شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب یا قاضی آنتپ یکی از شهر های مدرن منطقه جنوب شرقی آناتولی و همچنین یکی از قدیمی ترین شهرهای دوره هیتی است. شهر غازی عینتاب یکی از مراکز مهم پرورش آجیل و پسته است و باغات و تاکستان های زیتون نیز، این شهر را به یکی از مراکز مهم و صنعتی ترکیه تبدیل کرده است.

شهر قدیمی معروف به عینتاب در 12 کیلومتری شمال شهر فعلی، در دامنه های فوقانی تپه نزیپ واقع شده است. این منطقه از زمان پارینه سنگی به طور مداوم سکونتگاه بوده و شاهد تسلط قدرت هایی همچون آشوریان، پارس ها، رومی ها، بیزانسی ها، عباسیان و ترکان سلجوقی بوده است. زمان صعود امپراتوری عثمانی بسیاری از مساجد، مسافرخانه ها، حمام ها و مدارس در این شهر ساخته شدند.

معرفی شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب به دلیل موقعیت مکانی خوبش، به عنوان چهارراهی بین شرق و غرب یا میان دریای مدیترانه شرقی و دشت های بین النهرین، تحت تاثیر بسیاری از تمدن ها قرار گرفت.  شهر غازی عینتاب دارای مساحت 7642 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 2 میلیون نفر است. این شهر از نظر تراکم جمعیت، شهر پیشرو در منطقه GAP است.

شهر غازی عینتاب توسعه یافته ترین شهر GAP در بخش کشاورزی، صنعت و تجارت است. پسته این شهرمعروف است. تاکستان ها و باغ های زیتون این شهر نیز بسیار باارزش هستند. فعالیتهای تولیدی در شهر غازی عینتاب عمدتا توسط شرکتهای کوچک انجام می شود. به عنوان یک مرکز صنعتی و تجاری پر جنب و جوش، این شهر دارای سیمان، نساجی، چرم، کفش، صابون، صنایع چوبی، فلزات و صنایع و ماشین آلات است. این شهر با 120 محصول مختلف که به 40 کشور صادر می کند، لقب “دروازه صادراتی” را به خود اختصاص داده است.

در دسامبر سال 2015، 47 شهر از 33 کشور در سراسر جهان به “شبکه شهرهای خلاق” یونسکو پیوستند. این شهرها بر اساس هفت رشته خلاقانه انتخاب شدند: صنایع دستی و هنرهای عامیانه، طراحی، فیلم، آشپزی و علم اغذیه، ادبیات، هنرهای رسانه ای و موسیقی که از این میان، شهر غازی عینتاب در زمینه “آشپزی و علم اغذیه” انتخاب شد.

شهر غازی عینتاب  به خاطر سه تخصص منطقه ای مشهور است:

 • محصولات مسی
 • لاه ماجون
 • شیرینی باقلوا

آشپزخانه های شهر غازی عینتاب با طعم فوق العاده لذیذ غذاهای ترکیه ای، عملکرد و تخصص ویژه ای در آشپزی دارند. علاوه بر غذاهایی که به ترکهای آغوز باز می گردد، تاثیر شهر حلب نیز بر غذاهای این شهر مشهود است. انواع غنی از سوپ ها، وعده های غذایی با برنج، کباب و غیره از محبوب ترین آنهاست. دسرهای محلی شامل باقلوا است که غازی عینتاب بهترین آن را در جهان تولید می کند.

مسافرخانه های این شهر نیز نمادی از غنای اقتصادی و تجاری گذشته شهر غازی عینتاب محسوب می شوند. آنها هنوز هم به عنوان مراکز تجاری فعالیت دارند.

دو بازار در این شهر وجود دارد که تا به امروز پا برجا مانده اند و هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از آنها، Zincirli Bazaar است که در قرن 18 ساخته شده است. بازار محلی دیگر این شهر، معروف به ” black steps bazaar” نیز دارای 80 مغازه و پنج ورودی است و همچنین بازار Kemikli که مربوط به قرن نوزدهم است.

