استان گلستان

استان گلستان در شمال ایران قرار دارد که از شمال، جنوب، مشرق و مغرب به ترتیب توسط کشور ترکمنستان، استان سمنان، استان خراسان جنوبی، مازندران و دریای خزر احاطه شده است.

گلستان در گذشته بخشی از استان مازندران محسوب میشد اما در سال ۱۳۷۶ از مازندران جدا شده و به استان مستقلی به نام گلستان تبدیل شد.
این نام جدیدی است که برای این منطقه انتخاب شده است به طوریکه در گذشته به نام های ایالت گرگان، استرآباد، جرجان و…. شناخته میشد.

گلستان از گذشته تا کنون دارای روستاهای زیاد، متمرکز و نزدیک بهم می باشد که با گسترش و بزرگ شدن آن ها شهرهای کنونی بوجود آمده اند و قدمت چندان زیادی ندارند با این وجود شهرهای گرگان (مهمترین و پرجمعیت ترین شهر این استان می باشد و به عنوان مرکز گلستان انتخاب شده است) و گنبد کاووس از شهر های تاریخی استان گلستان محسوب میشوند.

قسمت های مختلف استان گلستان

گلستان۱۴ شهرستان،۳۳ شهر،۲۷ بخش و ۶۰ دهستان دارد که در ادامه مطلب با اسامی آن ها آشنا میشوید:

شهرها:

گرگان
گنبد کاووس
بندر ترکمن
علی آباد کتول
آزاد شهر
کردکوی
کلاله
آق قلا
مینودشت
گالیکش
بندرگز
فاضل آباد
گمیشان
سیمین شهر
رامیان
خان ببین
مراوه
دلند
نگین شهر
سرخنکلاته
جلین
انبارآلوم
نوکده
فراغی
تاتارعلیا
سنگدوین
مزرعه
نوده خاندوز
اینچه برون

شهرستان ها:

آزاد شهر
آق قلا
گرگان
گنبدکاووس
بندرترکمن
گمیش تپه
رامیان
کردکوی
بندرگز
علی آباد کتول
گالیکش
کلاله
مراوه تپه
مینو دشت

بخش ها:

بحش گلی داغ
بخش بهاران
بخش پیشکمر
بخش چشمه ساران
بخش داشلی برون
بخش سیجوال
بخش فندرسک
بخش کمالان
بخش کوهسارات
بخش گلدشت
بخش لوه
بخش نوکنده
بخش وشمگیر
بخش مرکزی شهرستان گالیکش
بخش مرکزی شهرستان گنبد کاووس
بخش مرکزی شهرستان آزاد شهر
بخش مرکزی شهرستان آق قلا
بخش مرکزی شهرستان بندرگز
بخش مرکزی شهرستان ترکمن
بخش مرکزی شهرستان رامیان
بخش مرکزی شهرستان علی آباد
بخش مرکزی شهرستان کردکوی
بخش مرکزی شهرستان کلاله
بخش مرکزی شهرستان گرگان
بخش مرکزی شهرستان گمیشان
بخش مرکزی شرستان مینودشت
بخش مرکزی شهرستان مراوه تپه

جمعیت:

طبق آخرین سرشماری که در سال های اخیر انجام شد، جمعیت استان گلستان به بیش از یک میلیون نفر می رسید که از این تعداد ۵۱ درصد شهر نشین و ۴۹ درصد آن ها روستا نشین می باشند. و اقوام محتلفی مانند ترکمن ها، مازندرانی (طبری)، فارسی، سیستانی، بلوچ، ترک و… در این استان ساکن هستند.
از بین این اقوام درصد بیشتری را ترکمن ها تشکیل می دهند.

آب و هوا:

آب و هوای استان گلستان

در سراسر جهان ۱۳ اقلیم شناخته شده است. از این ۱۳ اقلیم استان گلستان ۸ اقلیم را دارد که عبارتند از: معتدل مرطوب، معتدل مدیترانه ای ،معتدل خشک، معتدل کوهستانی ،سرد کوهستانی ،سرد و خشک، نیمه خشک و خشک

اقتصاد:

فراورده های کشاورزی و دامداری اهمیت زیادی در اقتصاد این استان دارند به طوریکه بیش از۵۰ درصد پنبه و ۱۰ درصد گندم کشور از زمین های کشاورزی گلستان بدست می آید.
محصولات استان گلستان شامل گندم، جو، پنبه، آفتاب گردان، برنج، سویا، بادام زمینی، خیار، کاهو، کلزا، زیتون و انواع مختلف دانه های روغنی می باشند.

اقتصاد استان گلستان

همچنین مردم استان گلستان به پرورش ماهی در دریاچه مصنوعی، پرورش کرم ابریشم پرورش ماکیان در مرغ داری ها و…. می پردازند.
علاوه بر آن گردشگری نقش زیادی در گسترش اقتصاد این استان دارد.
گلستان به دلیل داشتن مناطق سرسبز و شهرستان های زییا وخوش آب و هوا گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است. در ادامه مطلب با مکان های دیدنی و تفریحی این استان بیشتر آشنا خواهید شد.

گردشگری در استان گلستان

گردشگری در استان گلستان

پارک ملی گلستان:

پارک ملی گلستان قدیمی ترین و با ارزشمند ترین منطقه در ایران می باشد که در فاصله بین استان های گلستان و خراسان شمالی واقع شده است.
این جنگل تا قبل از سال ۱۳۳۶ به نام « منطقه حفاظت شده آلمه وایشکی» شناخته شده و به دلیل وجود گونه های مختلف حیوانات و پرندگان یکی از بهترین و بزرگترین شکارگاه های ایران محسوب میشد.
با گذشت زمان نام این منطقه به نام های پارک محمدرضا شاه و پارک وحش تغییر کرد و در حال حاضر به نام« پارک ملی گلستان » شناخته میشود.

حیات وحش در استان گلستان

مجیط این پارک جنگلی حدود ۱۹۸ کیلومتر است و بیش از ۱۳۵۰ نوع گونه گیاهی پوشش گیاهی پارک گلستان را بوجود می آورند و منظره ای فوق العاده سرسبز و زیبا را به طبیعت بخشیده اند که اسامی برخی از آن هارا در اینجا ذکر کردیم:
درخت بلوط ، بلند مازو، ممرز، انجیلی ، پلت، شیردار، کرکو، آزاد، آوری، توسکای قشلاقی، کلهو، انجیر، توت، ملچ، داغداغان، ازگیل، ولیک ،زالزالک، سیاه تلو، گوجه وحشی، شیرخشت، گردو، تمشک، انار وحشی، گلابی وحشی، زرشک، تاغ، گز، پرند، کاروانکش، کلاه میرحسن، گون، چوبک ،درمنه، خارشتر و ارس

پارک جنگلی ناهار خوران استان گلستان:

ناهار خوران استان گلستان

پارک جنگلی ناهار خوران استان گلستان در ۴کیلومتری جنوب گرگان واقع شده است. این پارک از دوران قدیم در مسیر حجاج و زائران بود که در آنجا اتراق میکردند و ناهار میخوردند به همین دلیل نام این پارک جنگلی ناهارخوران انتخاب شده است.
آب و هوای این منطقه تقریبا مطبوع و ملایم تر سایر مناطق شمالی گرگان است وپوشش گیاهی این جنگل را درختان و درختچه هایی مانند بلوط ، انجیلی ،ممرز، افرا، نمدا، گیلاس وحشی ، سرو، ماگنولیا، شمشاد، بید مجنون و… تشکیل میدهند.
طولانی ترین جاده گرگان در نزدیکی پارک جنگلی ناهار خوران ساخته شده که مسیری برای پیاده روی عموم مردم است.

پارک جنگلی النگدره استان گلستان:

پارک جنگلی النگدره استان گلستان

پارک جنگلی النگدره یکی دیگر از پارک های جنگلی استان گلستان است که در ۵ کیلومتری جنوب غربی گرگان و در مسیر جاده ناهار خوران واقع شده است.
رودخانه قلاشی از وسط این پارک جنگلی عبور میکند که زیبایی این جنگل را چندین برابر کرده است همچنین این پارک دارای ۳ چشمه می باشد.
آب و هوای پارک جنگلی النگدره معتدل و مرطوب و نیمه مرطوب است وبه دلیل امکاناتی مانند زمین ورزش ، اردوگاه، پارک کودک، مجتمع تفریحی، فروشگاه، نمازخانه و… مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

مجموعه آبشارهای شیرآباد استان گلستان:

آبشارهای شیر آباد استان گلستان

آبشار های شیر آباد استان گلستان از ۷ آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده اند که در فاصله ۲ کیلومتری از روستای شیر اباد در شهرستان رامیان واقع می باشند.
این آبشارها درمیان انبوه زیادی از درختان و گیاهان به شکل پلکانی با کمترین فاصله در کنار یکدیگر قرارگرفتند و زیبایی فوق العاده ای را بوجود آورده اند.

تلگرام
مطالب مشابه
3 نظر
 1. امیر حسین حسابی مقدم

  عالی بود واقعا مطالب ارزنده ای داشت

 2. منوچهر

  مرسی از توضیحات کامل و خوبتون

  1. ویکی دان

   خواهش میکنم

نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.