دانشگاه اینونو

دانشگاه اینونو یکی از دانشگاه های دولتی کشور ترکیه می باشد که در سال 1975.م معادل سال 1354.ش در شهر مالاتیا ساخته شد.

لوگو دانشگاه اینونو

مالاتیا

مالاتیا یکی از استان های شرقی کشور ترکیه می باشد و شهر مالاتیا مرکز این استان است. این شهر به دلیل قرار گرفتن بر روی خط مرزی، در تابستان دارای آب و هوای بسیار گرم و خشک بوده و در زمستان آب و هوایی سرد و برفی دارد.
مالاتیا چشم انداز و طبیعتی زیبا دارد.مسجد جامع بولگاری، پارک ها ، مراکز خرید و… در این شهر ساخته شده اند و امکانات رفاهی، تفریحی و آموزشی در اختیار عموم مردم قرار گرفته است.

مالاتیا


رئیس جمهور پیشین ترکیه «عصمت اینونو» در شهر مالاتیا متولد شد به همین دلیل نام بزرگترین مرکز آموزشی این شهر را “دانشگاه اینونو” نام گذاری کردند.

دانشگاه اینونو ، بزرگترین دانشگاه دولتی در شرق ترکیه می باشد. بسیاری از دانش آموزان پس از گرفتن مدرک دیپلم، دانشگاه اینونو را برای ادامه تحصیل در رشته های مختلف انتخاب می کنند.

این دانشگاه دارای 6 پردیس، 5 موسسه، 15 دانشکده و19 مرکز تحقیقات است. همچنین دو موزه به یاد بود عصمت اینونو و تورگوت اوزال در این دانشگاه ساخته شده است.

دانشکده ها

دانشکده پزشکی
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده پرستاری
دانشکده علوم بهداشتی
دانشکده حقوق
دانشکده الهیات
دانشکده مهندسی
دانشکده هنر و علوم
دانشکده آموزش
دانشکده تجارت و علوم اداری
دانشکده هنرهای زیبا و طراحی
دانشکده ارتباطات
دانشکده علوم ورزشی
دانشکده شیلات
دانشکده کشاورزی

موسسات

موسسه علوم اجتماعی
موسسه علوم پزشکی
موسسه علوم و فناوری
موسسه علوم آموزش و پرورش
موسسه پیوند کبد

مرکز پزشکی Turgut Özal

بیمارستان دانشگاه اینونو

بیمارستان تحقیقات دانشکده پزشکی اولین بار در سال 1991.م معادل سال 1370.ش در فاصله 10 کیلومتری شرق مالاتیا تاسیس شد و فعالیت خود را در سال 1996.م معادل سال 1375.ش آغاز کرد. این بیمارستان 16 طبقه دارد و دارای 1400 تختخواب، 31 سرویس بهداشتی، 40 اتاق عمل و… می باشد. علاوه بر آن مهمانخانه ای در خارج از شهر برای همراهان بیمار خود که از سایر شهرها به آنجا می روند ساخته است. اتاق های این بیمارستان برای یک الی دو بیمار طراحی شده است و هر اتاق دارای حمام، سیستم اکسیژن مرکزی و خلا می باشد.
بیمارستان دانشگاه اینونو جزء سه بیمارستان برتر پیوند کلیه جهان می باشد و در زمینه های پیوند کلیه، پیوند مغز استخوان و جراحات سوختگی فعالیت می کند.

دانشجویان

دانشجویان دانشگاه اینونو بیش از 41 هزار نفر می باشند که تقریبا 1500 دانشجو از کشورهای مختلف در این دانشگاه درس می خوانند.

پذیرش دانشجویان خارجی

آزمون اس ای تی
معرفی کامل آزمون اس ای تی

دانشجویان ایرانی و خارجی می توانند در آزمون ورودی این دانشگاه که آزمون یوس و اس ای تی می باشد و هرسال برگزار می شود، شرکت کنند. آزمون یوس 21-2020 این دانشگاه در تاریخ 20 مرداد 1399 ساعت 13:00 به وقت ترکیه برگزار خواهد شد و آخرین مهلت ثبت نام 26 اردیبهشت 1399 می باشد.
آزمون یوس دانشگاه اینونو در ایران حوزه دارد و هزینه ثبت نام 250 لیر است.

کانال تلگرام
مطالب مشابه

نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان