شهر دنیزلی

شهر دنیزلی

شهر دنیزلی در بخش داخلی منطقه اژه ترکیه قرار دارد که زمانی به عنوان منطقه فریجین شناخته می شده است. این شهر با صنعت نساجی خود به خوبی شناخته شده است و با زیبایی ها و مکان های دیدنی بی شمار در مناطق اطراف، یک شهر توریستی جذاب محسوب می شود.

تاریخچه شهر دنیزلی

شهر دنیزلی

قدمت شهر دنیزلی به دوران کالکولتیک (عصر مس) برمی گردد که محل استقرار نخستین جوامع بود. این منطقه در گذشته به طور مداوم تغییر کرده و در دوره های زمانی مختلف تبدیل به مرکز تمدن های مختلف آناتولی شده است.

شهر باستانی لئودیکیا (Laodikeia) نیز اینجا واقع شده است که ویرانه های آن به عنوان مرکز کشیش ها مشهور بوده، این در حالی بود که مسیحیت نیز در سالهای ابتدایی گسترش خود بوده است. لئودیکیا یکی از هفت کلیسایی بود که در کتاب مکاشفه به آن اشاره شده است. این شهر هنوز در حال حفاری است و تاکنون یافته های بسیار خوبی از آن کشف شده است.

کولوسای (Colossae) یکی دیگر از مناطق باستانی است که در نزدیکی شهر دنیزلی واقع شده که یک مکان مذهبی بود زیرا سنت پائول از این شهر بازدید کرده و نامه ای به کلوسیان (Colossians) نوشت.

ساختار زیبای پاموکاله (Pamukkale) در هیراپلیس (Hierapolis) یک مکان بسیار محبوب و یک گنج تاریخی است که شگفتی واقعی از طبیعت را به نمایش می گذارد. این مکان با نام پاموکاله (به معنای قلعه پنبه ای به زبان ترکی) نامگذاری شده است و با تراورتن های سفید به طرز حیرت انگیزی زیبا و بی نظیر است.

جنگل های گسترده و مناطقی برای پیک نیک و کمپینگ های متعدد در اینجا به افزایش بازدید این غنای طبیعی و باستان شناسی کمک بسیاری کرده است. این مکان به خاطر موقعیت خوبش به عنوان یک توقفگاه بین استان های بزرگ مانند ازمیر، آنکارا و آنتالیا، باعث افزایش جذب گردشگری دنیزلی نیز شده است.

 استراحتگاه های حرارتی با داشتن چشمه های آب گرم با اثرات درمانی خوب، بازدید کنندگان را به این استان جذب می کنند. Cezmeli ، Tekke و Kizildere علاوه بر مراکز حرارتی پاموکاله و کاراهیت، استراحتگاه اصلی آبگرم نیز هستند. بسیاری از هتل های حرارتی در این منطقه با بازدید کنندگان داخلی و خارجی در تمام طول سال مستقر هستند. خروس دنیزلی نیز نژادی است که امروزه به سمبل شهر تبدیل شده است.

معرفی شهر دنیزلی

شهر دنیزلی

طبق سرشماری سال 2000، جمعیت شهر دنیزلی حدود 275480 نفر می باشد. دنیزلی یک شهر صنعتی در حال رشد در جنوب غربی ترکیه و انتهای شرقی دره آبرفتی است که به واسطه رودخانه بزرگ میندر (Buyuk Menderes) شکل گرفته است که ارتفاع دشت این منطقه به حدود صد متر می رسد. در مناطق کشاورزی اطراف شهر دنیزلی، کشت پنبه، غلات، انجیر و تنباکو به همراه دامداری از فعالیت های اصلی مردم می باشد.

دره حاصلخیز اطراف و جنگل های گسترده به همراه ثروت باستانی آن، باعث جذابیت بسیار خوبی برای گردشگران این منطقه شده است. دنیزلی مدرن شهری با هتل ها، پارک ها و خیابان های گسترده است. 