با شهرهای دیگر ترکیه آشنا شوید:

تاریخچه شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب از لحاظ جغرافیایی در نقطه تلاقی جاده های فرهنگی، نظامی و تجاری بین سوریه، آناتولی و شرق و غرب قرار دارد. به غیر از مکان هایی از این شهر که به دوره پارینه سنگی مربوط می شوند، در این منطقه اثری از تمدن های هوری، هیتی، فارسی، یونانی، رومی، بیزانس و اسلامی نیز برجای مانده است.

این شهر از لحاظ استراتژیکی در نزدیکی مسیرهای تجاری-باستانی واقع شده بود و کاوش های اخیر قطعاتی از سفال را کشف کرده اند که نشان دهنده سکونتگاه هایی در اوایل هزاره چهارم  قبل از میلاد در این منطقه است. این شهر به عنوان دژ مهمی بود که از مسیرهای سوریه محافظت می کرد و در سال 1183 به اسارت ترکها درآمد. پس از آن در میان سلسله های مختلف ترکمن و عرب و مهاجمان مغول و تیموری دست به دست شد تا در قرن شانزدهم به امپراطوری عثمانی رسید.

این شهر زیر سلطه عثمانی ها تحت نام عینتاب خوانده می شد و در سال 1919 توسط انگلیسی ها و فرانسوی ها تا سال 1921 اشغال شد و آن زمان به مرکز مقاومت ملی گرایی ترکیه در برابر اشغال اروپا تبدیل شده بود. پس از بازپس گرفتن این شهر توسط ترک ها در سال 1922، مصطفی کمال (که بعدها آتاتورک نامیده شد) ، بنیانگذار جمهوری ترکیه، نام آن را به غازی عینتاب تغییر داد. شهر غازی عینتاب با ساخت خانه های سنگی، خیابان های سنگفرش شده و بازارهای پوشیده، هم مرز با باغ ها، تاکستان های زیتون و آجیل است.

ساختمانهای تاریخی شامل قلعه ویران شده ای است که توسط امپراتور بیزانس، ژوستینین اول (قرن ششم میلادی) ساخته شده و مساجدی که مربوط به قرن 11 و 16 است.

آب و هوای شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب

آب و هوا در شهر غازی عینتاب تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای داخلی قرار دارد، هوایی ملایم با تابستان خشک و گرم. در گرم ترین ماه سال، دمای میانگین بیش از 72 درجه فارنهایت (22 درجه سانتی گراد) است. در این شهر حداقل چهار ماه با میانگین دمای بیش از 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) می باشند.

گرم ترین ماه در شهر غازی عینتاب، ماه جولای است که دمای هوا حداکثر به حدود 37 ℃ می رسد و هفته دوم این ماه گرم ترین روزهای سال را دارد. سردترین ماه نیز، ماه ژانویه است. در این ماه، دما ممکن است حتی به 1 ℃ در شب نیز برسد. در هفته اول این ماه باید گرمترین لباس خود را بپوشید و برای مه، باران، رعد و برق و برف آماده شوید.

 • گرم ترین ماه: ژوئیه 2010 (میانگین دما: 35 ℃)
 • سردترین ماه: ژانویه 2007 (میانگین دما: 0 ℃)
 • مرطوب ترین ماه سال: ژانویه 2004
 • گرم ترین سال: 2013 (میانگین دما: 21 ℃)
 • سردترین سال: 1992 (میانگین دما: 16 ℃)

زندگی در شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب شلوغ ترین شهر منطقه است و جمعیت زیادی از دانشجویان را در خود جای داده است. به همین دلیل در این شهر یک زندگی پر جنب و جوش جریان دارد. می توانید در Deep Night Club برقصید، در رستوران SPR Pub نوشیدنی میل کنید یا تاص صبح از موسیقی زنده در کافه Papyrus لذت ببرید.

