سفیداب

منفعت نهفته در ساختار طبیعت

در طبیعت مجهولاتی وجود دارد که وقتی آدمی آن ها را فاش می کند شگفت زده می شود ، استفاده از سنگ ها و خواص آن ها نیز از این قائده مستثنی نیست . « مهندس داوود فرزامی »

مردار سنگ ( رفع بوی بد عرق )

مردار سنگ
مردار سنگ

استفاده مداوم از سنگ مردار باعث تیرگی پوست زیر بغل می شود که باید طی دوره ی زمانی خاصی از این ترکیب استفاده شود ، البته پس از قطع مصرف و استفاده از کیسه ی زبر در حمام این تیرگی را نیز به تدریج می توان برطرف کرد . سنگ مرداب حاوی PbO یا همان سرب اکساید می باشد . این ماده باعث از بین رفتن بوی بد عرق می شود ، اما  این ماده جذب پوستی دارد . سرب یک ترکیب سمی برای بدن محسوب می شود زیرا سرب فلزی سمی ست که به پیوند های عصبی ، مخصوصا در کودکان آسیب می رساند و باعث بوجود آمدن بیماری های خونی و مغزی خواهد شد . تماس طولانی مدت با این فلز یا نمک هایش ، به خصوص نمک های محلول یا اکسید غلیظ آن (PbO2) , باعث بیماری های کلیه و درد های شکمی می شود !

← خواص ارایشی مردار سنگ

مردار سنگ ، بوی تن و زیر بغل را خوش و پوست اندازی آن را برطرف می کند . آن ها لکه ها و اثر های سیاهِ پوست را از بین می برد ، همچنین  از بین برنده ی خون خشکیده و مرده است به ویژه شسته ی سنگ مردار در این زمینه بسیار فعال می باشد . محو کننده ی اثر ابله و خشک کننده عرق بدن نیز است .

← مزاج مردار سنگ

اگر اصل باشد ، مزاجش سرد و خشکاننده است اما اکثرا در بازار تقلبی اش موجود می باشد که آن ها را با سرب مخلوط می کنند و بسیار خطرناک و مضر خواهد بود .

سفیداب روی 

سفید اب
سفیداب

نام دیگرش سفیداب مروارید می باشد . برای داشتن پوستی صاف و شفاف از مواد طبیعی می توان از سفیداب روی استفاده کرد . علاوه بر اینکه برای زیبایی مؤثر است خواص درمانی بسیار زیادی دارد .

این ماده با اسم های مختلف  در مناطق گوناگون شناخته شده است . ظاهرش مانند الیاف های بهم پیوسته ی پنبه ، سبک و کم وزن ، سفید رنگ و بسیار شفاف است . این ماده ی آرایشی از عنصر روی ، به شیوه ی اکسیداسیون تهیه می شود.

← خواص درمانی

ضد تعریق : برای پیشگیری از تعریق ( عرق کردن )  مصرف سفیداب روی مؤثر است .

پس از شست و شو و خشک کردن محل مورد نظر ( به طور کامل خشک نشود و کمی مرطوب بماند ) مقداری از مواد را که خشک است بپاشید.

تذکر : با توجه به مقدار زیاد روی به کار رفته دراین نوع سفیداب ، مصرفش برای افرادی که پوست خشکی دارند توصیه نمی شود .

سفیداب قلع

سفیداب قلع
سفیداب قلع

سپیداب اَزیر یا سفیداب اَزیر یا سپیداب قلع ، از رنگ های غیر شفاف و حاجب ماوراء است و به جای رنگ سفید استفاده می شود . این سپیداب در بسیار ی از منابع به اشتباه با سپیداب شیخ ( نام دیگر سپیداب سرب ) یکی نوشته شده است . از سفیداب قلع به عنوان ماسک طبیعی و خانگی می توان استفاده کرد . برای درمان جای جوش ، کک و اسکار پوستی بسیار مؤثر می باشد .

← انواع ماسک  :

مقداری سفیداب قلع را به همراه شیر مخلوط کنید ، سپس بگذارید به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوست بماند . این ماسک برای درمان کک و مک ، شفافیت و شادابی پوست بسیار مؤثر است .

به مدت ۱۰ دقیقه ، قبل از خواب مقداری ژل آلوئه ورا روی پوست خود قرار دهید تا از شر جای جوش ها راحت شوید .

برای درمان کک و مک های ژنتیکی ،به مدت دو الی سه ماه استفاده از ماسک  کف دریا به همراه لیمو ترش بسیار تاثیر گذار است .

بهترین گزینه برای درمان جوش و جای جوش استفاده از انواع سفیداب ها مثل: قلع ، روی ، نقره و کف است .

تذکر: در مصرف سفیداب نباید افراط شود زیرا موجب خشکی شدید پوست می شود.

منابع :

قانون در طب حکیم ابو علی سینا

قرابادین کبیر حکیم عقیلی خراسانی

خلاصه الحکمه از عقیل خراسانی

 

 

 

 

مطالب مشابه

نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.