شهر آنکارا

شهر آنکارا

شهر آنکارا

اولین چیزی که هنگام ورود به شهر آنکارا متوجه آن خواهید شد این است که در مقایسه با شهر استانبول بسیار سرسبزتر است. درختان پر پیچ و خم، خیابان ها را پوشانده اند و پارک هایی در این شهر وجود دارد که با خیال راحت می توانید پیاده روی آرامی را در آن ها تجربه کنید.

آنکارا، شهری مسکونی و سیاسی است، به این معنی که در مقایسه با هرج و مرج شهر استانبول، آرام تر و سازمان یافته تر است. حتی اگر در ساعات شلوغی، خیابان ها کمی ترافیک داشته باشد، شما هرگز سرو صدای زیادی از خودرو یا جابجایی شهری حس نمی کنید. خیابان ها نیز پر ازدحام نیستند و در آخر هفته می توان بدون دردسر، بیرون رفت.

آنکارا شهری با تعداد زیادی مراکز و فروشگاه های مدرن است که هر برندی را که تصور کنید، در فروشگاه های آن پیدا خواهید کرد. معماری آنکارا باشکوه است، از دفتر مرکزی بسیار زیبای زراعت بانک (در سال 1925 توسط جولیو مونگری ساخته شده است) گرفته تا ساختمان های اداری مدرن تر دهه 1960 در محله اولوس، آنکارا برای علاقه مندان به معماری چیزهای زیادی برای گفتن دارد. حتی ایستگاه قطار شهر (ساخته شده در سال 1937) نمونه ای جالب از دکوراسیون هنری است. برج ساعت قدیمی و لامپ های فلزی نیز، خیابان ها را همچون پایتخت واقعی تداعی می کنند.

معرفی شهر آنکارا

معرفی شهر آنکارا

شهر آنکارا که در گذشته به آنگورا معروف بوده است به عنوان پایتخت کشور ترکیه درنظر گرفته شده است. آنکارا در مرکز آناتولی قرار دارد و یک شهر تجاری و صنعتی مهم است، به طوری که کلیه سفارتخانه های خارجی را در خود جای داده است. از لحاظ استراتژیکی نیز این شهر، در مرکز بزرگراه ها و شبکه های ریلی ترکیه واقع شده و به عنوان مرکز بازاریابی منطقه کشاورزی نیز فعال است.

 برخی از بزرگترین شرکت های ساختمانی ترکیه در آنکارا مستقر هستند، همچنین صنایع دفاعی مهمی همچون سرمایه گذاری مشترک ترکی و آمریکایی TUSAŞ صنایع هوافضا، در آن گنجانیده شده است. این شهر به خاطر بزهای آنگورا و پشم قیمتی آنها، نژاد منحصر به فرد گربه (گربه آنگورا)، خرگوش های سفید، گلابی، عسل و انگور منطقه مشهور است.

شهر آنکارا بر روی تپه ای شیب دار و صخره ای قرار دارد که 500 فوت از سطح دشت بلندتر است. این شهر در حدود 125 مایلی (200 کیلومتری) جنوب دریای سیاه واقع شده و یکی از خشک ترین مکان ها در ترکیه است که با پوشش گیاهی استپی محاصره شده است و دارای مکان های مختلف باستان شناسی از دوره تمدن های هیتی، فریجین، یونانی، رومی، بیزانس و عثمانی است.

بسیاری از بقایای معماری یونانی، رومی و بیزانس در این شهر وجود دارند که قابل توجه ترین آنها معبد آگوستوس می باشد. رستوران های آنکارا به اندازه استانبول متنوع نیستند، بنابراین شما رستوران ترکی که منحصر به فرد غذاهای ترکی باشد، در این شهر پیدا نخواهید کرد.

با شهرهای دیگر ترکیه آشنا شوید:

آب و هوای شهر آنکارا

آب و هوای شهر آنکارا

مانند هر قسمت دیگر از ارتفاعات آناتولی، این منطقه نیز دارای آب و هوای خشک و قاره ای با زمستان های سرد و برفی و تابستان های گرم و خشک است. درجه حرارت معمولا در فصل زمستان زیر نقطه انجماد است، اما به ندرت در شب به منفی15 درجه سانتیگراد کاهش می یابد. به لطف رطوبت نسبی کم در این شهر، تابستان های گرم و خشک این شهر نسبت به مناطق ساحلی ترکیه قابل تحمل تر است.