شهر غازی عینتاب همچنین یکی از مشهورترین مقاصد غذایی در ترکیه است که به دلیل تولید بهترین باقلوا در سراسر کشور معروف است و تقریبا 200 فروشگاه شیرینی فروشی وجود دارد که می توانید نمونه این شیرینی مشهور ترکیه ای را تهیه کنید.

پیشنهاد می کنیم قبل از رفتن به این شهر، قرص هضم غذا با خود ببرید، زیرا به خاطر شهرت بالای این شهر در بخش آشپزی، قطعا بیشترین میزان غذا را میل خواهید کرد. در مواقع اضطراری نیز می توانید با شماره 112 آمبولانس، 155 پلیس، 110 آتش نشانی تماس بگیرید.

مراکز خرید شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب گزینه های زیادی برای خرید دارد. مراکز مختلفی وجود دارند که می توانید برند های سراسر جهان را در آن ها پیدا کنید، مانند Forum Gaziantep  و Primemall Gaziantep. اگر می خواهید چیز معتبر و باارزشی بخرید، پیشنهاد می کنیم از شهر قدیمی بازدید کنید و از بوتیک های فروشگاه ها لوازم خوبی بخرید. اگر می توانید با خود چیزی حمل کنید و ببرید، قطعا خرید باقلوا مهمترین سوغات غازی عینتاب می باشد.

اقامت در شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب
 • هتل های مجلل: Grand Hotel Gaziantep یک هتل پنج ستاره است و دارای اتاق های بازسازی شده با چشم انداز زیبای شهری است و شامل صبحانه، باشگاه است و در موقعیت مناسبی از نظر نزدیکی با مرکز تاریخی و موزه موزائیک زوگما واقع شده است. هتل دیوان غازی عینتاب نیز مدرن ترین هتل این شهر است که دارای اتاق های بزرگ تزئین شده، رستوران، استخر سرپوشیده، سالن بدنسازی و آبگرم به همراه صبحانه است.
 • هتل های میان رده: هتل Hampton موقعیت مکانی مرکزی عالی را از نظر نزدیکی به مکانهای دیدنی دارد و دارای اتاق های مدرن، سالن ورزشی، رستوران و صبحانه است. هتل Ali Bey Konagi نیز انتخاب خوبی است که در یک عمارت مرمت شده 100 ساله، درست در مرکز منطقه تاریخی واقع شده است. اتاق ها و اماکن عمومی با جذابیت های قدیمی و با فرش های ترکی و عتیقه جات و صبحانه در این هتل گنجانده شده اند.
 • هتل های ارزان: هتل Asude Konak یکی دیگر از گزینه های اصلی در محله تاریخی شهر در یک ساختمان جذاب ساخته شده با سنگ و چوب است. اتاق های این هتل به سبک سنتی ترکی تزئین شده اند و پر از جزئیات چوبی و عتیقه جات و ظروف نقره ای هستند. در این هتل صبحانه سرو می شود.

فاصله شهر غازی عینتاب با شهرهای اطراف

شهر غازی عینتاب
 • آدانا: 220 کیلومتر (137 مایل) ، 3.25 ساعت
 • آدیامان: 151 کیلومتر (94 مایل) ، 3 ساعت
 • آنکارا: 700 کیلومتر (435 مایل) ، 10 ساعت
 • آنتاکیا: 200 کیلومتر (124 مایل) ، 4 ساعت
 • استانبول: 1140 کیلومتر (708 مایل) ، 16 ساعت
 • قهرمان مرعش: 80 کیلومتر (50 مایل) ، 1.25 ساعت
 • کایسری: 450 کیلومتر (280 مایل) ، 7 ساعت
 • عثمانیه: 130 کیلومتر (81 مایل) ، 2 ساعت
 • شانلی اورفه: 145 کیلومتر (90 مایل) ، 2.5 ساعت
 • وان: 692 کیلومتر (430 مایل) ، 10 ساعت

غذاهای معروف شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب

باقلوا

باقلوا که یکی از دسرهای دوره عثمانی است در دیس های بزرگ تهیه می شود و تماشای سرآشپزها در حین تولید این شیرینی، کار بسیار سرگرم کننده ای است. بسیاری از لایه های خمیر فیلو با کره و لایه های پسته در دیس قرار می گیرند. همچنین این شیرینی را می توان با گردو و فندق نیز تهیه کرد، اما قطعا باقلوا در شهر غازی عینتاب با پسته درست می شود.

