساخت است که برای وسایل نقلیه موتوری خواهد بود.
 • در حال حاضر دو فرودگاه بین المللی در استانبول وجود دارد. یکی در سمت آسیایی و دیگری در سمت اروپایی. سومین فرودگاه نیز در دست ساخت است.
 • استانبول سومین مترو قدیمی جهان را داراست که در سال 1875 ساخته شده است. طول آن 573 متر بوده و در منطقه بیوغلو واقع شده است.
 • گرند بازار بزرگترین بازار قدیمی پوشیده در جهان است که بیش از 3000 فروشگاه دارد.
 • هاگیا سوفیا حدود 900 سال بزرگترین کلیسای جهان بود.
 • استانبول در سال 2010 پایتخت فرهنگی اروپا بود.
 • اولین تصادف ترافیکی در سال 1912 در منطقه شیشلی اتفاق افتاد.
 • روزانه بیش از 16 هزار تن زباله توسط شهرداری شهر استانبول جمع آوری می شود.
 • در دوره قرون وسطی در امپراطوری عثمانی، استانبول بیش از 1400 توالت عمومی داشت، این در حالی است که حتی در کاخ های فرانسه و سایر شهرهای اروپایی توالت وجود نداشت.
 • 333 قبرستان در استانبول وجود دارد (از سال 2011). از این تعداد 268 مورد برای مسلمانان و 65 مورد برای غیرمسلمانان است.

نتیجه گیری

شهر استانبول

 آیا می خواهید به شهر استانبول مهاجرت کنید؟ اگر تاکنون هرگز به خارج از کشور مهاجرت نکرده اید، روند کار بسیار زیاد خواهد بود و اگر هم تا به حال مهاجرت داشته اید، یقینا می دانید باز هم بار سنگینی در پیش رو دارید. در هر مرحله که هستید، یقینا راهنمای ما می تواند در مجموعه کاملی از خدمات جابجایی مانند یافتن خانه، جستجوی مدرسه و دانشگاه، مکان های تفریحی، راه حل های ویزا و … به شما کمک کند.

تلگرام
مطالب مشابه
1 نظر
 1. بینظیر

  شرایط این بورسیه چیست آیا آنلان امحتان است

نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.