میانگین دمای روزانه در تابستان حدود 30 درجه سانتی گراد است. اما گاهی درجه حرارت روزانه به 35 درجه و بالاتر نیز می رسد، هرچند خیلی معمول نیست و معمولا این گرمای بالا بیشتر از چند روز طول نمی کشد. شب های تابستان این شهر معمولا سرد و خنک است. بارش باران بیشتر در فصل بهار و پاییز رخ می دهد. میانگین ماهانه دما در ماه ژانویه از 0.3 درجه سانتیگراد (32.5 درجه فارنهایت) تا 23.5 درجه سانتیگراد (74.3 درجه فارنهایت) در جولای است، با میانگین سالانه 12.02 درجه سانتی گراد (53.6 درجه فارنهایت).

آنکارا دوره باستان

آنکارا در دوره باستان

ارگ آنکارا قدیمی ترین بخش این شهر است و بر روی تپه ای به ارتفاع 978 متر استوار است. این ارگ میزبان چندین تمدن در مقاطع مختلف تاریخ بوده است. در دوره گالاتین این قلعه توسعه پیدا کرد و دیوارهای شهر نیز اضافه شدند و به موقعیتی کاملا مشرف به شهر درآمدند و مابقی قلعه نیز توسط رومیان تکمیل شد. بیزانس ها و ترکان سلجوقی، ترمیم ها و اضافات دیگری را روی ارگ انجام دادند.

شهر آنکارا در دوره رومیان یک شهر با اهمیت بوده و چندین ساختار قابل توجه رومی از جمله تئاتر رومی، معبد آگوستوس، حمام رومی و ستون جولیان از آن دوران باقی مانده است. ستون جولیان، در اولوس، در سال 362 قبل از میلاد ساخته شده است و به منظور گرامیداشت بازدید از امپراطور روم، جولیان مرتد، برادرزاده کنستانتین بزرگ و آخرین امپراتور مشرک رم احداث گشت که ارتفاع آن حدود 15 متر است.

مسجد حاجی بایرام در محله اولوس در جوار معبد آگوستوس قرار دارد. این بنا در اوایل قرن پانزدهم به سبک سلجوقی توسط یک معمار ناشناخته ساخته شده است. پس از آن توسط معمار مشهور عثمانی، سینان، در قرن شانزدهم بازسازی شد، کاشی های کوتاهیا نیز در قرن هجدهم به آن اضافه شدند. این مسجد به احترام حاجی بایرام دو سال قبل از مرگ وی (1427-1428) ساخته شده است که مقبره آن در جوار مسجد است. فضای باز این مسجد 437 متر مربع در طبقه همکف و 263 متر مربع در طبقه دوم است.

آنکارا دوره مدرن

آنکارا مدرن

در حالی که استانبول قرن ها قدمت دارد و مرکز تجاری و اقتصادی این کشور باقی مانده است، شهر آنکارا ویترین ترکیه مدرن است. آنکارای مدرن یک شهر برنامه ریزی شده است. هنگامی که بنیان‌گذار جمهوری ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک، آن را به عنوان پایتخت جدید کشور اعلام کرد، غباری از آناتولی دورافتاده بود که 30000 نفر جمعیت داشت. وی برنامه ریزان شهری را از اروپا آورد که شهری با جاده های وسیع، پارک های سبز و دریاچه مصنوعی ایجاد کردند و اقامتگاه های مسکونی و دیپلماتیک مدرن، شهر را احاطه نمودند.

در قلب آنکارای مدرن، مقبره آتاتورک، آنیت کبیر است و مکانی برای زیارت همه ترک ها به شمار می آید. این مقبره در سال 1953 تکمیل شد و ترکیبی از معماری باستان و مدرن است. موزه مجاور آن دارای مجسمه مومی از آتاتورک، نوشته ها، نامه ها و موارد شخصی وی و همچنین نمایشگاهی از عکس های او است که لحظات مهم زندگی و تاسیس جمهوری را ثبت کرده است.