کاتمر

این یک دسر ساده نیست، بلکه یک صبحانه خوشمزه و شیرین است. کاتمر از خامه و پسته تهیه می شود و باید آن را گرم سرو کرد. افراد محلی برای صبحانه کاتمر می خورند و فروشگاه هایی در شهر غازی عینتاب وجود دارد که صرفا برای صبحانه کاتمر سرو می کنند و از ساعت 6 صبح.تا ظهر باز هستند. همانطور که این شهر به خاطر باقلوایش مشهور است؛ کاتمر نیز به عنوان یک دسر خوشمزه در این شهر محبوب است.

کباب

مردم کشور ترکیه عاشق کباب هستند و حتی آن را به سراسر جهان صادر می کنند. بسیاری از غذاهای مشهوری که شما در ترکیه تست می کنید، از کباب بادمجان گرفته تا شیش کباب، در واقع از شهر غازی عینتاب و جنوب ترکیه سرچشمه گرفته اند.

دانشگاه غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب
 • رتبه جهانی: 2549
 • رتبه‌ی کشوری: 36

دانشگاه غازی عینتاب یا دانشگاه قاضی آنتپ (به زبان ترکی: Gaziantep Üniversitesi) یک دانشگاه دولتی در شهر غازی عینتاب ترکیه است که دارای 10 دانشکده و 22 بخش دانشگاهی بر پایه تحقیقات علمی و فناوری است.

غازی عینتاب بزرگترین مرکز تجاری و صنعتی در غرب جنوب شرقی ترکیه است. دانشگاه غازی عینتاب نیز به عنوان یک دانشگاه دولتی در تاریخ 27 ژوئن 1987 تاسیس شد، اما تحصیلات عالی در این دانشگاه از سال 1973 آغاز شد. پردیس اصلی در غازی عینتاب واقع شده است که نزدیک به مرکز شهر است و پردیس های دیگر آن در شهرهای همسایه واقع شده اند.

اهداف دانشگاه عبارتند از:

 • آموزش فرهنگی، علمی، فنی، پزشکی و حرفه ای
 • تحقیقات بنیادی و کاربردی
 • تبادل فنی، علمی و فرهنگی با نهادهای مشابه در سطح ملی و بین المللی

دانشگاه غازی عینتاب حدود 24406 دانشجوی کارشناسی ارشد، 482 دانشجوی تحصیلات تکمیلی و 1.048 عضو هیئت علمی را در سال تحصیلی 2008-2009 ثبت نام کرد. زبان تدریس در دانشگاه غازی عینتاب؛ انگلیسی است.

برنامه های آموزشی دانشگاه غازی عینتاب فراتر از علوم فیزیکی و مهندسی بوده و به علوم اجتماعی مانند اقتصاد، زبان شناسی، علوم سیاسی، علوم پزشکی، جراحی، دندانپزشکی، معماری و مدیریت گسترش یافته است. کتابخانه های دانشگاه غازی عینتاب در زمینه علوم فیزیک، علوم پزشکی، منابع مهندسی، علوم اجتماعی، اقتصاد، فلسفه، زبان شناسی، علوم سیاسی و مدیریت فعالیت دارند. برخی از بخش های دانشگاهی نیز کتابخانه های خاص خود را دارند.

مطالب مرتبط زیر را از دست ندهید:

مکان های دیدنی شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب

با معماری های ترمیم شده دوره سلجوقی و عثمانی، شهر قدیمی-تاریخی غازی عینتاب یکی از مقصد های برتر در منطقه جنوب شرقی ترکیه به شمار می آید. موزه موزائیک زوگما که در آن یکی از معروفترین مجموعه های موزائیک جهان قرار گرفته است، در صدر فهرست قرار دارد اما بسیاری از موزه های کوچک دیگری نیز در اطراف شهر واقع شده اند که بازدید از آن ها نیز خالی از لطف نیست. در ادامه لیستی از بهترین مکان های دیدنی شهر غازی عینتاب آورده شده است.