شهر دنیزلی به خوبی از طریق جاده به تمام مناطق ترکیه متصل است. از طریق راه آهن، به آنکارا، استانبول و ازمیر متصل می شود. مسیر ریلی به ازمیر به موازات بزرگراه 180 کیلومتری دنیزلی- آیدین- ازمیر امتداد دارد. فرودگاه مرکز شهرستان کاردیک حدود 70 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. شهر دنیزلی برای سفرهای بین استانی کشور ترکیه می تواند یک توقفگاه جذاب باشد. به طور کلی، این شهر همه چیز توریست پسند را دارد.

همانطور که اشاره شد، شهر دنیزلی، شهر نساجی است و شما می توانید سوغاتی نساجی این شهر را مانند روسری دستباف، فرش، تزئینات بافتنی و حوله خریداری کنید. همچنین باید در این شهر به دنبال چاقو مخصوص، کفش چرمی و گلدان های سفالی نیز باشید. شما می توانید بسیاری از فروشندگان محلی را پیدا کنید که سوغات معتبر شهر دنیزلی را در نزدیکی منطقه پاموکاله و اطراف خیابان Saltak در مرکز شهر به فروش می رسانند.

با شهرهای دیگر ترکیه آشنا شوید:

آب و هوای شهر دنیزلی

شهر دنیزلی
 • اگرچه شهر دنیزلی در منطقه اژه واقع شده است، اما موقعیت آن در منطقه داخلی آن را تا حد زیادی از آب و هوای اژه دور می کند. این شهر آب و هوای خشکی دارد و زمستان های آن گرم و بارانی است.
 • بخش غربی شهر دنیزلی دارای آب و هوای مدیترانه ای با تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای معتدل و بارانی است. بخش شرقی شهر دارای آب و هوای مرطوب قاره ای با زمستان های سرد و بارانی و تابستان های گرم است. ما به شما پیشنهاد می کنیم در اواخر بهار یا اوایل پاییز از شهر دنیزلی دیدن کنید، زیرا احتمال باران کم است و هوا مطبوع می باشد.
 • با حداکثر دمای میانگین 10.6 درجه سانتی گراد (51.1 درجه فارنهایت) و حداقل میانگین دمای ​​2.3 درجه سانتی گراد (36.1 درجه فارنهایت)، ماه ژانویه سردترین ماه سال در شهر دنیزلی است.
 • گرم ترین ماه سال در شهر دنیزلی، ماه جولای با حداکثر دمای میانگین 34.6 درجه سانتی گراد (94.3 درجه فارنهایت) و حداقل میانگین دمای ​​20.5 درجه سانتی گراد (68.9 درجه فارنهایت) می باشد.
 • در شهر دنیزلی، در طول کل سال، باران حدود 68 روز می بارد و 569.7 میلی متر ارتفاع آب حاصل از بارندگی است.
 • کمترین میزان بارش در شهر دنیزلی در ماه  آگوست اتفاق می افتد که باران به مدت 1 روز می بارد و به طور معمول 9.8 میلی متر ارتفاع آب حاصل از بارندگی است.
 • ماه دسامبر بیشترین میزان بارش در شهر دنیزلی را دارد که باران به مدت 9 روز می بارد و 85.4 میلی متر ارتفاع آب حاصل از بارندگی است.
 • ماه ژوئن طولانی ترین روزهای سال در شهر دنیزلی را دارد که میانگین 14.7 ساعت تابش در طول روز اتفاق می افتد.
 • ماه دسامبر با میانگین 9.6 ساعت روز، کمترین روزهای سال را در شهر دنیزلی را دارد.
 • با متوسط ​​11.8 ساعت آفتاب، جولای دارای بیشترین میزان تابش آفتاب در شهر دنیزلی است.
 • ماه دسامبر با میانگین 3.3 ساعت آفتاب، کمترین میزان آفتاب سال در شهر دنیزلی را دارد.