نخستین موزه آنکارا، موزه تمدن های آناتولی است و در ساختمان بازسازی شده بازار قدیم عثمانی واقع شده است. این موزه دارای مجموعه ای بی نظیر از آثار دیرینه ای، نوسنگی، یونانی، هیتی، فریجین، اورارتایی و رومی است و گنجینه های لیدیان را به نمایش می گذارد. موزه دیگر، موزه جنگ استقلال در میدان اولوس است و نخستین ساختمان پارلمان جمهوری ترکیه بود.

پارک ها و فروشگاه های آنکارا

پارک و فروشگاه های آنکارا

آنکارا دارای پارک ها و فضاهای باز زیادی است که عمدتا در سال های اولیه جمهوری ایجاد شده اند و پس از آن به خوبی نگهداری و گسترش یافته اند. مهمترین این پارک ها عبارتند از:

 • پارک گوک سو
 • پارک گنچلیک
 • پارک جنگلی آتاتورک
 • آلتین پارک
 • پارک سگمنلر
 • پارک ایسرتپ
 • جنگیگ پارک

بازدید کنندگان خارجی در شهر آنکارا معمولا دوست دارند از مغازه های قدیمی در نزدیکی اولوس بازدید کنند، جایی که چیزهای بی شماری از جمله پارچه های سنتی، فرش دستباف و محصولات چرمی را می توان با قیمت مناسب یافت. در این میان بازار کارسیسی از محبوبیت خاصی برخوردار است و بسیاری از وسایل جالب، مانند جواهرات، فرش، لباس، عتیقه جات و گلدوزی را می توان در آنجا پیدا کرد. در بالای تپه به سمت دروازه قلعه، مغازه های زیادی وجود دارند که مجموعه ای عظیم و تازه از ادویه جات، ترشی جات، میوه های خشک، آجیل و سایر محصولات را می فروشند.

دانشگاه های شهر آنکارا

دانشگاه های شهر آنکارا

شهر آنکارا به دلیل دانشگاه های زیادی که در آن وجود دارد، مشهور است. تعدادی از آنها شامل موارد زیر است که از معتبرترین ها هستند:

مطالب مرتبط زیر را از دست ندهید:

سیستم حمل و نقل شهر آنکارا

سیستم حمل و نقل شهر آنکارا
 • نقشه مترو در شهر آنکارا، نشان دهنده چیدمان شبکه حمل و نقل سریع است.
 • فرودگاه بین المللی اسن بوگا، واقع در شمال شهر، فرودگاه اصلی آنکارا است.
 • ترمینال بین المللی اتوبوس آنکارا، بخش مهمی از شبکه اتوبوس است که همه محله های شهر را پوشش می دهد.
 • ایستگاه مرکزی راه آهن جمهوری ترکیه، قطب مهمی است که مناطق غربی و شرقی این کشور را به هم وصل می کند.
 • EGO حمل و نقل عمومی را در سطح شهر انجام می دهد. در حال حاضر دو خط مترو در سطح شهر وجود دارد و سه مورد دیگر نیز در حال ساخت است.

مکان های دیدنی آنکارا

مکان های دیدنی آنکارا

آنکارا به عنوان مرکز اداری کشور ترکیه نماد استقلال و مدرنیته را برای مردم کشور تداعی می کند. آنکارا آمیخته ای از عناصر مدرن و تاریخی است، بنابراین، رفتن به این شهر فرصتی بی نظیر برای تجربه فرهنگ ها و معماری ترکیه است. در زیر تعدادی از جاهای دیدنی شهر آنکارا معرفی شده است!

موزه تمدنهای آناتولی

موزه تمدن های آناتولی

این موزه عالی که در یک کاروانسرای تاریخی واقع شده و ثروت هنری 7500 ساله را در خود جای داده است، غنی از هنر و آثار باستانی به ویژه از دوران هیتی (2600 تا 1300 پیش از میلاد) است. توجه داشته باشید که این موزه در حال نوسازی و تعمیر است و تنها دو سالن نمایشگاهی تا سال 2014 افتتاح شده است.

 ارگ آنکارا

ارگ آنکارا

قدیمی ترین بخش شهر آنکارا، قلعه تپه کوهستانی است که برای لذت بردن از مناظر شهری می توانید به بالای دیوارهای عظیم آن بروید و از دیدن زیبایی ها لذت ببرید.

موزه راحمی ام کوچ

موزه راحمی ام کوچ

این موزه در سال 1522 در کاروانسرای سابق ساخته شده است و شامل آثار مهندسی، حمل و نقل جاده ای، ابزارآلات علمی، دریانوردی، زندگی روزمره و سایر موارد است. یک فروشگاه موزه و دو مکان برای غذاخوری در آن وجود دارد: کافه دیوان (با یک تراس دلپذیر در فضای باز) و کافه رستوران در حیاط.

بازار سامان

بازار سامان به دلیل داشتن مغازه های عتیقه فروشی شناخته می شود و خریداران پرطرفدار عتیقه می دانند که در این بازار می توانند خرید پربارتری نسبت به استانبول داشته باشند.

مسجد آهی الوان

مسجد آهی الوان

مسجد و آرامگاه ترکی-سلجوقی آهی الوان از سال 1290 در دامنه تپه ارگ بنا شده است، هرچند که اخیرا ترمیم شده است. متاسفانه، اغلب فقط زمان خواندن نماز باز است، بنابراین اگر مایل به بازدید از این مسجد 700 ساله هستید، باید حدود 15 تا 20 دقیقه بعد از نماز به آنجا برسید.

مسجد و آرامگاه حاجی بایرام

مسجد و آرامگاه حاجی بایرام

حاجی بایرام بین سال های (1352-1430) معلمی صوفی (عارف مسلمان) بود که در نزدیکی شهر آنکارا به دنیا آمد. وی پیرو شیخ حمید الدین ولی شد و پس از درگذشت شیخ در سال 1412 رهبری پیروان او را به عهده گرفت و به عنوان بایرامی معروف شد. به دلیل خرد بالا، حاجی بایرام، مشاور سلطان مورات دوم (1404-1451) ، پدر سلطان مفتح دوم “فاتح” گشت. یاد و خاطره حاجی بایرام در آنکارا تکریم می شود و مقبره و مسجد وی که در محل خانه صوفیان، درست در کنار معبد ویران شده آکوستوس و روم ساخته شده است، مکان زیارتی است.

موزه جمهوری ترکیه

موزه جمهوری ترکیه

تاسیس جمهوری ترکیه (1923) بر ویرانه های امپراطوری شکست خورده عثمانی یکی از جذاب ترین داستان های ملی قرن بیستم است.

دریاچه ایمیر

دریاچه ایمیر

شهر آنکارا مملو از طبیعت و بیابان است. دریاچه ایمیر یکی از نقاط دیدنی و زیبایی های طبیعت آنکارا است که در فاصله 20 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. مردم محلی و گردشگران برای استراحت و دوری از سر و صدا، آلودگی و زندگی روزمره زندگی خود، به اینجا می آیند. این دریاچه کوچک زیبا، دارای پارک طبیعی با طول 10 کیلومتر است که مردم برای دویدن، دوچرخه سواری و پیاده روی از آن بهره می برند.

اطراف دریاچه دارای نقاط پیک نیک مختلف و بیابان طبیعی است. این دریاچه اقامتگاه بیش از 150 گونه پرنده است که شامل مرغ آبشکاف و جوجه اردک است. یک ساختمان تاریخی در نزدیکی دریاچه وجود دارد که از آن به عنوان رستوران استفاده می شود و دارای فضای داخلی زیبایی است.

آنت کبیر

آنت کبیر

Anıtkabir (آرامگاه یادبود) بنیانگذار جمهوری ترکیه، کمال آتاتورک (1938-1918) ، در منطقه مالتپه واقع شده است. بازدید از این بنای بزرگ و یک موزه کوچک از زندگی آتاتورک، برای عموم آزاد است.

برج آتاکوله

برج آتاکوله

آتاکول یک برج مخابراتی و اداری با ارتفاع 125 متر است که در یک منطقه تپه ای در مرکز شهر آنکارا واقع شده است. این مکان مشهورترین و دیدنی ترین مکان گردشگری در ترکیه است.

آکواریوم آکوآ وگا

آکواریوم آتوآ وگا

آکواریوم آکوآ وگا بزرگترین تونل آکواریومی ترکیه و اروپا نیز هست. این تونل آکواریومی به طول 98 متر با حدود 24 آکواریوم تشکیل شده است که حاوی 4.5 میلیون لیتر آب شیرین و نمکی در یک محیط دریایی است. این آکواریوم دارای 12000 موجود دریایی است که شامل گونه های مختلف ماهی ها از جمله ماهی ناپلئون، ماهی کوی و دلقک ماهی و… است. این مکان یکی از بهترین مکان های ترکیه برای بازدید با خانواده و فرزندان است.

محله تاریخی هامامونو آنکارا

محله تاریخی هامامونو آنکارا

هامامونو یکی از مناطق مسکونی آلتینداغ در پایتخت ترکیه است. این منطقه محل سکونت بوروکرات ها، افراد سیاسی و بازرگانان قدرتمند جمهوری پیشین ترکیه بود اما پس از گذشت چند سال اهمیت خود را از دست داد. در سال 2006، این منطقه به عنوان مکان گردشگری ماقبل تاریخ پس از پروژه مرمت، حفظ و نگهداری می شد.

این مکان زیبا برای بازدید و پیاده روی است که نمایانگر فرهنگ و زیبایی ترکیه از منظر خانه های باستانی است. این مکان به عنوان مرکز تفریحی و گردشگری در شهر دارای مغازه ها، کافه ها و رستوران های زیادی است که مطابق سنت و فرهنگ ترکی، بازدید کنندگان را به خود جذب می کند.

موزه قوم نگاری آنکارا

موزه قوم نگاری آنکارا

موزه قوم نگاری آنکارا به فرهنگ ها و سنت های تمدن های باستانی ترکیه اختصاص دارد. این موزه بین سالهای 1925 تا 1928 در تپه نمازگاه در شهر آنکارا ساخته شده است. این موزه آثار باستانی متعلق به تمدن های باستانی و برخی از وسایل متعلق به مصطفی کمال آتاتورک را به نمایش می گذارد.

این مصنوعات شامل، لباس، کاشی های ترکی، دست نوشته های ماقبل تاریخ، سنگ های باستانی و قطعات هنری چوبی و اسلحه های مورد استفاده تمدن های باستانی ترکیه می باشد. این موزه یک فضای کاملا آموزنده و سرگرم کننده برای افراد در هر گروه سنی است.

مسجد کوجاتپه

مسجد کوجاتپه

مسجد کوجاتپه یک منظره دیدنی و شگفتی فرهنگی است که در شهر آنکارا، پایتخت ترکیه واقع شده است. ساخت این مسجد از سال 1967 آغاز شد و در سال 1987 به پایان رسید. این مسجد بزرگترین مسجد در آنکارا است و به خاطر مناره های زیبای 88 متری اطراف گنبد اصلی آن مشهور است.

در هوای روشن نیز، مردم می توانند مناره های مسجد را تقریبا از هر گوشه آنکارا مشاهده کنند. مسجد کوجاتپه، شاهکار معماری ترکیه است، دیوارها و سقف های مسجد با زیبایی های مختلف فرهنگی تزئین شده اند. حدود 24000 نفر می توانند همزمان در این مسجد نماز بخوانند.