موزه موزائیک زوگما

شهر غازی عینتاب

در صدر فهرست مکان های دیدنی این شهر، این موزه عالی (در سال 2012 افتتاح شد) قرار دارد. در زمان افتتاح، بزرگترین موزه موزائیک جهان معرفی شد. کاردستی این آثار هنری دوران رومی با شکوه است و روزی در کف بسیاری از ویلاهای بزرگ رومی زوگما می درخشیده است. برخی از قطعات این آثار هنری توسط برخی کارشناسان به عنوان بهترین نمونه های موزاییک رومی در جهان در نظر گرفته شده اند. به خصوص، موزائیک مشهور دختر کولی که بسیار خیره کننده و شکیل است.

ارگ غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب

این ارگ دوره سلجوقی (ساخته شده در سده های دوازدهم و سیزدهم) ؛ قلعه بیزانس اولیه را که در قرن ششم تحت فرمانروایی امپراتور ژوستینین ساخته شده بود، تصرف کرده است. برج های ارگ در حاشیه شمالی شهر قدیمی غازی عینتاب، در بالای تپه تل حلف واقع شده اند که از 3500 سال پیش از میلاد در این مکان مستقر شده اند. موزه پانورامای دفاع مقدس غازی عینتاب در داخل ارگ نیز به محلیانی اختصاص داده شده است که در سال 1920 از این شهر در برابر فرانسوی ها دفاع کردند و جنگیدند.

موزه باستان شناسی غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب

نمایشگاه های موزه باستان شناسی این شهر در مکان های اطراف، از جمله Zincirli ، Karkamis و Sakçaközu کشف شده اند. این موزه یک مجموعه کوچک است، اما دوستداران تاریخ، مخصوصا برای بازدید از بقایای دوره هیتی ها، همچنان با هیجان از این مکان بازدید می کنند. سایت Karkamis برای اولین بار در سالهای منتهی به جنگ جهانی اول توسط تیم موزه انگلیسی حفاری شد.

موزه شهر غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب

این موزه بزرگ که در ساختمان مرمت شده بایاژان (Bayazhan) قرار دارد، از دیوراماها و نمایشگرهای چندرسانه ای استفاده می کند تا داستان غازی عینتاب را به روشی جالب و سرگرم کننده بازگو کند. وقتی گشت و گذار در نمایشگاه ها را تمام کردید، می توانید در حیاط مرکزی قهوه بنوشید یا از غرقه های صنایع دستی محلی دیدن کنید. همچنین این موزه به عنوان یک مرکز فرهنگی برای بازدید از نوازندگان و هنرمندان مورد استفاده قرار می گیرد.

موزه مردم نگاری غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب

موزه مردم نگاری شما را به گذشته شهر می برد و در آنجا دیوراماها، جزئیات صحنه های زندگی روزانه مردم غازی عینتاب را در دوره قدیم به تصویر کشیده اند. به ویژه، بازدید از لباس های زیبای عثمانی را از دست ندهید. این موزه در یک عمارت با شکوه و مرمت شده دوره عثمانی واقع شده است که هنوز هم طرح اصلی خود را حفظ کرده و در آن اتاق هایی برای خانم ها و اتاق هایی برای پذیرایی و سرگرمی میهمانان اختصاص داده شده است. گشت و گذار در این اتاقها به شما این امکان را می دهد که سبک های زندگی و آیین های دوره عثمانی را بیشتر بشناسید.

موزه آشپزی Emine Gögüs

شهر غازی عینتاب

اگر نامی از شهر غازی عینتاب پیش مردم ترکیه ببرید، معمولا آنها در مورد غذای این شهر صحبت می کنند. این شهر به عنوان یکی از پایتخت های آشپزی کشور شناخته شده است، بنابراین جای تعجب ندارد که یک موزه در آن وجود داشته باشد که به غذاهای آن اختصاص داده شده باشد.