فاصله شهر دنیزلی با شهرهای اطراف

شهر دنیزلی
 • آنتالیا: 221 کیلومتر (137 مایل) ، 3.75 ساعت
 • آفرودیسیاس: 110 کیلومتر (68 مایل) ، 2.25 ساعت
 • بدروم: 291 کیلومتر (181 مایل) ، 5.25 ساعت
 • پاموکاله: 19 کیلومتر (12 مایل) ، 20 دقیقه
 • استانبول: 666 کیلومتر (414 مایل) ، 15.25 ساعت
 • فرودگاه عدنان مندرس (ازمیر): 233 کیلومتر (145 مایل) ، 4 ساعت
 • قونیه: 441 کیلومتر (274 مایل) ، 6.5 ساعت
 • کوش آداسی: 206 کیلومتر (128 مایل) ، 4 ساعت
 • سلجوق: 196 کیلومتر (122 مایل) ، 3.25 ساعت

حمل و نقل شهر دنیزلی

شهر دنیزلی

برای گردش در شهر دنیزلی می توانید از اتوبوس های عمومی، اتوبوس های کوچک و تاکسی استفاده کنید. برای استفاده از اتوبوس های عمومی، باید “Denizli Kart” قابل شارژ خریداری کنید که در اکثر کیوسک ها موجود است و این اتوبوس ها مسیر آخرشان مرکز شهر می باشد.

اتوبوس های کوچک نیز بسیاری از مسیرهای اطراف شهر دنیزلی را پوشش می دهند و همه آنها در مرکز شهر متوقف می شوند. در طول مسیر نیز توقف ثابتی ندارند و در صورت تقاضای شخصی، سوار کردن یا پیاده کردن انجام می شود و کرایه به صورت نقدی پرداخت می شود.

فرودگاه دنیزلی کارداک در 65 کیلومتری مرکز شهر دنیزلی واقع شده است. شما می توانید به صورت مستقیم با اتوبوس، تاکسی و ماشین شخصی به مرکز شهر برسید.

غذاهای معروف شهر دنیزلی

شهر دنیزلی

غذاهای مدیترانه ای و مرکزی آناتولی در آشپزخانه های معتبر و متنوع شهر دنیزلی سرو می شوند. این شهر به دلیل غذاهای خاص گوشتی، غلات و لبنیات معروف است. بسیاری از رستوران های خوب محلی وجود دارند که غذاهای سنتی ترکی را در این شهر سرو می کنند. در زیر لیست برخی از رستوران ها آمده است:

غذاهای گوشتی سنتی:

 • Bağlı Kokoreç
 • Kocabaylar Kebap Salonu
 • Meşhur Denizli Kebapçısı
 • Garson Şükrü Aile

غذاهای ترکی سنتی:

 • Saki Restaurant
 • Gazezoğlu Pide
 • Lokanta Pamir

غذاهای دریایی:

 • Değirmende Canlı Alabamaalık

هتل های معروف شهر دنیزلی

شهر دنیزلی

شهر دنیزلی یک مکان گردشگری محبوب در بین گردشگران بین المللی است و گزینه های اقامتی متنوعی را برای بازدید کنندگان خود ارائه می دهد.

هتل های خوبی در نزدیکی ترمینال اتوبوس بین شهری و خیابان Halk در مرکز شهر وجود دارند. در این هتل ها، شما در قلب شهر اقامت خواهید کرد و با بسیاری از بازارهای سنتی شهر فقط در حد یک پیاده روی کوتاه فاصله خواهید داشت. اگر برای لذت بردن و بازدید از منطقه پاموکاله یا آب های حرارتی درمانی آن به شهر دنیزلی آمده اید، می توانید در هتل هایی با قیمت های مختلف واقع در محله پاموکاله و محله کاراهیت اقامت کنید. هتل های لوکس زیادی در منطقه وجود دارند.

هتل Inci Class

شهر دنیزلی

هتل Inci Class که در شهر دنیزلی واقع شده است، دارای خدمات 24 ساعته و تراس پشت بام با چشم انداز دریاچه است. این هتل دارای اتاق های مدرن و تزئین شده با WiFi رایگان است.