حقایق جالب در مورد شهر آنکارا

حقایق آنکارا
 • بز آنگورا که نمادی از آنکارا بود، در پشت اسکناس پنجاه ای ترکی بین سالهای 1938 تا 1952 چاپ شد.
 • منطقه آنکارا همچنین اقامت گاه یکی از نژادهای گربه های باستانی با نام “ترکیش آنگورا” است که در اوایل دهه 1600 به ثبت رسیده است.
 • 86 سال پیش، در سال 1927، آنکارا فقط 75000 نفر جمعیت داشت. از سال 2013، جمعیت به 5,045,083 نفر افزایش یافت.
 • در سال 1073، این شهر برای اولین بار با نام “آنگورا” شناخته شد. تا اینکه در سال 1930 تغییر نام رسمی “آنکارا” طبق قانون خدمات پستی ترکیه صورت گرفت.
 • اگرچه این شهر در مقایسه با سایر شهرهای ترکیه و اروپا از میزان جرم بسیار کمی برخوردار است، اما امنیت جاده ای هنوز هم یک مسئله مهم است.
 • گفته می شود که این شهر در دوره مفرغ وجود داشته و متعلق به تمدن هیتی ها بوده است، اما طبق سنت پادشاه میداس، این شهر با نام “آنکیرا” تاسیس شد.
 • از آنجا که این شهر در دهه 1950 به سرعت رشد کرد، بسیاری از مردم برای ایجاد شرایط بهتر زندگی مجبور به مهاجرت به سمت شهر شدند و باعث شدند خانه های غیرقانونی زیادی ساخته شود که “زاغه نشینی” نامیده می شد.
 • موزه تمدنهای آناتولی، واقع در آنکارا، آثار تا نیمه دوم هزاره اول پیش از میلاد را در خود جای داده است. در سال 1997، سوئیس آن را به عنوان اولین “موزه اروپا” انتخاب کرد.
 • قدیمی ترین مسجد در آنکارا، مسجد علاء الدین، مربوط به سال 574 هجری قمری یا 1178 میلادی است که در زمان سلطنت شاهزاده سلطان سلوک آناتولی ساخته شده است.

نقاط ضعف شهر آنکارا

نقاط ضعف آنکارا
 • بزرگترین ضعف آنکارا عدم زندگی فرهنگی آن است. هیچ رویداد اصلی مانند نمایشگاه های هنری یا موسیقی در این شهر برگزار نمی شود.
 • در شهر آنکارا، بیشتر افراد، از جمله مسافرین مجرد، به ندرت با آزار و اذیت در پیاده روی شبانه روبرو می شوند. جنایات خیابانی در این شهر بسیار نادر است، حتی در اواخر شب. با این حال، این به معنای شهر بدون جرم نیست و عقل سلیم حکم می کند که باید مثل هر جای دنیا شرط احتیاط فراموش نشود.
 • بزرگترین خطر برای مسافران، ترافیک جاده ای است، زیرا احترام کمی برای عابران پیاده قائل می شوند. باید از هر جاده ای با دقت و خیلی سریع عبور کرد. حتی اگر چراغ های راهنمایی و رانندگی رنگ سبز را نشان دهند، قبل از عبور از خیابان خصوصا در چهارراه ها باید بسیار دقت کنید.
 • یکی دیگر از خطرها، پیاده روها است، زیرا آنها اغلب در شرایط بسیار نامناسبی قرار دارند. به دلیل بازسازی ضعیف یا نامنظم پیاده روها، بسیاری از سنگ فرش ها درز و شکاف هایی دارند که خطر گیر کردن و افتادن را نباید نادیده گرفت.

نتیجه گیری

شهر آنکارا

اهمیت تاریخی این شهر باعث شده است تا چهره آن در نگاه گردشگران رونق بگیرد و آنها به گشت و گذار در شهر بیشتر ترغیب شوند. اگر از این شهر بازدید می کنید، قطعا مکان های دیدنی بسیاری در آنکارا پیدا خواهید کرد. آنکارا مرکز اداری ترکیه و شهر عظیم دانشگاهی است، از این رو جمعیت زیادی از کارمندان دولت و دانشجویان دانشگاه در این شهر فعالیت دارند.

به عنوان پایتخت ملی، شهر آنکارا دارای جمعیت زیادی از دیپلمات های خارجی و کارمندان سفارتخانه است، بنابراین کالاها و خدماتی در این شهر ارائه می شود که یافتن آن در سایر شهرهای ترکیه دشوارتر است. آنکارا شهری پرمشغله و مدرن است و چیزهای زیادی برای ارائه دارد. این شهر مکانی است که دوره جدیدی برای مردم ترکیه رقم زده است، زیرا سمبل استقلال، توسعه و ارزش های غربی است.

تلگرام
مطالب مشابه
نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.