مساجد غازی عینتاب

شهر غازی عینتاب

غازی عینتاب از دوره های زمانی مختلف دارای مساجد زیادی است. قدم زدن در منطقه قدیمی شهر فرصتی مناسب برای بازدید از عناصر مختلف معماری منطقه است. مسجد کورتولوش ابتدا به عنوان یک کلیسا استفاده می شده است و در سالهای اخیر به طور کامل بازسازی شده است. مسجد آلا اودوی (Sehitler Caddesi) و مسجد تحتانی (Eski Gümrük Caddesi) نیز هر دو دارای ویژگی های برجسته ای از معماری اسلامی هستند.

اگر علاقه خاصی به معماری مساجد دارید، در خارج از شهر قدیمی به سمت منطقه جنوب غربی شهر بروید که در آن از مسجد قرن یازدهم اومرجی بازدید کنید.

شهر باستانی زوگما بلقیس

شهر غازی عینتاب

زوگما بلقیس که توسط حاکم سلوکس، نیکاتور اول تاسیس شده بود، بعدها تحت سلطه رومی ها به برجستگی و شهرت رسید. این شهر، شهر مرفه و معروفی بود تا اینکه توسط ارتش پارسی ساسانیان در سال 252 میلادی تخریب شد. کاوش هایی که در این شهر صورت گرفته است، در دهه 1990 گنجینه ای از موزائیک های رومی را نشان داده است که کف ویلاهای رومی قرار گرفته بودند. بهترین نمونه های این موزاییک ها را می توان در موزه موزائیکGaziantep Zeugma مشاهده کرد.

افتتاح سد Birecik در سال 2000 منجر به جاری شدن سیل در برخی از سایت های باستان شناسی منطقه شد، اما این منطقه هنوز پابرجاست.

خلفتی

شهر غازی عینتاب

با احداث سد Birecik در سال 2000، روستای آرام خلفتی و روستاهای اطراف آن از جمله Rumkale و Savas دستخوش تغییرات و نوسازی شدند. این روستاهای سنتی، با معماری قدیمی عثمانی، تا حدی زیر آب سد غوطه ور شدند و بسیاری از روستاییان توسط دولت اسکان داده شدند.

Sakçagoz

شهر غازی عینتاب

در کنار شهر Sakçagoz، پنج تپه مسکونی قدیمی وجود دارند که یافته های مربوط به کوچکترین تپه، شامل بقایای یک کاخ است که دارای یک اتاق انتظار و دیوار دفاعی و همچنین بلوک های سنگی حک شده با نقش برجسته هایی است که مربوط به قرن هشتم قبل از میلاد مسیح (اکنون در موزه تمدن های آناتولی در آنکارا نمایش داده می شود) می باشد.

کاوش های موجود در محل Karahüyük، در پنج کیلومتری شمال شرقی، یک شهرک تجاری دوران برنز را نشان می دهد که متعلق به دوره‌ای بین نوسنگی و عصر مفرغ است.

نتیجه گیری

شهر غازی عینتاب

قرنها است که شهر غازی عینتاب به محلی برای دیدار با طبیعت شناسان، مورخان، باستان شناسان، علاقه مندان به ماجراجویی و افراد عاشق هنر و ارزش های فرهنگی تبدیل شده است. پیوندهای هنر آشپزی این شهر با گذشته باستان نقش به سزایی در شکل گیری هویت فرهنگی این شهر داشته است. این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای ترکیه است که علی رغم جنگ ها و تهاجمات، مردم شهر و مناطق اطرافش همیشه در آن سکونت داشته اند. از این رو سابقه سکونت و زندگی در این شهر بالا است.

شهر غازی عینتاب هر آنچه را شما نیاز دارید، در خود جای داده است؛ غذای لذیذ، تاریخ هزاران ساله، افراد دوست داشتنی و فرصتی برای آشنایی با فرهنگ چندگانه ترکیه.

تلگرام
مطالب مشابه
نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.