اتاق های هتل Inci Class دارای کف فرش شده، تلویزیون صفحه تخت، تهویه هوا، کتری برقی و مینی بار می باشند. برخی از اتاق ها همچنین دارای بالکن، حمام آبگرم یا منظره دریاچه هستند. این هتل دارای رستورانی است که غذاهای محلی و بین المللی ارائه می دهد. می توانید از نوشیدنی های موجود در تراس پشت بام نیز لذت ببرید. ترمینال اتوبوس دنیزلی 4 کیلومتر و  فرودگاه دنیزلی کارداک 65 کیلومتر با هتل فاصله دارد.

هتل Casa Bianca

شهر دنیزلی

هتل کازا بیانکا با ارائه کباب و چشم انداز کوه در مرکز شهر دنیزلی قرار دارد. می توانید با تماشای باغ در تراس استراحت کنید یا از خوردن یک وعده غذایی در رستوران هتل لذت ببرید. پارکینگ خصوصی و وای فای رایگان در سراسر ملک موجود است.

هر اتاق مجهز به تلویزیون، تهویه هوا و مینی بار است. با نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه از منظره تراس یا بالکن لذت ببرید. همه اتاق ها دارای حمام اختصاصی مجهز به دوش هستند و اتاق های خاصی نیز دارای حمام آبگرم می باشند.

می توانید روز را با یک صبحانه غنی سنتی با مواد تازه و غذاهای خانگی شروع کنید. Bianca Café Bistro یک منوی غنی ارائه می دهد. شما می توانید از وعده های غذایی منطقه ای نیز در سایت لذت ببرید. رستوران Koz Ocakbasi غذاهای محلی و کباب های خوشمزه ای سرو می کند.

استفاده رایگان از دوچرخه در این هتل در دسترس است و منطقه ای نیز برای دوچرخه سواری موجود است. بیمارستان Denizli Ozel Sağlık، مرکز خرید Teras Park و دادگاه Denizli در حد یک پیاده روی کوتاه با هتل قرار دارند. پاموکاله در فاصله 28 کیلومتری و فرودگاه دنیزلی کارداک در فاصله 70 کیلومتری با هتل واقع شده است.

هتل Siir Boutique

شهر دنیزلی

هتل Siir Boutique تنها 10 دقیقه با ماشین از مرکز شهر دنیزلی فاصله دارد و یک مرکز آبگرم با سونا و حمام ترکی ارائه می دهد. این هتل دارای کتابخانه ای با کتاب های شاعران معروف می باشد. اتاق های مدرن این هتل زیبا تزیین شده اند و مجهز به تلویزیون LCD، کتری برقی و وای فای رایگان هستند. هر اتاق به یک شاعر ترک اختصاص داده شده است.

رستوران à la carte با انواع غذاهای بی نظیر ترکی، عثمانی و بین المللی را سرو می کند. در لابی هتل نیز انواع نوشیدنی های گرم و سرد ارائه می شود. در این هتل می توانید روز خود را با یک فنجان قهوه یا چای ارگانیک شروع کنید و عصرانه از خوردن یک کوکتل خوشمزه لذت ببرید.

منطقه لابی با پرتره ها و مجسمه هایی از شاعران معروف ترکیه تزئین شده است. دیوارهای هتل پر از شعر و نقاشی است. می توانید از خواندن و گوش دادن به شعر لذت ببرید ، یا شعر خود را به نوت بوک شعر اضافه کنید. مرکز شهر پاموکاله 20 کیلومتر و  فرودگاه کارداک 65 کیلومتر با هتل فاصله دارد.

هتل Cimenoglu

شهر دنیزلی

هتل Cimenoglu واقع در شهر دنیزلی، 250 متر از ترمینال اتوبوس شهر دنیزلی فاصله دارد و دارای وای فای رایگان و پارکینگ اختصاصی می باشد.

اتاق ها و سوئیت های هتل Cimenoglu دارای تلویزیون ال سی دی، کتری برقی و صندوق ایمنی هستند. هر اتاق دارای یک اتاق نشیمن و یک مینی بار، حمام اختصاصی با دوش، دارای لوازم توالت رایگان، دمپایی و سشوار است.

می توانید روز خود را با صبحانه ای که به سبک بوفه هتل سرو می شود، شروع کنید. میهمانان می توانند در رستوران à la carte از غذاهای بین المللی و محلی لذت ببرند. این هتل نوشیدنی نیز سرو می کند.  خدمات 24 ساعته در هتل در دسترس است. پاموکاله 18 کیلومتر و فرودگاه دنیزلی کارداک 63 کیلومتر با این هتل فاصله دارد.

هتل Dedeman Park Denizli

شهر دنیزلی

این هتل واقع در منطقه سازمانی شهر دنیزلی تنها 3 کیلومتر تا مرکز شهر فاصله دارد و دارای اتاق بدنسازی، وای فای رایگان و اتاقهای راحت با تهویه مطبوع، تلویزیون ماهواره ای و یخچال کوچک می باشد. اتاق های هتل با مبلمان مدرن تزیین شده و همه آنها دارای کف فرش شده، اتو و میز و امکانات چای / قهوه هستند.

صبحانه روزانه به سبک بوفه سرو می شود. می توانید غذاهای سنتی ترکی را در رستوران Turkuaz سرو کنید. در این هتل انواع نوشیدنی و نوشیدنی های الکلی نیز سرو می شود.

شما می توانید از خدمات کرایه اتومبیل ارائه شده در هتل نیز بهره مند شوید. خدمات خشکشویی رایگان نیز در ساعات مشخصی از روز ارائه می شود.

این هتل تنها 16 کیلومتر با سایت طبیعی پاموکاله و 15 کیلومتر تا ویرانه های شهر باستانی یونان-رومی Hierapolis فاصله دارد. مرکز خرید Sumer Park تنها 10 دقیقه، مرکز خرید Denizli Camlik Shopping حدود 25 دقیقه و فرودگاه دنیزلی کارداک با ماشین 50 دقیقه با این هتل فاصله دارد. پارکینگ خصوصی رایگان نیز در محل موجود است.

هتل Laodikya

شهر دنیزلی

هتل Laodikya واقع در مرکز شهر دنیزلی، درست در آن طرف ایستگاه اتوبوس جدید واقع شده است. این هتل دارای اتاق های مدرن با تهویه هوا و Wi-Fi رایگان است.

اتاق های Laodikya که به زیبایی با رنگ های لطیف طراحی شده اند، دارای محیطی آرام و دلپذیر هستند. همه اتاق ها شامل تلویزیون LCD با کانال های ماهواره ای و مینی بار هستند. رستوران à la carte، غذاهای ترکی ارائه می دهد و دارای نوشیدنی های خوشمزه نیز هست.

نزدیکترین ایستگاه قطار تنها 100 متر با هتل فاصله دارد. پاموکاله در فاصله 20 کیلومتری و فرودگاه کارداک در 60 کیلومتری هتل واقع شده است.

هتل Leman

شهر دنیزلی

هتل Leman با داشتن یک بار و چشم انداز دریاچه، در شهر دنیزلی و در 4.2 کیلومتری ورزشگاه آتاتورک واقع شده است. از جمله امکانات این ملک می توان به رستوران و سرویس 24 ساعته به همراه وای فای رایگان در کل ملک اشاره کرد. این هتل دارای روزنامه ها و دستگاه فکس و فتوکپی است که میهمانان می توانند از آنها استفاده کنند.

همه اتاق های مهمان دارای تهویه مطبوع، تلویزیون صفحه تخت با کانال های ماهواره ای، کتری، حمام یا دوش، سشوار و میز هستند. در هتل همه اتاق ها دارای کمد و حمام اختصاصی می باشند. این هتل محلی برای بازی کودکان نیز دارد. موزه آتاتورک 7 کیلومتر و فرودگاه کارداک 66 کیلومتری با هتل فاصله دارد.

هتل Grand İtimat

شهر دنیزلی

هتل Grand İtimat در شهر دنیزلی در فاصله 2.5 کیلومتری ورزشگاه آتاتورک واقع شده است و دارای اتاق هایی با تهویه مطبوع و WiFi رایگان در سراسر ملک است. این هتل دارای مرکز سونا و تناسب اندام است و میهمانان می توانند از یک وعده غذایی خوشمزه در رستوران لذت ببرند. پارکینگ خصوصی رایگان نیز در محل موجود است.

