شهر آدانا

شهر آدانا

شهر آدانا یکی از شهرهای تاریخی ترکیه است که قدمت آن به هزاره ی هفتم قبل از میلاد برمی گردد. تمدن های بی شماری که این سرزمین را به تصرف خود درآوردند و بر آن تسلط یافتند، لایه هایی از گنجینه های باستانی را در این شهر جای داده و سرنخ هایی از گذشته پیچیده این منطقه نشان می دهند. شهر آدانا به دلیل رشد اقتصادی و اهمیت تاریخی، در میان توریست های محلی و بین المللی یک شهر محبوب است. این شهر گزینه های اقامتی زیادی نیز برای بازدید کنندگان ارائه می دهد.

معرفی شهر آدانا

شهر آدانا در جنوب مرکزی کشور ترکیه واقع شده است. آدانا یکی از آن شهرهایی است که در طول تاریخ از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. شهر آدانا، شهری با موقعیت استراتژیک کلیدی در مسیرهای معاملاتی و نظامی محسوب می شده است. تمدن های حاکم بر این شهر به طور پراکنده تغییر کرده اند و در حدود هجده تمدن بر این شهر حاکم بوده که هر یک از آنها آثار خود را، چه به صورت بنای تاریخی و چه کتیبه برجای گذاشته اند. گویی هر یک از آنها در تلاش بوده اند تا سلطه خود را برای همیشه در این شهر جاودانه کنند.

هر تمدنی که در این منطقه پر رنگ تر و قدرتمندتر بوده است، یقیقا امروز ویرانه هایی از آن قابل ردیابی است. تمدنهایی که در تاریخ شهر آدانا نقش داشته اند، گاه در شهرهای باستانی و گاه در تپه های خاکی پنهان شده اند. بیش از ده شهرک باستانی قابل توجه در این شهر وجود دارد که به طور آشکار، نمایانگر ثروت تاریخی و فرهنگی این شهر است.

شهرک باستانی میسیس در سواحل رودخانه جیحان و در بزرگراه بین آدانا و جیحان واقع شده است. تاریخچه این شهرک باستانی به هزاره سوم دوره هیتیت بر می گردد و آن زمان به منظور کاربرد نظامی و تجاری ساخته شد. پل نه طاق میسیس در کنار رودخانه جیحان، در قرن 4 میلادی در دوران روم ساخته شد و موزه میسیس موزاییک نیز اهمیت و ارزش تاریخی بالایی دارد.

با شهرهای دیگر ترکیه آشنا شوید:

آب و هوای شهر آدانا

 • ماه ژوئن با میانگین 14.7 ساعت روز، طولانی ترین روزهای سال را دارد.
 • ماه جولای با میانگین 10.5 ساعت آفتاب، بیشترین میزان آفتاب سال را دارد.
 • ماه دسامبر با میانگین 9.7 ساعت روز، کوتاه ترین روزهای سال را دارد.
 • کمترین میزان آفتاب نیز در ماه دسامبر است که میانگین تابش آفتاب 4.3 ساعت در روز است.
 • ماه هایی با کمترین شاخص UV، ماه های ژانویه و دسامبر با میانگین حداکثر اشعه ماوراء بنفش 2 هستند.
 • ماه جولای با بالاترین شاخص UV در آدانا، دارای میانگین حداکثر اشعه ماوراء بنفش 11 است.
 • ماه ژانویه با میانگین دمای بالا، 15 درجه سانتی گراد (59 درجه فارنهایت) و میانگین دمای پایین، 5.5 درجه سانتی گراد (41.9 درجه فارنهایت)، سردترین ماه سال است.
 • گرم ترین ماه سال آدانا در ماه آگوست است که میانگین دمای بالای آن 34.6 درجه سانتی گراد (94.3 درجه فارنهایت) و میانگین دمای پایین آن 23.5 درجه سانتی گراد (74.3 درجه فارنهایت) است.
 • در طول سال، در آدانا، 76.8 روز بارندگی وجود دارد و 654.6 میلی متر ارتفاع آب حاصل از بارندگی است.
 • کمترین میزان بارش در ماه آگوست است. بارش باران در این ماه به مدت 0.7 روز می رسد و 5.2 میلی متر ارتفاع آب حاصل از بارندگی است.
 • ماه دسامبر نیز بیشترین میزان بارش را دارد. میزان بارش باران به مدت 10.5 روز می رسد و 128.7 میلی متر ارتفاع آب حاصل از بارندگی است.

بیمارستان معروف شهر آدانا

یکی از پروژه های بیمارستانی که به عنوان گسترده ترین تحول ترکیه در بخش پزشکی و بهداشت شناخته می شود، پروژه بیمارستان Adana City Hospital است که احداث آن توسط وزارت بهداشت انجام شد. این بیمارستان که در سال 2017 تکمیل شد و پذیرش بیماران را آغاز کرد، به گونه‌ای طراحی شده که آنقدر بزرگ است که نه تنها به آدانا بلکه به کل منطقه نیز خدمت رسانی می کند.

این بیمارستان در منطقه یورگیر شهر آدانا و در زمینی به مساحت 318.500 متر مربع ساخته شده است. این بیمارستان شامل یک بیمارستان اصلی 1300 تختخوابی، بیمارستان فیزیوتراپی و توانبخشی 150 تختخوابی و مرکز روانپزشکی 100 تختخوابی می باشد. مرکز اصلی بیمارستان شامل چهار ساختمان در اطراف و شامل بیمارستانهای زیر است:

 • بیمارستان آنکولوژی با ظرفیت 184 تختخواب
 • بیمارستان قلب و عروق و بیماریهای قلبی با ظرفیت 187 تختخواب
 • بیمارستان کودکان و زایشگاه با ظرفیت 347 تختخواب
 • بیمارستان عمومی با ظرفیت 582 تختخواب
 • بیمارستان روانپزشکی با ظرفیت 100 تختخواب
 • بیمارستان فیزیوتراپی و توانبخشی با ظرفیت 150 تختخواب

دانشگاه های شهر آدانا

دانشگاه چوکوروا

 • رتبه کشور ی:23
 • رتبه جهانی: 2197

دانشگاه چوکوروا در سال 1973 تاسیس شده است و یک موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است که در محوطه شهری شهر بزرگ آدانا واقع شده است. این دانشگاه یک موسسه آموزش عالی بسیار بزرگ با محدوده ثبت نام بیش از 45000 دانشجو است. در این دانشگاه دریافت مدارک تحصیلی عالی مانند مدرک لیسانس در چندین رشته بطور رسمی ارائه می شود. این موسسه آموزش عالی 46 ساله دارای سیاست پذیرش انتخابی است که بر اساس امتحانات ورودی انجام می شود.

دانشگاه Adana Alparslan Türkes Bilim ve Teknoloji

 • رتبه کشوری: 151
 • رتبه جهانی: 7960

این دانشگاه در سال 2011 تاسیس شده است و یک موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است که در شهر آدانا واقع شده است. این دانشگاه یک موسسه آموزش عالی با محدوده ثبت نام 500-999 دانشجو است و مدارک آموزش عالی از قبیل مدرک لیسانس را در چندین رشته تحصیلی ارائه می دهد.

مطالب مرتبط زیر را از دست ندهید:

فرهنگ و هنر شهر آدانا

شهر آدانا یکی از پرجمعیت ترین شهرهای تجاری و فرهنگی ترکیه است، این شهر قلب فرهنگ و هنر منطقه است. شهر آدانا همچنین دارای تعداد زیادی موزه، مهمانخانه، عمارت و نمایشگاه ها و سایر رویدادها و مکانهای فرهنگی و هنری است که افرادی که مایلند تاریخ و هنر این شهر را بهتر بشناسند، می توانند از موزه باستان شناسی شهر آدانا دیدن کنند، جایی که آثار تاریخی و باستانی در آن به نمایش گذاشته شده است.

مراکز خرید شهر آدانا

CarrefourSA، Galleria، inketinkaya، M1 Tepe، از معدود مراکز خرید شهر آدانا هستند که طرفداران خرید می توانند برندهای جهانی را از این مراکز خریداری کنند و در کافه ها یا رستوران های این مراکز نیز غذا و نوشیدنی میل کنند. آدانا همچنین دارای بازارهای محلی زیادی است که با تاریخ محلی در هم آمیخته شده است.

Adana Central Bazaar در قلب شهر آدانا واقع شده است که می توانید غذاهای محلی، لباس و پارچه های محلی، محصولات دستباف و سوغاتی از این بازار خریداری کنید.

Kazancılar Bazaar یکی دیگر از مکانهای مورد علاقه گردشگران است که می توانند در آن محصولات محلی خریداری کنند و غذاهای خوشمزه شهر را که توسط بهترین سرآشپزها تهیه می شود، امتحان کنند. این منطقه همچنین یک جواهر فروشی دارد که می توانید سوغاتی و جواهرات با ارزش از آن خریداری کنید، حتی در این مکان می توانید پارچه های مختلفی نیز پیدا کنید. رستوران ها و فروشگاه ها اغلب عضو ثابت بازارهای آدانا هستند که بر فرهنگ غذایی این شهر تمرکز دارند.

محل اقامت در شهر آدانا

محل اقامت در شهر آدانا، هتل، آپارتمان و عمارت و حتی انواع خوابگاه های دانشجویی را شامل می شود و شما می توانید گزینه های مختلف اقامتی را با توجه به بودجه و شرایط تان انتخاب کنید که این گزینش می تواند سفر لذت بخش تری را برایتان رقم بزند و می توانید از تعطیلات در شهر آدانا نهایت استفاده را ببرید.

همچنین می توانید شب ها را در ارتفاعات یا اردوگاه ها در چادر شخصی خود در مناطق مشخص شده در جوار طبیعت سپری کنید. شهر باستانی آدانا گزینه های اقامتی زیادی را در جاهای متنوع ارائه می دهد.

اگر می خواهید شهر آدانا را به بهترین وجه تجربه کنید، توصیه می شود در هتل های واقع در خیابان Sefa Ozler اقامت کنید. این هتل ها در قلب شهر واقع شده اند.

اگر می خواهید تعطیلاتی آرامش بخش در حومه شهر داشته باشید، بهتر است هتل های منطقه Karataş را انتخاب کنید. این هتل ها در کنار دریای مدیترانه واقع شده اند و زیبایی های طبیعی بسیار خوبی در اطراف خود دارند.

هتل Bosnali Boutique، هتل Çavuşoğlu، هتل Taşköptü و Sheraton Grand Adana در نزدیکی رودخانه سیحان نیز محل های اقامتی زیبایی هستند.

غذاهای معروف شهر آدانا

شهر آدانا یکی از شهرهای ترکیه است که دارای تنوع فرهنگی بالایی است. امروزه قومیت های زیادی در شهر آدانا زندگی می کنند، مانند اعراب، ترکمن ها، یونانی ها، کردها، بوسنیایی ها، مهاجران بلغارستان و عشایر و…. از این رو غذاهای شهر آدانا تحت تاثیر این فرهنگ ها و سنت های آنها قرار گرفته است.

فرآورده های گوشتی و سایر غذاها با منبع حیوانی جایگاه بسیار مهمی در تغذیه مردم این منطقه دارند. امروزه در شهر آدانا می توان بسیاری از وعده های غذایی سنتی گوشتی مانند انواع کباب را در بسیاری از رستوران ها یافت. کباب این شهر در سراسر کشور به عنوان “آدانا کباب” شناخته می شود.

برخی از انواع سوپ ها نیز جایگاه مهمی برای مردم این منطقه دارند مانند سوپ شیر و ماست و سوپ تارهانا. وعده های غذایی همچون بلغور و حبوبات نیز در شهر آدانا از اهمیت قابل توجهی برخوردارند. گرایش دیگر مردم این منطقه، مصرف گیاهانی است که به طور خودجوش رشد می کنند. در وعده صبحانه نیز مصرف نان فیلو و نان فلفلی رایج است. انواع دسرهای اصلی و نوشیدنی های سنتی نیز در این شهر پرطرفدار است.

آدانا کباب

آدانا کباب یک نوع کباب گوشت است که بر روی یک سیخ کباب آهنی قرار می گیرد و روی ذغال داغ کباب می شود. این نوع کباب معمولا از گوشت گوسفند و چربی دمبه تهیه می شود. به گفته بسیاری از سرآشپزها، این کباب بر اثر ادغام فرهنگ ترک و عرب تولید شده است. اما نسخه ای که امروزه در شهر آدانا تهیه و مصرف می شود، دارای سابقه ای است که ریشه در فرهنگ مدرن ترکیه دارد.

گوشت و چربی را با فلفل و نمک با دست ورز می دهند. پس از اینکه به حالتی یکنواخت رسید، گوشت سیخ کشیده می شود و روی ذغال پخته می شود و سپس با نان سرو می شود. غذاهای جانبی نظیر گوجه فرنگی و فلفل سبز، فلفل دلمه ای و سالاد نیز گاها با کباب سرو می شوند.

آیران

برای اینکه یک نوشیدنی عالی با کباب سرو کنید، نوشیدنی ملی ترکیه، آیران را امتحان کنید. این نوشیدنی با ماست، آب و کمی نمک تهیه می شود و به صورت سرد غالبا با گوشت کبابی سرو می شود. برای اینکه این نوشیدنی کلاسیک، سبک باستانی خود را حفظ کند، بهتر است در یک کاسه مسی آن را بنوشید. این نوشیدنی مملو از پروبیوتیک، کلسیم و ویتامین D است.

لاه ماجون

این یک نوع غذای کلاسیک ترکی است، نان تخته ای با گوشت و ادویه جات که به اشتباه به “پیتزای ترکی” معروف است. اگرچه از نظر ظاهری مشابه پیتزا است اما فاقد پنیر بوده و بیشتر دارای گوشت است. نحوه تولید لاه ماجون در سراسر کشور بسیار متفاوت است اما آدانا یک نوع لاه ماجون به شکل دایره ای و تند سرو می کند.

نان نازک را با ادویه جات، گوشت چرخ کرده، پیاز و گوجه فرنگی پر می کنند و سپس در یک اجاق سنگی می پزند. این غذا غالبا با لیمو و جعفری تزئین می شود. لاه ماجون به عنوان میان وعده ناهار و فست فودی محبوب در غرفه های خیابان ها و رستوران های آدانا سرو می شود.

Yüksük Çorbası

این غذا، نوعی سوپ است که غذای خاص آدانا و یک غذای محبوب در عروسی ها است. در روستاها، خانواده ها این سوپ را یک روز قبل از عروسی تهیه می کنند.

Karakush

این دسر در آدانا و مرسین ترکیه یافت می شود. “Karakush” از کلمه عربی”krekush” گرفته شده است که به معنی خمیر ترد است. امروزه فروشگاه های شیرینی پزی آدانا این خمیر را با ترکیبی از هفت ادویه تولید می کنند. دارچین به عنوان ادویه اصلی، همراه با جوز هندی، زنجبیل و میخک در آن استفاده می شود. Karakush برای سال نو و به مناسبت های خاص نیز سرو می شود، اما مردم ساکن آدانا روزانه آن را مصرف می کنند.

مکان های دیدنی شهر آدانا

شهر آدانا شهری سرگرم کننده و زیبا است که قطعا بعد از ترک آن تا مدت ها خاطره اش در حافظه تان خواهد ماند. این شهر واقعا باشکوه و باطراوت است و از جاذبه های متنوعی متناسب با هر گروه سنی تشکیل شده است که هر بازدید کننده ای را مسحور خود می کند. در ادامه با برخی از مکان های دیدنی شهر آدانا آشنا خواهید شد.

پل تاسکوپرو

تاسکوپرو یک پل سنگی است که روی رودخانه سیحان واقع شده است. این پل، قدیمی ترین پل جهان است که در حدود سالهای 120-135 میلادی توسط رومیان ساخته شده است، این پل همیشه یک نقطه اتصال مهم حمل و نقلی بوده است، از این رو تمهیداتی لازم برای مراقبت و تعمیرات گسترده آن اعمال می شده است.

طول این پل 310 متر و دارای 21 طاق با 15 قوس اصلی و شش قوس کوچک است. در سال 2007، استفاده از این پل برای عبور و مرور وسیله نقلیه ممنوع شد و از آن زمان تاکنون مکانی برای پیاده روی ساکنان شهر شده است که بیشتر کارکردهای فرهنگی و اجتماعی در آن انجام می شود.

موزه آتاتورک

موزه آتاتورک در شهر آدانا در خیابان سیحان واقع شده و همه روزه غیر از دوشنبه ها باز است. نام این موزه به افتخار کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه و همچنین اولین رئیس جمهوری آن نامگذاری شده است.

آتاتورک در طی بازدید از شهر آدانا در این موزه (خانه قدیمی آتاتورک) اقامت گزید و به همین دلیل این موزه از نظر تاریخی برای ساکنان شهر آدانا از اهمیت تاریخی ویژه ای برخوردار است. این موزه در سال 1981 افتتاح شد و توسط وزارت فرهنگ و گردشگری به عنوان یک دارایی فرهنگی، ثبت و محافظت می شود. همه ساله در پانزدهم مارس، مراسمی رسمی به افتخار آتاتورک در این موزه برگزار می شود.

مسجد مرکزی سابانجی

مسجد مرکزی سابانجی در سال 1998 افتتاح شد و به دلیل معماری خیره کننده و موقعیت استراتژیک کاربردی آن از نظر حمل و نقل که آدانا را به استانهای اطراف وصل می کند، به سمبل شهر آدانا تبدیل شد. این مسجد، بزرگترین مسجد در بالکان است و می تواند تا 28.500 فرد را برای خواندن نماز در خود جای دهد.

شش مناره مسجد، از ویژگی های بارز این موزه هستند که چهارتای آنها دارای ارتفاع 99 متر و دو مناره کوچکتر دارای ارتفاع 75 متر هستند. فضای داخلی این موزه مانند نمای بیرونی آن با آثار خوشنویسی باشکوه و نقوش و کاشی کاری های بسیار نفیس تزیین شده است.

 پارک مرکزی آدانا

پارک عمومی مرکزی آدانا 82 هکتار است که در چند متری مسجد مرکزی سابانجی واقع شده است. بخش بزرگتر این پارک در ساحل غربی رودخانه سیحان واقع شده است و در حدود 8 هکتار آن در کرانه شرقی قرار دارد. این پارک یک مکان آرامش بخش و محبوب برای افراد محلی و گردشگران است.

این پارک با طیف گسترده ای از گیاهان و درختان احاطه شده است. حدود 3 کیلومتر مسیر دوچرخه سواری و پیاده روی و زمین اسکیت، مینی آمفی تئاتر و شطرنج و همچنین بیش از ده حوض و زمین بازی برای کودکان در این پارک وجود دارد. برای کسانی که علاقه مند به قایقرانی هستند نیز مکانی برای قایق رانی در رودخانه سیحان در نظر گرفته شده است.

سد سیحان

سد سیحان و دریاچه مصنوعی آن در شمال منطقه تجاری شهر آدانا در چوکوروا واقع شده است. این سد که در دهه 1950 با بودجه بانک جهانی ساخته شده است، مکانی جالب برای استراحت و پیک نیک است. در وسط آن یک جزیره عشق وجود دارد که در بین بازدید کنندگان بسیار محبوب است. در این منطقه رستوران ها و کلوپ های زیادی در کنار دریاچه واقع است که می توانید هنگام لذت بردن از منظره زیبای دریاچه، غذا و نوشیدنی نیز میل کنید.

موزه سینما آدانا

موزه سینما آدانا در ضلع غربی رودخانه سیحان واقع شده و به سینمای ترکیه اختصاص یافته است. این موزه سینما در سال 2011 در یک شهرک قدیمی و با نمایشگاه هایی در دو طبقه تاسیس شده است. طبقه همکف به پوسترهای فیلم، بازیگران، کارگردان یا تهیه کننده اختصاص یافته و در طبقه اول نیز عکس ها و آثار باستانی در ارتباط با سینما قرار دارد. همچنین یک کتابخانه نیز در این موزه وجود دارد.

برج ساعت آدانا

شهر آدانا

Buyuk Saat یک برج ساعت تاریخی است که در شهر قدیمی آدانا واقع شده است. با ارتفاع 32 متر، بلندترین برج ساعت در ترکیه است. ساخت آن از سال 1879 آغاز شد و در سال 1882 در دوره عثمانی به پایان رسید.

این برج توسط دو معمار ارمنی طراحی شده و از آن زمان تاکنون به عنوان یکی از نشانه های اصلی شهر آدانا در نظر گرفته است. همچنین این برج توسط بسیاری از فروشگاه های صنایع دستی احاطه شده که می توانید در فضای قدیمی شهر، سوغاتی از کافه ها خریداری کنید.

عمارت رمضان اوغلو

در فاصله نه چندان دور از برج ساعت، عمارت رمضان اوغلو، یک محل اقامت قدیمی دولت در آدانا واقع شده است. این عمارت در قرن پانزدهم به عنوان اقامتگاه رسمی رمضانیان ساخته شده و در عین حال به عنوان دفتر دولت فعالیت می کرد.

همچنین این عمارت به عنوان اقامتگاهی برای بازدید سلاطین دوره عثمانی عمل می کرده است. عمارت رمضان اوغلو در طول سالها تحت تاثیر مرمت و بازسازی قرار گرفته و توسط دانشگاه چوکوروا اداره می شود. این عمارت هم اکنون یک مرکز فرهنگی برای عموم است و میزبان کنسرت، نشست و کنفرانس مردمی است.

پارک آتاتورک آدانا

پارک آتاتورک یک پارک عمومی در مرکز شهر آدانا است. این پارک وسیع دارای مسیرها، درختان، گل ها و مجسمه هایی است که محیطی آرام و ایده آل برای استراحت فراهم کرده است. همچنین بسیاری از پرندگان در این پارک وجود دارند که باعث می شوند حس کنید در جایی از دل طبیعت هستید و نه در یک قسمت شلوغ از شهر.

بسیاری از درختان نیز این پارک را به مکانی زیبا برای فرار از گرمای بعد از ظهر تبدیل کرده اند. این مکان از نظر افراد محلی و همچنین گردشگران، مکانی مناسب برای تعامل اجتماعی است.

Mavi Su Aqualand

Mavi Su Aqualand یک آبشار است که در ساحل شرقی رودخانه سیحان درست در جوار مسجد مرکزی سابانجی واقع شده است. این پارک دارای چندین آبشار، استخر موج، رودخانه و منطقه ای برای بازی بچه ها است.

نتیجه گیری

شهر آدانا ششمین شهر پرجمعیت ترکیه است و در جنوبی ترین قسمت آن واقع شده است. این شهر محل زندگی فرهنگ های مختلف است. شهر آدانا به لطف جاذبه های عالی مدرن، طبیعی و تاریخی، سالانه بیش از یک میلیون گردشگر در سطح محلی و بین المللی را به خود جذب می کند. شهر آدانا یک شهر دیدنی و جذاب است که با غذاهای عالی و فرهنگ غنی از بازدید کنندگان خود استقبال می کند.

تلگرام
مطالب مشابه
نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.