اتاق های فرش شده هتل دارای تلویزیون با کانال های ماهواره ای، جعبه ایمنی، کتری، چای و قهوه و مینی بار هستند. برخی از واحدها دارای اتاق نشیمن و حمام آبگرم برای آرامش و استراحت بعد از گذراندن یک روز شلوغ هستند. دمپایی، لوازم بهداشتی رایگان و سشوار نیز در اتاق ها موجود است.

این هتل همچنین کرایه اتومبیل ارائه می دهد. مرکز خریدForum Camlik  حدود 3 کیلومتر و ترمینال اتوبوس دنیزلی و ایستگاه قطار 5 کیلومتر با این هتل فاصله دارند. موزه آتاتورک 3.6 کیلومتر، بیمارستان دانشگاهی پاموکاله 2 کیلومتر با هتل فاصله دارد. پاموکاله نیز در فاصله 24 کیلومتری و فرودگاه دنیزلی کارداک نیز در فاصله 65.5 کیلومتری هتل واقع شده اند.

هتل Piskin

شهر دنیزلی

هتل Piskin واقع در مرکز شهر دنیزلی، اتاقهای مدرن با تلویزیون LCD و Wi-Fi رایگان ارائه می دهد. ترمینال اتوبوس شهر فقط 5 دقیقه با ماشین با هتل فاصله دارد. اتاق های زیبای هتل شامل تهویه هوا، مینی بار و کانال های ماهواره ای، حمام دارای دوش، توالت، سشوار و لوازم بهداشتی رایگان می باشند.

هر روز صبحانه در بوفه سرو می شود. برای صرف شام، رستوران منوی à la carte را ارائه می دهد. در طول روز نوشیدنی هایی در لابی سرو می گردد. دو اتاق ملاقات و امکانات ضیافت نیز در این هتل موجود است. نزدیکترین ایستگاه اتوبوس فقط 100 متر با هتل فاصله دارد. پایانه قطار دنیزلی 1.7 کیلومتر و فرودگاه کارداک 60 کیلومتر با هتل فاصله دارند.

هتل North Point

شهر دنیزلی

این هتل در مرکز شهر دنیزلی واقع شده و دارای تهویه مطبوع و WiFi رایگان است. هتل North Point نزدیک بسیاری از رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید شهر است. اتاق های مدرن North Point دارای تلویزیون های LCD با کانال های ماهواره ای، کفپوش و مینی بار، حمام دارای دیوارهای مرمر و دوش و سشوار هستند.

غذاهای مدیترانه ای و اژه ای با سبزیجات تازه و مواد محلی با طعم های بی نظیر در هتل سرو می شوند. در رستوران à la carte میهمانان می توانند از خوردن گوشت یا ماهی نیز لذت ببرند. فرودگاه کارداک با هتل 60 کیلومتر و پاموکاله 20 کیلومتر از این هتل فاصله دارند. پارکینگ اختصاصی رایگان نیز در سایت موجود است.

دانشگاه پاموکاله در شهر دنیزلی

شهر دنیزلی
 • رتبه جهانی:2378
 • رتبه کشوری:26

دانشگاه پاموکاله (Pamukkale University) در سال 1992 تاسیس شد و یک موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است که در شهر دنیزلی (محدوده جمعیت 250,000-499,999 نفر ساکن) واقع شده است. دانشگاه پاموکاله دارای مجوز رسمی از شورای آموزش عالی می باشد و دوره ها و برنامه هایی ارائه می دهد که منجر به دریافت مدارک تحصیلات عالی رسمی مانند مدرک لیسانس در چندین زمینه تحصیلی می شود. اسامی دانشکده های این دانشگاه به شرح زیر می باشد:

 • دانشکده هنر و علوم
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری
 • دانشکده فنی
 • دانشکده فنی و مهندسی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده معماری و طراحی
 • دانشکده آموزش و پرورش

مطالب مرتبط زیر را از دست ندهید:

مکان های دیدنی شهر دنیزلی

شهر دنیزلی

شهر دنیزلی، شهری بی نظیر و دارای جاذبه های منحصر به فرد و  یکی از مهمترین شهرهای جنوب غربی ترکیه می باشد. این شهر، یک شهر پیشرو در منطقه است، به ویژه در زمینه تولید نساجی. از نظر تاریخی نیز شهر دنیزلی همیشه یک مرکز مهم فرهنگی و اقتصادی بوده است، چه تحت حکومت یونانی ها و چه ترک ها. اکنون، این شهر همه ساله به لطف نقاط دیدنی تاریخی، میراث فرهنگی و شگفتی های طبیعی، بیش از دو میلیون گردشگر بین المللی را به خود جذب می کند. در ادامه با مکان های دیدنی این شهر آشنا خواهید شد.

تراورتن های پاموکاله

شهر دنیزلی

تراورتن های پاموکاله، نماد نمادین این شهر هستند که همه ساله به لطف آب گرم بی نظیر و مناظر زیبا، میلیون ها گردشگر از آن بازدید می کنند. پاموکاله با فضای رویایی خود، منظره ای حیرت انگیز است که به معنای واقعی کلمه به معنی “قلعه پنبه ای” است که در 52 کیلومتری مرکز شهر دنیزلی واقع شده است.

پاموکاله از عجایب طبیعی سورئالی است که در میان مزارع کشاورزی سرسبز واقع شده است. این کوه سفید یکی از مناطق دیدنی ترکیه و یکی از دیدنی ترین نقاط شهر دنیزلی است. برای بسیاری از بازدید کنندگان، این منطقه، یک مکان ضروری برای بازدید در سفر به ترکیه است.

صخره های کلسیت سفید خیره کننده پاموکاله، توسط رسوبات کلسیم از چشمه های آب گرم منطقه ایجاد شده اند. به همان روشی که استالاکتیت ها در غارهای آهکی شکل می گیرند، رسوبات در دامنه های شیب دار تشکیل می شوند و به تدریج به شکل تراس های طبیعی ایجاد می گردند.

بهترین راه برای گشت و گذار در این منطقه، پیاده روی (فقط پابرهنه) است. تراس های سطح بالاتر دارای استخرهای آب است که می توانید در آن بنشینید.

شهر باستانی هیراپلیس

شهر دنیزلی

این شهر اولین بار توسط شاه اومنس دوم از پرگامون 190 پیش از میلاد تاسیس شد و در اصل مستعمره مستحکم نظامی بود. شهر اصلی در سال 60 میلادی با زمین لرزه ویران شد و پس از بازسازی دوباره به روزهای شکوه خود بازگشت.

 این شهر باستانی در کنار تراورتن های پاموکاله واقع شده است و یکی از بهترین شهرهای باستانی منطقه با ویژگی خاص خود به ویژه تئاتر نمادین است. این شهر بزرگترین رشد و رونق خود را طی قرن 2 و 3 بدست آورد که با داشتن چشمه های آب گرم طبیعی خود، به یک مرکز مهم آبگرم تبدیل شد.

در شیبی بالاتر از ویرانه های هیراپلیس، تئاتر آن قرار دارد که نمای آن بیش از 100 متر طول و دو ردیف صندلی 26 تایی دارد. این تئاتر که در دوران سلطنت امپراطورهای روم هادریان و سپتیمیوس سیوروس ساخته شده است، بطور باورنکردنی پابرجا مانده است.

استخرهای کلئوپاترا

شهر دنیزلی

استخرهای کلئوپاترا، جذابیت اصلی شهر دنیزلی هستند که می توانید در آبهای گرم که با ویرانه های باستانی اطراف احاطه شده اند، حمام کنید. استخرهای کلئوپاترا با فاصله کمی از تراورتن های پاموکاله قرار دارند.

آفرودیسیاس

شهر دنیزلی

تحقیقات مدرن، آفرودیسیاس را یکی از مهمترین مکان های تاریخی ترکیه معرفی کرده است. در حدود 97 کیلومتری جنوب غربی پاموکاله، یافته های کلکولیتیک این سایت نشان می دهند که این منطقه در هزاره 4 قبل از میلاد مستقر شده است و یافته های سفالگری عصر برنز نیز حاکی از وجود مستعمره تجاری آشور در دوره هیتی است.

دوران طلایی این شهرک در دوره هلنیستی و رومی بود، هنگامی که به مرکز فرقه بزرگ آفرودیت تبدیل شد و به دلیل  مجسمه سازی، پزشکی و فلسفه مشهور بود. معبد آفرودیت در حدود 100 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است و هنوز هم 14 ستون ایستاده آن حفظ شده است.

پارک شهر دنیزلی

پارک شهر دنیزلی، بزرگترین پارک طبیعی شهر است و در 10 کیلومتری جنوب مرکز شهر دنیزلی واقع شده است. بسیاری از درختان قدیمی، چشمه ها و مناطق تفریحی در این پارک وجود دارد.

شهر باستانی لئودیکیا

شهر دنیزلی

شهر باستانی لئودیکیا در قرن 3 قبل از میلاد تاسیس شده و دارای چندین تئاتر باستانی، استادیوم، سالن ورزشی، معابد و کلیسا است. لئودیکیای دوست داشتنی، در حدود 12 کیلومتری جنوب پاموکاله واقع شده است. این مرکز تجاری رومی یک شهر شلوغ صنعتی، دارویی و تجاری بود. هنگامی که مسیحیت از ادیان بت پرست آن را تصرف کردند، جمعیت زیادی از مسیحیان و یهودیان در اینجا زندگی می کردند. خرابه های کم نظیر آن بسیار فوتوژنیک هستند و ترکیبی جالب از بقایای معابد و تئاترهای استقرار رومی اولیه تا دوره اواخر مسیحیان اوایل بیزانس در آن وجود دارد.

ویرانه ها به خوبی شهر هیراپلیس حفظ نشده اند، اما هنوز هم مناظر دیدنی بی نظیری دارد. شهر باستانی لئودیکیا هر ساله هزاران گردشگر بین المللی را به خود جذب می کند و در فاصله 9 کیلومتری مرکز شهر دنیزلی واقع شده است.

چشمه های آب گرم کاراهیت

شهر دنیزلی

این چشمه های آب گرم و غنی از مواد معدنی (درجه حرارت تا 55 درجه سانتیگراد) با صخره های پوشیده از گچ، تنها پنج کیلومتر با پاموکاله فاصله دارند. وجود اکسیدهای مختلف (از جمله اکسید آهن) در آب، کل چشمه ها را با رنگ های مختلفی رنگ کرده است. در زیر چشمه ها یک استخر حمام کوچک است که مکانی عالی برای تسکین دردهای ماهیچه ای است.

نتیجه گیری

شهر دنیزلی

این شهر کاملا مدرن، مرکز استان است و در طی قرن 14 به شهری پرتکاپو و شلوغ تبدیل شده است. مسافر بزرگ قرون وسطایی عرب، ابن بطوطه، شهر دنیزلی را به عنوان یک مرکز تجاری خوب با مساجد، حمام و بازار و … توصیف کرده است.

شهر دنیزلی دو بار در اثر زمین لرزه ویران شد، یک بار در آغاز قرن 18 و مجدد در سال 1899. رستوران ها، کافه ها و پارک های عالی در این شهر قرار دارند، بنابراین اگر در نزدیکی این شهر در سفر هستید، مکان خوبی برای توقف ناهار است. شهر دنیزلی در حدود 17 کیلومتری جنوب پاموکاله واقع شده است.

تلگرام
مطالب مشابه
4 نظر
 1. سید مسعود

  عالی بود…متشکرم از اطلاعات جامع و کامل …

 2. شهرام

  عالی بودش ممنون از اطلاعات خوبتون
  خسته نباشید

 3. یاسی

  بسیار مقاله مفیدی است

  1. ویکی دان

   امیدوارم از خواندن این مطالب لذت برده باشید

نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.